Sobi 20 se vrací! Exkluzivní preview na Přibližovadlech

Celý článek Zatímco v mnoha výlohách či oknech domů v tento čas blikají „tradiční“ saně tažené soby, firma 4freetime group, nebo chcete-li Jirka Kuchař a Michal Homola, právě teď uvádí na trh znovuzrozenou legendu bývalého československého cykloprůmyslu – městské kolo s nezaměnitelnými vysokými řídítky – Sobi 20.

 

Retro je teď v kurzu, tak proč neoprášit také některé kultovní socialistické kolo? Začalo to Favoritem, jenže u něj nový výrobce pouze naleštil starou značku a vyrábí stroje na míle vzdálené původní produkci rokycanského závodu. Jirka Kuchař s Michalem Homolou to vzali za jiný konec. „Sobíka“, jak mu něžně přezdívají, sice také nezachovali do detailu v původní podobě, nicméně i přesto každý na první pohled v tomto kole historické Sobi 20 z Velamosu Sobotín musí poznat.

Sobi 20
Foto zdroj: 4freetime group

Jednoduchost sama

Patříte-li mezi mladší čtenáře, možná vám Sobi 20 nic neříká. Takže ve zkratce: Jde o městský či „mezivesnický“ bicykl s typickým otevřeným rámem a vysokými řídítky à la chopper. Kola Sobi 20 jsou dvacetipalcová, převod jeden čili singlespeed s torpédem neboli protiběžnou brzdou, kdy se brzdí sešlápnutím pedálu dozadu. Přední brzda je pak ráfková. Zkrátka jednoduchá, osvědčená a skoro nezničitelná konstrukce. Pokud tedy soudruzi zrovna nějakou tu komponentu lehce neodflákli.

Sobi 20

Jak jsem už uvedl, Sobi 20 jedenadvacátého století od 4freetime group není zcela identický s původní konstrukcí. Jeho tvůrci k tomu uvádějí:

„Pro nás naprosto zásadním (a srdečním) produktem je retro kolo SOBI20. Spustili jsme opětovnou výrobu tohoto skvělého a unikátního modelu městského kola. A nejedná se pouze o kopii této legendy, ale vzali jsme to pěkně ‚z gruntu‘. Vše dobré z původního Sobíka jsme zanechali, to znamená, že dominantou celého kola je charakteristický rám s plochooválem v kombinaci s typickými (a nezaměnitelnými) řidítky. Nicméně rám jsme zpevnili a rozvor o několik centimetrů prodloužili. Díky těmto úpravám jsme dosáhli komfortní geometrie i pro jezdce vyšších postav. Navíc se můžete rozhodnout, zda zvolíte klasický jednorychlostní model, nebo třírychlostní s převodovkou v zadním kole (Shimano NEXUS), přičemž u obou těchto variant je typ zadní brzdy zvaný torpédo.“

Sobi 20

Barevný Sobík

Na Sobi 20 jsem se krátce svezl, a aniž bych z toho chtěl dělat nějaké vážné závěry, musím suše konstatovat, že je to zkrátka pohodlné, jednoduché a nenáročné přibližovadlo k nejrůznějším pojížďkám po městě, na nákupy (chystá se i „sobí košík“), na pivo a jiné příležitosti. Základní varianta s jedním převodem je samozřejmě určena do spíše rovinatějších oblastí, model s třírychlostním Nexusem (a možná bude i „sedmikvalt“) už zvládne nějaké to převýšení.

Základní model můžete už dnes objednávat na e-shopu za cenu 7 990 Kč, přičemž na rozdíl od původního, pokud se dobře pamatuju – výhradně jen modrého – Sobi 20, si můžete vybrat ze čtyř barev: modré, zelené, fialové a kovově šedé.

Tak co vy na to? Líbí se vám návrat sobí legendy?

Sobi 20


Fotogalerie


A mimochodem, věděli jste, že existuje také kapela s názvem Sobi 20? :-)


Sdílej:

10 komentáře

 1. Tak tohle je ale velká paráda. musel jsem zatlačit i slzu v oku ;) Už se těším, až bude v prodeji :)

 2. To kolo je prostě krásný. Jezdil jsem na Sobi 20. Výrobce musím pochválit za přední vidlici a hlavovou trubku.
  Za totáče, krátce po „bratrské pomoci“ jsem měl Favorita s galuskama. Tenkrát stál 1500,-. Favorit bylo kolo na velmi dobré evropské úrovni. Kdyby soudruzi zvedli kapacitu fabriky v Rokycanech na pětinásobek, tak se prodalo všechno. Místo toho začli dovážet Ukrajinu – šílená věc. Byli to blbci.

 3. Jako pěkně barevně sladěná vzpomínka dobrý, jinak mě koncept 20″ u neskládacího kola nebral za komančů a dnes to není jinak.

 4. No, mě srazilo auto na sobi v bordó. Zelené sem teda neviděl. Jinak kolo na 20″ je kratší než 26-29″ a je proto skladnější a obratnější. Jezdil jsem na něm spokojeně po Štatlu, dokud se ucho neutrhlo…

 5. Máš pravdu, Michale, nebral ani u skládačky :-). Mě i ty 26″x1,75″, na kterých se celý rok motám po Olmíku, přijdou na kostkách malý a nepohodlný. Pokud nechci skutečně řešit skladnost, nedávají mi malá kola smysl.

 6. Sobi 20 se vyrábělo ve více barvách – v době vrcholu jeho slávy se mi coby předpubertální dívce moc líbilo oranžové, viděla už jsem i stříbrošedý zřejmě původní nátěr. Nedávno jsem si téměř v padesáti splnila tenhle dětský sen a za symbolickou cenu z nějaké pozůstalosti získala oranžového „Sobíka“, abych měla na čem vozit nákupy a nemusela pořádné kolo hyzdit nosičem a vystavovat před supermarketem riziku krádeže. Přiznávám, že mne oslovuje jak celý nápad s rostoucém kolem (dítěti nízká řídítka, pak vyměnit za vysoká, když poporoste, a až se puberťák za Sobíka začne stydět a našetří si na lepší, podědí Sobíka ještě babička). tak ta specifická estetika na pomezí roztomilosti a ošklivosti, Tudíž mne obnovená výroba těší – ale doufám, že nový Sobík by mohl být i lehčí, než ten původní.

 7. ach jo … mé první kolo, slzy se tlačí do očí. Měla jsem 4 roky a brzdila prásknutím kola na zem. Říditka žel jenom ty nízká. Kolo až do puberty….
  jo a bylo oranžové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *