Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO – podrobný test

Celý článek Na Přibližovadlech se nemusíte nudit mezi samými koloběžkami, protože pro vás občas připravíme malou změnu, která se však našeho hlavního zájmu týká také. Abyste si mohli vaše výkony natočit a uchovat je pro následující generace, bude se vám hodit nějaká ta sportovní kamera. Co třeba Actionpro SD21 PRO?

 

Actionpro a ti druzí…

Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO představuje koncept à la GoPro, tedy malé, víceméně „krychloidní“ tělo ve voděodolném pouzdru (nebo i bez něj) s rozličnými možnostmi upevnění. Záznam videa je Full HD maximálně 1 080/30p, objektiv zachovává tradici sportovních kamer tohoto typu – jde tedy o pevně zaostřené rybí oko s úhlem záběru 170 stupňů, který lze elektronicky zúžit.

Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO

Pro kameru Actionpro jsou typická vyměnitelná „záda“, kdy je možné volit mezi stěnou s LCD displejem a ovládacími prvky nebo přídavnou baterií, případně provozovat kamerku bez „zad“.

Přístroj je nadstandardně vybavený co se týče nejrůznějších „upevňovadel“ nebo třeba bezdrátové dálkové spouště, tak i co do funkcí. A pro zajímavost – má například laserový zaměřovač. Ne zcela běžné v této kategorii je také české menu.

Jedná se o čínský výrobek firmy AEE, přičemž na trhu najdete několik dalších vzhledově de facto stejných, byť různě obrandovaných produktů. Zdali je shodný i objektiv, snímač či firmware, to potvrdit ani vyvrátit nemohu, nicméně domnívám se, že zásadní rozdíly mezi jednotlivými „nevlastními sourozenci“ nebudou.

Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO

Konstrukce a ovládání

Jak jsem už uvedl, jde o přístroj „střihu“ GoPro a pokud odpojíte zadní stěnu, je s rozdíly pár milimetrů dokonce skoro stejně velký jako GoPro minulé generace HD HERO2. U odnímatelných zadních stěn ještě zůstaňme: Ve standardní dodávce najdete jak stěnu s displejem a ovládacími tlačítky, tak i stěnu-akumulátor. Kameru lze sice používat i bez zadní stěny, protože druhý (nebo spíše primární) malý akumulátor je uvnitř těla a základní ovládací prvky na jeho horní stěně, nicméně standardně dodávané podvodní nebo chcete-li ochranné pouzdro je určeno pro kameru s nasazenou stěnou (lhostejno kterou z dvojice). Budete-li přesto vyžadovat natáčení s Actionpro v pouzdru bez zadní stěny – například kvůli minimalizování hmotnosti – musíte si dokoupit menší pouzdro. Český dovozce jej v nabídce běžně má, cena je 846 Kč.

Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO

S odnímatelnými stěnami se pojí ještě problematika ovládání této sportovní kamery. Zásadní informace zní: Bez „ovládací“ stěny s displejem přístroj nenastavíte. Spustíte nahrávání videa, zastavíte záznam, vyfotíte snímek nebo aparát vypnete či zapnete – nic jiného však bez této stěny nedosáhnete. Tím chci zároveň říci, že tři „čudlíky“ plus hlavní vypínač na horní stěně představují video-zapni-spoušť, video-vypni-spoušť a fotospoušť. A ten malý displej mezi nimi je pouze informační, stavový.

Pokud nyní mírně odbočím, musím uvést, že jsem zpočátku nechápal, proč musí být pro natáčení videa zvlášť tlačítko k zapnutí a zvlášť k vypnutí záznamu. Nicméně praktičnost tohoto řešení mi došla velmi brzy. Actionpro tím totiž eliminuje dvě vlastní chyby – slabou intenzitu zvukové indikace ovladačů (pípání) a špatnou indikaci záznamu (LEDka/y). Jinak řečeno, kdybyste po zmáčknutí spouště zřetelně slyšeli pípnutí i v relativně hlučném prostředí (což u Actionpro neslyšíte) nebo jasně viděli svítit LEDku, indikující nahrávání (kterou v pouzdru nevidíte skoro vůbec), nepotřebovali byste dvě spouště. Tak máte alespoň jistotu, že jedním čudlíkem nahrávání zapínáte a pokud jej chcete vypnout, musíte použít druhý. Je sice otázkou, zdali by místo dvou spouští nebylo lepší odstranit uvedené nectnosti, avšak jak se říká „vlk se nažral a koza zůstala celá“.

Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO

Abych ale dokončil povídání o stěnách, pak zbývá jen jasně říci to, co vyplývá z předchozího textu – že totiž všechny snímací parametry musíte u Actionpro SD21 PRO nastavovat s nasazenou „ovládací stěnou“. Pak ji klidně můžete sejmout a natáčet bez ní. Při požadavku jakékoliv změny ji ale budete muset opět nasadit. Proč se o tom zmiňuji? Jen abyste si uvědomili, že přítomnost této stěny v základní výbavě není nadstandard, nýbrž nezbytnost…

S ovládáním se ale pojí ještě jeden mírný zádrhel – i když máte příslušnou zadní stěnu na kameře nasazenou, nemůžete s jejími tlačítky pracovat, pokud máte aparát uzavřený v podvodním pouzdru. To má totiž pouze tři tlačítka nahoře – pro zmiňované tři spouště. Ano, správná otázka je nyní: „A co hlavní vypínač?“ Nic. Kameru musíte zapnout před vložením do pouzdra. V menu si pak (tedy před tím) nastavíte dobu pro její uspání při nečinnosti. Ze „spánku“ ji pak probudíte zmáčknutím spouště, která zároveň aktivuje natáčení – zde problém žádný není.

Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO

Jestliže jsem ovládací stěnu označil za nezbytnost, naopak nadstandardem je stěna-akumulátor a bezdrátové rádiové ovládání v základní výbavě. Podle údajů výrobce by s přídavným akumulátorem mělo Actionpro vydržet více než čtyři hodiny natáčení. Vzhledem k tomu, že s malou baterií v těle kamery jsme dali dvě hodiny, lze udávanému číslu věřit.

Malý dálkový ovladač je vybaven ve shodě s horní stěnou kamery též třemi tlačítky, tedy dvakrát videospouští a fotospouští, která také po delším podržení zapíná laserový zaměřovací paprsek. Ovladač má integrovaný klip i očka pro připevnění například přibaleným páskem suchého zipu, takže byste jej neměli ztratit ani při silně adrenalinových aktivitách.

Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO

Kamerka samotná je vyrobena z tvrdého plastu, který mi nápadně připomíná „bakelit“ z dob poněkud zaprášených. Což ale není nic proti ničemu, protože je-li tomu skutečně tak, pak se jedná o termoset neboli reaktoplast, čili opak termoplastu. Tedy materiál, který na sluníčku nebo vlivem jiného tepla nezměkne, nezmění tvar případně se rovnou nerozteče (znáte tu hlášku o soudruzích z NDR, že ano?).

Stejně jako naspodu ochranného pouzdra, je i v samotném těle kamery dole klasický 1/4palcový stativový závit s poctivou kovovou vložkou. Z toho plyne, že připevňování se děje právě pomocí příslušenství vybaveného stativovým šroubem. Může to tedy být naprosto běžný stativ, ale nás samozřejmě zajímají speciální „připevňovadla“, která se dají nasadit na nejrůznější přibližovadla, helmy apod.

Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO

Připevňování kamery

Z pohledu vybavení „připevňovadly“ je sportovní kamera Actionpro SD21 PRO obdařena na první pohled naprosto luxusně. Čtěte se mnou:

• dva samolepicí držáky
• tři raménka k samolepicím držákům (jedno krátké, jedno dlouhé prohnuté a jedno s kloubovými prvky)
• držák pro připevnění kamery bez pouzdra na raménka

Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO

Dlužno dodat, že držáky a kloubové prvky jsou kompatibilní s GoPro, takže je lze kombinovat. Rozdíl je ale v samotném upevnění kamery, která se zde – jak jsem již uvedl – připevňuje pomocí stativového závitu. A to má dva aspekty…

První, pozitivní vlastností je univerzálnost. Stativový závit o velikosti 1/4″ je naprosto běžný ve světě foto/video, takže kameru připevníte na leccos. Navíc spousta výrobců příslušenství právě pro sportovní kamery využívá právě stativového závitu. Potud je vše v naprostém pořádku.

Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO

Soudruzi však udělali chybu – a nutno říci na rovinu, že zásadní – u přibalených „připevňovadel“. Všimněte si na fotografiích, že na konci každého raménka je malý plastový prvek se stativovým šroubem, který spojuje kameru s držákem. A právě tento prvek je silně poddimenzovaný a způsobuje chvění kamery při jízdě na nerovnostech. Kamera samotná s nasazenými „zády“ ve standardním hlubokém odolném pouzdru je navíc poměrně těžká – s ovládací zadní stěnou váží 224 gramů, když stěnu s displejem vyměníte za externí akumulátor, je to ještě o deset gramů více. To pochopitelně na stabilitě nepřidává.

Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO

Nyní budu naprosto otevřený – ať to zní jakkoliv krutě, ale právě kvůli náchylnosti k rozvibrování kamery je většina přibaleného příslušenství téměř k ničemu… Přesněji řečeno, pokud kameru odstrojíte, tedy sundáte z ní zadní stěnu a budete ji používat bez pouzdra (čímž se dostanete na naopak výbornou hmotnost 92 gramů), máte problém vyřešen. Podvodní pouzdro ale „občas“ prospěje tomuto zařízení i na suchu, takže ideální řešení to není. Nezbývá vám tedy než poohlédnout se po alternativním připevňovacím příslušenství, které pevně udrží i plně vybavenou a tedy i těžkou kamerku.

Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO

Osobně jsem udělal malý test, kdy jsem Actionpro připevnil na neznačkový nijak zvlášť pevný držák na řídítka. Výsledek ještě nebyl ideální, nicméně pozitivní posun zde vidět je – porovnejte na videu.

Ještě ale doplním, že kromě standardně dodávaného připevňovacího příslušenství najdete na webu dovozce nabídku několika dalších volitelných „připevňovadel“, mezi kterými je třeba magnetický držák či dva druhy přísavných držáků na sklo a jiné typy. Vzhledem k tomu, že jsem je v testu neměl k dispozici, nehodnotím jejich pevnost a další vlastnosti.

Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO
Volitelný držák na řídítka jsem jako jediný k dispozici měl. Na řídítkách drží perfektně, kamera se ale třese…
Funkce kamery

Zatímco předchozí část nevyzněla příliš povzbudivě, nyní budu mnohem optimističtější. Začněme logicky od kvality videa. Příznivci slowmotion sice nebudou nadšeni, nicméně pro normální využití je k dispozici běžný standard: v rozlišení Full HD (1 920 × 1 080 px) máte možnost maximálně 30 sn./s progresivně nebo 60 sn./s prokládaně, v HD pak dvojnásobek 60 sn./s progresivně a při rozlišení 848 × 480 px můžete využít 60 nebo 120 sn./s, opět progresivně.

Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO

V menu nastavení videa najdete ale další zajímavé funkce. Jednak je to Pre-video, kdy kamera průběžně nahrává i v pohotovostním stavu, aby po zmáčknutí spouště zaznamenala díky vyrovnávací paměti ještě pět sekund před tím. To se hodí pro akce, u kterých je těžko předvídatelný začátek.

Druhou zajímavou funkci představuje časosběr, který najdete u této kamery hned dvakrát. Zde – ve videu – je možnost nastavit interval jednotlivých snímků 1, 5 nebo 30 sekund, přičemž na výstupu dostanete již hotové video při 30 sn./s.

Druhý časosběr hledejte v menu Foto, kde sice budete mít více možností nastavení intervalu (1, 2, 3, 5, 10 nebo 20 sekund), na výstupu ale dostanete „hromadu“ fotografií, ze kterých budete teprve muset časosběrné video vyrobit (návod najdete například zde). Správně by se tedy tato funkce měla jmenovat Intervalové snímání, ale to je jen detail…

K dalším funkcím: O laserovém zaměřovači již zmínka byla, v menu najdete také možnost otočení obrazu o 180 stupňů (při natáčení kamerou „hlavou dolů“), tři druhy měření expozice, dvě citlivosti ISO nebo třeba tzv. Nekonečné nahrávání. Při této funkci kamera nahrává až do plné kapacity paměťové karty, aby vždy, když jí dosáhne, přepsala nejstarší soubor aktuálním záznamem. Jde tedy o jakousi virtuální smyčku či chcete-li funkci „černé skříňky“. Dlužno dodat, že v tomto případě nebudete limitováni ani tak paměťovou kapacitou, jako výdrží baterie.

A málem bych zapomněl – k mání jsou ještě tři šířky záběru – nativních nejširších 170˚, střední záběr 125˚ a „úzký“ 95˚. Dva zúžené výřezy jsou realizovány elektronicky, je však třeba pochválit firmware, protože nedochází ke snížení kvality obrazu – viz předchozí video.

Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO

Obrazová kvalita

Tak, nastává chvíle lámání chleba… Ale nemějte obavy, budu chválit a to tak, že docela dost! Kvalita výstupu mě totiž (až na malé výjimky) velmi mile překvapila.

Objektiv sice nekreslí řezavě ostře, nicméně podává vyrovnaný výkon a rozhodně patří k nadprůměru. Pouze s menší chromatickou vadou v okrajových částech obrazu počítat musíte. Výborná je ale odolnost vůči protisvětlu, a to dokonce i v ochranném pouzdru – je vidět, že je zde použité skutečné optické sklo před objektivem, nikoliv jen kus transparentního plastu.

Obraz Actionpro SD21 PRO se patrně bude většině diváků velmi zamlouvat – je totiž poměrně hodně saturovaný s lehce přehnaným kontrastem. Jinak řečeno, barevnost a celkové podání je prostě líbivé (byť od skutečnosti samozřejmě „poněkud“ posunuté). Expoziční automatika reaguje přiměřeně rychle, změna jasu je plynulá. Vyvážení bílé funguje za denního světla dobře, problémy ovšem má s umělým osvětlením – některé světelné zdroje mu nedělají dobře – viz ukázku časosběru v minulém videu.

Pochválit za skvěle odvedenou práci je třeba použitý kodek Ambarella AVC. Při velmi nízkém datovém toku průměrně jen něco přes 12 Mbit/s u videa 1 080/30p, poskytuje překvapivě kvalitní obraz bez zbytečné degradace nadměrnou kompresí. Vcelku slušná kvalita obrazu je i ve špatném osvětlení, běžných interiérů není třeba se bát.

Abych však jen nechválil – u videa kvalita začíná, ale také končí. Statické fotografie se kamerce Actionpro nedaří a logicky to platí i pro časosběrné snímání. Byť zrovna časosběrné video je v poslední době hodně oblíbené, sportovní kamery se obvykle pořizují hlavně kvůli pohyblivým obrázkům, tedy videu – nad nedobrou kvalitou fotografií proto přivírám jedno oko.

Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO

Celkové hodnocení

Výborná obrazová kvalita je základ pro další použití – zde není zásadní problém, nejdůležitější meta je tedy překonána. To stejné platí pro funkce, kde se nedá přehlédnout ani nadprůměrné vybavení nestandardními funkcemi. I v té krabici a aparátem se nachází o něco více součástek, než bývá u konkurenčních kamer obvyklé – tedy pokud se bavíme o pořizovací ceně pod 8 000 Kč. Velká baterka navíc nebo dálkové ovládání se hodí, bez „zad“ s displejem se neobejdete. K tomu jen malá poznámka: Abyste si nemysleli – to prťavé elcédéčko není zase taková výhra. K takříkajíc hrubému zaměření záběru použít lze, nemyslete si však, že podle něj budete komponovat celé video. Ale o tom jaksi sportovní kamery stejně nejsou…

Ve světle všech kladných vlastností se už dá jen povzdechnout nad tím, že špatně funkčních držáků je prostě zbytečně velká škoda. Jen kvůli nim bude muset spousta uživatelů investovat navíc do kvalitnějšího držáku či více upevňovadel. (Pokud se vám už tedy doma nějaká neválí a nehledáte pro ně využití.) Jinak je totiž sportovní kamera Actionpro SD21 PRO velmi dobrá volba.

Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO

Plusy a minusy

výborná obrazová kvalita
nadstandardní funkce
nadprůměrná výbava

…ale

poddimenzované držáky
vyšší hmotnost v „plné výbavě“
nepříliš kvalitní statická fotografie


Technická data Actionpro SD21 PRO
snímačCMOS, velikost 1/2,5″
objektivohnisko N/A, F2,6
obrazový úhel170˚/125˚/95˚ (digitální výřez)
zaostřovánífixfocus
stabilizacene
rychlost závěrkyN/A
LCDúhlopříčka 1,5″, odnímatelný
Wi-Fine
GPSne
paměťová kartaMicro SD/SDHC
video1 080/30p, 1080/60i, 720/30p, 720/60p, 480/60p, 480/120p
zvuk2kanálový AAC 48 kHz
kodek | kontejnerAmbarella AVC | MOV
externí mikrofonano, 2,5 mm konektor
intervalové snímánírozlišení 1 920 × 1 080 px, interval 1, 2, 3, 5, 10, 20 s
podvodní pouzdrodo 60 m
rozměry a hmotnost
bez pouzdra a bez zadní stěny
60 × 43 × 41 mm, 92 g
rozměry a hmotnost
bez pouzdra se zadní stěnou
60 × 43 × 52 mm, 118 g (ovládací stěna)/128 g (akumulátor)
rozměry a hmotnost
ve velkém pouzdru
89 × 67 × 62 mm, 224 g (ovládací stěna)/234 g (akumulátor)

Zapůjčil

VARIANT plus, spol. s r. o.

U Obůrky 5
674 01 Třebíč

Tel.: +420 725 603 171

E-mail: a.bocek@variant.cz

www.cel-tec.cz

Cena

ke dni 5. dubna 2013
7 563 Kč


Sportovní kamera Actionpro SD21 PRO


Sdílej:

Yedoo – Road to joy
reklama

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *