Z města do města. Brašna Peak Design Everyday Messenger v2 na koloběžce

Nikdy jsem nebyl příznivcem jezdění na koloběžce s batohem, natožpak s brašnou na zádech. Na kole to ještě jde, na něm člověk většinu času sedí. Ale na koloběžce se dřepuje a někdy taky trochu poskakuje (při měnění noh přeskokem). Nicméně letos v létě jsem si vyzkoušel, že malý batoh zase takový problém nepředstavuje, a poté jsem – úplně náhodou – také zjistil, že se dá jezdit i s brašnou. Konkrétně s brašnou Peak Design Everyday Messenger v2.

 

Prolog

Brašnu Peak Design Everyday Messenger v2 jsem před pár měsíci testoval na Nikonblogu. Tak, jak se koloběžky testují jezděním, brašny se testují nošením :-) Když jsme byli s Bolkem domluvení na focení Miba Tourist, úplně automaticky jsem dal foťák a další výbavu do této brašny, hodil si ji na záda, stoupl na koloběžku a jel na místo srazu. Teprve někde v půli cesty mi došlo, co jsem udělal. „Ty v…e! Já jedu s brašnou na zádech!“, říkal jsem si v duchu a vzápětí dodal: „A vůbec mi nevadí. Sedí jako přibitá!“ Tak jsem s ní začal jezdit běžně. A také se rozhodl, že tuto brašnu představím i čtenářům Přibližovadel.

Brašna Peak Design Everyday Messenger v2 | Zdroj foto Peak Design
Brašna Peak Design Everyday Messenger v2 | Zdroj foto Peak Design
Brašna Peak Design Everyday Messenger v2 | Zdroj foto Peak Design
Brašna Peak Design Everyday Messenger v2 | Zdroj foto Peak Design

Foto není podmínkou

Jak možná víte, Nikonblog.cz je fotografický web. Nicméně titulek článku zněl: Peak Design Everyday Messenger v2 – brašna nejen fotografická. Ano, brašny a batohy od Peak Designu jsou obecně vnímané jako fotografická zavazadla. Jsou dostatečně polstrované a mají oddělovače na suchý zip, typické pro fotobágly. Vnější design je však ryze „civilní“, a třeba zrovna tato brašna je poměrně „placatá“ (fotobrašny bývají hluboké). Zkrátka elegantní brašna typu messenger. Ostatně sám výrobce ji nabízí v produktové řadě Zavazadla pro každý den, takže přívlastek foto-, se kterým jsou „píkdizajny“ spojované, je vlastně bonus navíc. Pojďme se tedy na brašnu Peak Design Everyday Messenger v2 podívat detailněji.

Barevné varianty brašny Peak Design Everyday Messenger v2 | Zdroj foto Peak Design
Barevné varianty brašny Peak Design Everyday Messenger v2 | Zdroj foto Peak Design

Everyday Messenger si v jeho druhé verzi můžete pořídit buďto klasicky černý nebo v provedení Ash, což je lehce melírovaná světle šedá tkanina s nubukovými doplňky. Nyní cituji výrobce:

Vlivům počasí odolná, vodoodpudivá a 100% recyklovaná tkanina 400D s DWR impregnací, dvojitým PU (polyuretanovým) potahem a Bluesign® certifikací (všechny barvy kromě černé). Vodotěsná spodní vložka z tkaniny 900D.
Zdroj
Peakdesign.cz

Takže to něco vydrží. Mám ale připomínku z praxe: Na černé tkanině je vidět každé smítko. Nic není tak černé jako tato látka, všechno s ní kontrastuje :-) Nicméně otření vlhkým hadříkem (vlhčeným ubrouskem) je dílem okamžiku a brašna je zase jako nová. U provedení Ash „běžné nečistoty“ tak viditelné nejsou.

Brašna Peak Design Everyday Messenger v2 | Zdroj foto Peak Design
Brašna Peak Design Everyday Messenger v2 | Zdroj foto Peak Design

Hlavní víko je uzavíratelné patentovanou mechanikou MagLatch™. Mag znamená magnet. Ten už hrál hlavní roli v recenzi držáku na telefon na Přibližovadlech – vzpomínáte? U brašny magnet tvoří důmyslnou pojistku proti otevření, a to jak samovolnému, tak i nechtěnému – od pouličního chmatáka například. Jinak řečeno: nevíte-li, jak se brašna otevírá, chvíli vám trvá, než se do ní dostanete. Znáte-li to, jste v ní natotata. Jedna ruka musí stačit.


Čtyři úchyty hlavního zámku umožňují zvětšení objemu vnitřního prostoru, na pomoc pak přichází dva přídavné popruhy, pro které je na brašně k dispozici šest vnitřních a čtyři vnější úchyty. Třeba bundu lze tedy k brašně připnout i zvenku.

Přesné rozměry brašny Peak Design Everyday Messenger v2 najdete na konci tohoto článku, nicméně vezmu-li si pro ilustraci prostornosti přihrádku pro notebook, pak výrobce udává dostatečné místo pro 13palcový notebook. Zkoušel jsem tam vložit svůj 15″ MacBook Pro a… kdyby se korpus brašny dole nezužoval, tak by se tam i vešel. Kapacita brašny je 13 litrů, maximálně pak 16 l (podle polohy zapnutí víka).

Uvnitř jsou po krátkých stranách dvě kapsy, na hraně delší strany pak kapsa na zip, druhá ještě ve vnitřní straně víka. Kapsy na zipy jsou také na vnějších bočních stranách, přičemž jedna z nich je vybavená praktickým integrovaným pružným úvazkem s „kotvičkovým“ uchycením (kotvička je ve výbavě). Třeba na klíče ideální věc.

Vtipnou vychytávkou je úvazek v jedné z bočních kapes s připojenou spojkou Anchor Links, na nějž můžete pomocí PeakDesignovské kotvičky připojit klíče, vstupní kartu do firmy, fotopas…
Vtipnou vychytávkou je úvazek v jedné z bočních kapes s připojenou spojkou Anchor Links, na nějž můžete pomocí PeakDesignovské kotvičky připojit klíče, vstupní kartu do firmy, fotopas…

Na vlastním hřbetu

Hlavní popruh s pevnou středovou polstrovanou částí je vybavený firemní přezkou pro rychlé nastavení délky jednou rukou – to je peakdesignovská specialita, osvědčená a léty prověřená na dalších produktech této značky, včetně popruhů na fotoaparáty. Ovšem to, co dělá brašnu Peak Design Everyday Messenger v2 „vozitelnou“ i na koloběžce, je již zmíněný přídavný popruh, který jednoduše připnete „do trojúhelníka“. Když jsem toto řešení viděl na fotkách, moc jsem mu nevěřil. Ale praxe ukázala výbornou funkčnost. Brašna je na zádech stabilní, nehrozí, že by se vám sesunula dopředu na břicho. Samozřejmě, že se plus-minus „něco“ hýbe, ale to dělá i batoh. Vlastně je stabilita této brašny za jízdy na koloběžce s batohem srovnatelná.

Pomocný popruh zajistí tříbodové uchycení brašny
Pomocný popruh zajistí tříbodové uchycení brašny
Peak Design Everyday Messenger v2 v akci
Peak Design Everyday Messenger v2 v akci

Není všechno jen sport

V tomto článku už sice přídavné jméno civilní zaznělo, nicméně nyní ho musím zopakovat. Brašnu Peak Design Everyday Messenger v2 totiž nelze dost dobře považovat za sportovní příslušenství. Není to bagáž, kterou byste si vzali na víkendovou mnohakilometrovou vyjížďku. To však není chyba. Brašna Peak Design Everyday Messenger v2 je civilní zavazadlo. Civilní, elegantní a praktické zavazadlo – brašna typu messenger na jezdění po městě, pro dojíždění do práce, na schůzky a další… civilní využití. Navíc když pak z koloběžky přesednete do letadla, měla by splňovat rozměry kabinového zavazadla :-)

V džungli velkoměsta :-)
V džungli velkoměsta :-)

Osobně jsem si Everyday Messenger pořídil původně jako bagáž s přívlastkem foto-, ale čím dál více se přistihuji, že ji využívám častěji jednoduše jako běžnou brašnu. Ani ty fotografické oddělovače na suché zipy nevyndávám – umí totiž udělat pořádek i v běžných věcech, které pak nemusíte mít naházené halabala v jedné komoře.

Zavazadla od Peak Designu pro mě nejsou novinkou. Už nějaký ten rok používám batoh Everyday Backpack a skoro pořád malou „brašnoledvinku“ Everyday Sling. Když k nim před pár měsíci přibyl Peak Design Everyday Messenger v2, doplnil rodinku bagáže této značky naprosto přirozeně, takže musím jen suše dodat – neměnil bych.

Zdroj

Peak Design

Cena (09/2022)

5 790 Kč

Rozměry a hmotnost

Kapacita: min 13 l, max 16 l (podle polohy zapnutí víka)

Max rozměry notebooku: 13″ (22,9 × 2,5 × 33 cm)
Max rozměry tabletu: iPad Pro / 30,6 × 22,1 × 0,7 cm

Vnější rozměry (MagLatch nahoře): 39,5 × 19 × 36 cm
Vnější rozměry (MagLatch nahoře): 39,5 × 19 × 29,8 cm

Vnitřní rozměry (MagLatch nahoře): 31 × 9,5 × 35,3 cm
Vnitřní rozměry (MagLatch nahoře): 31 × 9,5 × 27,5 cm

Hmotnost (bez přepážek): 1,01 kg
Hmotnost (s přepážkami): 1,21 kg

Peak Design Everyday Messenger v2 na koloběžce? Úplně v pohodě!
Peak Design Everyday Messenger v2 na koloběžce? Úplně v pohodě!

Sdílej:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *