Sychravý Masaryk run 2016 – reportáž, fotogalerie a video

Celý článek V sobotu 9. dubna 2016 mělo být sice podle kalendáře jaro, nicméně na brněnském Masarykově okruhu panovalo spíše podzimní počasí. Teplota kolem pěti stupňů Celsia, na obloze „deka“, a k tomu slabý déšť. Účastníci Masaryk runu se mohli utěšovat jen tím, že alespoň nefoukal vítr. To už by pak byl Masakr run…



Není pochyb o tom, že nevlídné počasí způsobilo mírně nižší účast koloběžkářů na tomto megazávodu. Ostatně od borců z týmu Bezpedálů se šířily drby, že právě kvůli počasí několik závodníků Masaryk run vyměnilo za západočeský závod Kolem světa – v okolí Františkových Lázní totiž bylo v sobotu krásně slunečno.

I přes to všechno však byl počet závodníků na koloběžkách nadstandardně vysoký. Na start hlavního závodu na 10 km se postavilo 125 jezdců a jezdkyň, a když k nim připočteme juniorské a dětské kategorie, celkem minulou sobotu dupalo do asfaltu Masarykova okruhu 170 koloběžkářů všech věkových tříd. Kdyby vás ještě zajímaly celkové počty – protože se závodilo také v běhu a na inlajnech –, pak se letos Masaryk runu zúčastnilo celkem 1 450 závodění chtivých lidí; nejsilněji byl tradičně zastoupen běh – 1 104 běžců…

Masaryk run 2016
Trio nejlepších v závodu na 10 km – Zleva Matyáš Olšar (Kostka Racing), Jan Pavel (Bez pedálů) a Tomáš Pelc (Ultima)
Patálie s výsledky

Koloběžkové klání jako obvykle začalo nejmladšími věkovými kategoriemi. Pořadatelé bohužel nemají tratě nastavené zrovna optimálně. Bezmála osmiletý habán našeho týmu Přibližovadla Midi Albert by správně měl jet závod na 200 m s prťaty na odrážedlech, naštěstí nebyl problém jej „přebukovat“ o kategorii výš do 400m sprintu. Nastává chlubení: Ano, mezi o tři roky staršími soupeři a soupeřkami skončil celkově druhý, v „mužích“ pak na nejvyšším stupínku na bedně!

Bohužel vzhledem k „šachování“ s kategoriemi vůbec nebyli spolu s druhým Hynkem při hlavním vyhlašování pozváni na pódium a jejich medaile dostali borci, kteří si je vůbec nezasloužili… Takže slzičky na krajíčku a tatínek už volá sportovnímu řediteli závodu. Ten se k problému postavil stejně sportovně a oba borci si nakonec užili bednu dodatečně, před vyhlašováním výsledků závodů v běhu. Za sebe jen dodávám, že jsem z úst moderátora tak trochu očekával slovíčka „omlouváme se“, ale buďto špatně slyším, nebo prostě nezazněla…

Masaryk run 2016
Dodatečně ocenění – skuteční – vítězové chlapecké kategorie závodu na 400 m: Albert Lindner (Přibližovadla Midi) a Hynek Vyplel (BKG)

Chlubení nekončí, protože v následujícím juniorském závodu na 1 500 m přivezla týmu Přibližovadla Midi imaginární bronzovou medaili (děti ve skutečnosti dostávaly perníkové medaile) v kategorii dívek naše Anna Lindnerová (celkově 6. místo). Opět v konkurenci průměrně o dva roky starších dětí a až na jednu výjimku na větších strojích. Budu asi muset té naší holce postavit také něco většího. I když… K-bike K5 Green Fish edition je super stroj i tak.

Masaryk run 2016
Nejlepší holčičí trio závodu na 1 500 m: 1. Stela Škvařilová (AK Blansko Dvorská), 2. Viktorie Kalouská (SK Sokol Brno) a 3. Anna Lindnerová (Přibližovadla Midi)
Na bednu na musherské koloběžce

Přesně ve 12.20 h – časový harmonogram dodržují pořadatelé na sekundu přesně – odstartoval hlavní závod na 10 kilometrů čili dvě kola kopcovitého Masarykova okruhu v Brně (přesněji v kopcích za Brnem). Z české koloběžkářské elity se letošního Masaryk runu zúčastnila asi jen pětice závodníků, přičemž hned od startu si začala budovat náskok trojice ve složení Jan Pavel (Bez pedálů), Matyáš Olšar (Kostka Racing) a Tomáš Pelc (Ultima) – a v tomto pořadí také po mokrých 10 442 metrech proťali cílovou pásku pod hlavní tribunou.

Sluší se dodat, že vítězný Jan Pavel dojel i přes nepřízeň počasí s časem pouze asi o půl minuty horším než loňský vítěz Marek Kadlec (22:05,11 vs. 21:31,28). Mimochodem, Jan Pavel si oproti třetímu místu z minulého roku polepšil a Matyáš Olšar obhájil svou loňskou druhou příčku.

A dámy na stupátku mezi dvěma koly? Na prvním místě se umístila s časem 28:45,66 Kristina Fryzová (Mushing team Ostrava), druhá dojela Gabriela Rainová (Chrti Holoubkov) a na třetím místě skončila Šárka Plachá (Bez pedálů). Malá zajímavost: Kristina Fryzová zvítězila na stroji, který není zrovna ideální pro silniční závod – na musherské koloběžce Doxtor. Ale zase byla krásně růžová :-)

Přibližovadla.cz nicméně gratulují úplně všem, byly to i přes nepřejícné počasí krásné závody!

Podrobné výsledky Masaryk run 2016 najdete zde

Fotogalerie Masaryk run 2016

Sdílej:

10 komentáře

  1. Stejně největší frajeri a frajerky jezdí na malých kolobezkach. Můj subjektivní názor. :-) Jen by to měli těm velkým kolobezkam častěji natřít. Nebo jsou ta velká kola fakt tak velká výhoda? Na asfalt se přece dají nabusit i malá kola.

  2. Bez dlouhého vysvětlování: Proč asi česká (=světová) špička jezdí na velkých kolech? ;-)

  3. Je to veliký rozdíl, stačí zkusit něco většího. Sám jsem kdysi zkoušel jezdit na Hillce s lepšími koly a na duranech, ale s velkou koloběžkou se to nedá rychlostně srovnat (ne že bych na větší stíhal, ale jede rychleji) . O to větší jsou borci co zajedou na malých kolech velké výsledky.

  4. #1 Frajeři možná jsou, ale na malejch kolech žádnej výsledek neudělaj. Je to fyzika a praxe špičkových závodníků ji plně potvrzuje. U velkých kol skončí všichni, kdo závodí pro nějaký výsledek. Když jedete jen pro zábavu, nebo když děláte křoví v závodním poli, tak klidně i na malejch.

  5. to asi nikdy nenenatřou. Momentálně „závodím“ sám se sebou na trase co mám najetou na 16″ Mastrovi. Přesedlal jsem na Royal 20″ a jsem cca o 2 km rychlejší.

  6. Dobrá. No překvapuje mě, že ten rozdíl valiveho odporu je tak výrazný. Čekal bych na asfaltu možná pár procent maximálně.

  7. Nejde jen o valivý odpor, ale i momenty hybnosti, možnost zaujetí lepší aerodynamické pozice, schopnost projíždět zatáčky vyšší rychlostí, pocit klidu či neklidu ve vysokých rychlostech a tím její ukočírování. Prostě jak je psáno výše, pro závodní koloběh ve světě 12-ctkám odzvonilo už dávno, u nás se z tradice vyhodnocují zvlášť.

  8. Ahoj Fido! Vo svete mozno 12-kam odzvonilo uz davno, ale minuly rok na MCR v casovke do vrchu som ta s velkou chutou dobehol a pri predbiehani si vychutnal tvoj uzas prave na malej zlinskej K5. A rozhodne nepochybujem o tom, ze si o 2 triedy lepsi nez ja. Na specificky pretek moze byt 12 vyhodou. Krasne byvali tiez preteky v poschodovych garazach v Zline, to bolo na male kolobezky ako stvorene. Ale to si ty asi este nejazdil.

  9. Miro, Miro. V první řadě si vůbec nemyslím, že já jsem o dvě třídy lepší než Ty, myslím si pravej opak! Do vrchu si mě šmiknul náramně, jen co je pravda. Navíc naprosto přesně popisuješ důvod = specifický závod. Jenže těch specifickejch závodů je pomálu na to, aby se vyplatilo na tý 12-ti“ závodit.

  10. Ještě tak přemýšlím, není to trošku nuda jezdit po okruhu pro auta? Co takhle udělat závod blížící se běžnému použití koloběžky, kdy člověk musí zdolat i sem tam nějakou překážku, dělat slalom mezi děrama a tak. Alespon by pak dostali větší šanci i jiné stroje než obři 2×28 palců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *