Možná to vypadá, že jsme pojali záměr v tomto roce testovat koloběžky od nejmenší velikosti, ale není tomu tak. Při uvedení Yedoo S1616 ve valentýnské bordó barvě jsem si totiž uvědomil, že jsme S1616 ještě netestovali. Ne proto, že bychom snad tento malý model přehlíželi, ale protože jsme na nejmenší Steelku jednoduše zapomněli. A byla to chyba, protože tato koloběžka je jednoduše… ale to si už přečtěte sami.
Prolog
Nejprve rychlé představení Yedoo S1616. Patří do řady Steel, jde proto o koloběžku s ocelovým trubkovým rámem – stejně jako větší modely S2016 (nebo S2016 Disc), S2020 či S2620. Jen na okraj – znovu opakuji to, co už jsem na Přibližovadlech napsal: oceňuji modelové značení Steelek, z něhož každý okamžitě ví, o jakou konfiguraci kol se jedná. Yedoo S1616 je tedy koloběžka s malými, šestnáctipalcovými koly. Ovšem trochu bych se už zdráhal napsat „malá koloběžka“. Ano, Yedoo S1616 patří do kategorie malých koloběžek, ale není to dětská koloběžka, nýbrž stroj pro dospělé. A dospělým je také přizpůsobená její velikost, nosnost a tak dále. Můžu předeslat, že při testování jsem si na ní rozhodně nepřipadal jako vosa na bonbónu…
Konstrukce
Popis konstrukce se budu snažit co nejvíce zestručnit, protože je to zkrátka Steelka, jako všechny čtyři větší modely, které jsme už na Přibližovadlech testovali a snad i důkladně popsali. Typický „prolamovaný“ trubkový rám můžete milovat nebo nenávidět, nic to ale nemění na tom, že je vysoce funkční a v tomto případě se nebojím říct, že i možná lehce naddimenzovaný. To je na jednu stranu dobře pro vysokou tuhost, potažmo nosnost 150 kg, méně pozitivně se to ale promítá na celkové hmotnosti. Koloběžka s takto krátkým rozvorem (který ve své kategorii ale zase tak krátký není – viz dále) by jistě snesla odlehčení, nicméně naprosto chápu, že ve hře je optimalizace výroby a také jednotný design, tudíž do toho přestávám vrtat :-)
Vrátím se ke krátkému (ale ne zase tak krátkému :-)) rozvoru. Existují koloběžky s koly 16/16″, které jsou kratší, ale výjimkou nejsou ani delší. Nejkratší rozvor 915 mm – což je o rovných 70 mm méně než S1616 – má Friend čili Kamarád, vycházející z původního K-biku K7 (kola 16/12″) a Kostka Street. O fous více než Friend, ale pořád méně oproti S1616 – 950 mm – mívala Strada od Morxesu, která se už nevyrábí, a jen o 5 mm méně pak koloběžka Sixteen s letmo uloženými koly (o níž nevím, jestli se vyrábí nebo ne). A nesmím zapomenout také na stájového kolegu S1616, hliníkovku Yedoo Frida & Fred s rozvorem 950 mm. Ovšem tento model je deklarovaný jako dětský. Na rozdíl od taktéž hliníkového Yedoo Friday s rozvorem 1 010 mm. Čímž se dostáváme k dlouhánům. O 15 mm více než S1616 má také skládací MIBO Mastr, a nejdelším jezevčíkem je pak MIBO Crazy s rozvorem 1 035 mm.
Co jsem tímto nezáživným porovnáním chtěl říct? Tím, že konstruktéři Yedoo S1616 zvolili řekněme zlatou střední hodnotu rozvoru, udělali zároveň jakési optimum. Tato koloběžka není ani moc malá, ani zbytečně velká, je zkrátka výborně nastavená primárně pro dospělého jezdce. A to je skvělá vizitka.
Plus navíc… U takovéhoto stroje není žádný problém udělat z něj koloběžku pro děti. Stačí jen vyměnit vysoká řídítka za nižší a děti školního věku mohou jezdit než bys řekl švec. Jinými slovy se jedná o tzv. rostoucí koloběžku, na které se může dosyta vyřádit jedinec od výšky 140 cm, což je hodnota, kterou Yedoo uvádí jako minimální výšku jezdce.
Ke konstrukci ještě pár detailů ve fotografiích:
Komponenty
Typickým znakem kategorie malých koloběžek jsou vysoká řídítka, kterými se „dohání“ celková výška kvůli nízko položené horní misce hlavového složení. Yedoo tradičně využívá vysoké vlaštovky s hrazdičkou, zde šířky 640 mm, což je… tak akorát. Řídítka jsou osazená ergonomickými gripy a v kontextu článku o tuningu řízení jen dodávám, že pro správnou jízdní pohodu a ergonomii záleží jak na natočení (náklonu) samotných řídítek, tak na správném natočení těchto gripů.
Véčkové brzdy S1616 od firmy Tektro sice nepatří mezi žádnou vyšší třídu, ale plní svou funkci spolehlivě. Svůj podíl na brzdném výkonu však mají také broušené brzdné plochy ráfků kol. Brzdové páčky jsou opět klasikou, která nenadchne, ale ani neurazí – prostě to funguje a o tom to je…
Křížený výplet malých kol 32 nerezovými dráty s prominutím unese i vola, ostatně nosnost 150 kg musí být zohledněná i zde. Otázkou však je, zdali by tuto zátěž „daly“ pláště Kenda Kontact se šíří 47 mm. Myslím, že by jim bylo hodně horko :-) Nicméně tyto pláště, přestože patří k průměru, nejsou vůbec špatné. Zpočátku jsou sice trochu „lepivé“, ale jakmile se trochu ojedou, odvalují spolehlivě a nevykazují zbytečný odpor. Při plném nahuštění (4,5 bar/65 PSI) s mými 80+ kg živé váhy toto standardní obutí podávalo nadstandardní výkon :-)
Jízdní vlastnosti a celkové hodnocení
Mám-li být upřímný, tak z testování Yedoo S1616 jsem měl trochu strach. Vlastně ne strach jako takový, ale určité obavy, jak se mi po ježdění převážně na velkých koloběžkách bude na šestnáctipalcových kolech „dařit“. Ovšem, to překvapení hned na první vyjížďce, to bych vám přál zažít! Trochu podezřívám Kubu Bostla (konstruktér Yedoo), že tuto koloběžku dělal přesně podle mé postavy :-) Se svými 186 cm jsem si ani nedával řídítka nejvýš, ani jsem je nesklápěl příliš dopředu a… sedělo mi to jako hrnec na… však to znáte.
Koloběžka má výborně navrženou geometrii, takže perfektně drží směr, a to i při vyšších rychlostech. Testoval jsem v převážně hodně větrném počasí, takže ve sjezdech jsem to moc nepouštěl, ale i tak jsem přes 50 km/h dal a bylo to příjemné.
Na rozdíl od Bolka (viz níže) nespekuluji o výšce stupátka – zdá se mi navržená optimálně (pro standardní obutí). Zadní kolo jsem samozřejmě měl v horní patce čili pro nižší polohu stupátka a nemůžu říct, že bych zbytečně „štrejchal“ a zároveň neměl pocit, že moc dřepuju.
Jakkoliv se malé koloběžky obecně považují za městská přibližovadla, neměl jsem nejmenší problém ani na cca 35km vyjížďce po okreskách. Jen bylo třeba kvůli menším kolům – zvláště přednímu – obezřetněji „skenovat“ výmoly, tak typické pro české cesty. Ale i když jsem nějaký zmeřčil na poslední chvíli, jednoduše jsem ho přeskočil. To se to na malých koloběžkách dělá lépe než na dlouhých parnících s velkými koly.
Zkrátka a dobře, jízdní vlastnosti Yedoo S1616 jsou výborné, o tom nemůže být sporu. Výborná je ostatně celá koloběžka jako taková, takže doporučení je na mé straně.
Bolek Žemlík:
Co je (tak akorát) malé, to je nejen milé, ale i pohodlné
Tak, a je to tady. Konečně malá koloběžka na test. Těším se na to už od začátku spolupráce s Petrem. Proč? Důvody jsou dva. Jednak mám pro malé koloběžky slabost. Jak už jste si možná přečetli, dlouhou dobu jsem jezdil a ještě sporadicky jezdím na „dvanáctce“. A protože momentálně na trhu žádná obstojná neskládací dvanáctka není, a dle mého názoru ani stroj s koly 16/12″, rád si pořádně otestuju tuhle miniSteelku.
No a druhý důvod? Mám takovou teorii: Velké koloběžky si podle mě častěji kupují lidé, kteří již mají s koloběhem nějakou zkušenost, nebo se mu chtějí začít vážněji věnovat. Ti, kteří je chtějí spíš jen na občasné projetí a moc výběr neřeší, častěji skončí u nějaké noname supermarketové hrůzy s obřím nášlapem a mizernými komponenty. A právě tyto lidi je potřeba „zachránit“ a pokusit se je pošoupnout ke stroji, na kterém se zbytečně nenadřou a neutratí horentní sumy v servisech, když se jim ulomí nějaká pseudokovová komponenta. Kéž třeba právě u této recenze zjistí, že běžně popojíždět či doprovázet děti na kole je možné i pohodlně a bezpečně.
A teď už k věci. Jaká koloběžka tedy Yedoo S1616 je? Výborná. Tedy, v rámci své kategorie splňuje všechny požadavky. Je samozřejmě krátká, a tedy obratná a hravá. Je lehká, takže se s ní dají skvěle přeskakovat obrubníky a není problém ji rychle vzít do ruky a vyběhnout pár schodů. Je i dostatečně stabilní, což bývá u koloběžek s menšími koly často problém – jízda na ní sice není tak jistá, jako na MIBO Mastr, který má geometrii a těžiště ještě o něco lépe vychytané. Ale tendenci přepadávat přes řídítka jsem neměl a koloběžka také pěkně drží v zatáčkách.
Výborná tuhost jde tak nějak ruku v ruce s tím, že je malá – kratší rám se vždy bude prohýbat méně než delší. Kvůli tomu by snad snesla o něco nižší nášlap, nicméně není to stroj stavěný na dlouhé trasy či snad dokonce závody, takže v tomto případě se dá přimhouřit oko.
Když už zmiňuji nějaké minus, přidám rovnou pláště. Použité Kendy nejsou vyloženě špatné, ale zároveň to není ani top-strop, a kdybychom je přezuli na něco trochu širšího, aby byla jízda městem ještě o něco pohodlnější, světlost by šla znovu ještě o kousek nahoru. Tenčí plášť, kterým bychom světlost zase snížili, by už nebyl dvakrát pohodlný na hrubší dlažbě. Teď to vypadá jako neřešitelný problém, ale on to vlastně až takový problém není, protože pořád jsme u městské koloběžky s nájezdem do deseti, max dvaceti kilometrů, a rozdíly výšky stupátka jsou v pár milimetrech. A když máte trochu najezděno, najdete si dobrou trasu a vyhradíte si celý den, i ta stovečka by měla jít zvládnout. Já jsem Yedoo S1616 testoval na padesátce za půl dne a nebýt slušného protivětru na cestě zpět, maximálně bychom si to užili.
A teď mě vlastně, když tak nad tím přemýšlím, napadla možná největší výhoda této koloběžky, kterou je univerzalita. Je malinká, takže se leckam vejde. Výšku řídítek lze korigovat pouze jedním šroubem – snadno ji tak může střídat více členů rodiny, dospělých i dětí. Zvládá bez problémů krátké vzdálenosti i lehčí terén, a pokud extra nespěcháte, dojedete i pořádně daleko. A díky nosnosti 150 kilo ji můžete využívat i jako „nákladní“ koloběžku na dítě, které můžete umístit do sedačky, nebo na speciální stupátko. To sice trochu předbíhám, zmínit se o tom však musím, protože kvalitu a výhodnost koloběžky určují i komponenty a doplňky, které na ni lze „namašlit“. Já svoji městskou koloběžku mám a střídat ji nehodlám, kdyby se však situace změnila, tahle Steelka by rozhodně byla horkým favoritem.
Yedoo S1616
Plusy a minusy
- odladěná geometrie (pro dospělého jezdce)
- výborná tuhost a nosnost
- rostoucí koloběžka (od 140 cm výšky jezdce do …)
…ale
- nic zásadního (možná trochu vyšší hmotnost)
Zdroj
Cena
7 990 Kč (04/2024)
10 komentáře
Sám mám (mimo jiné) i S2016 a je to skvělá koloběžka. Původně jsem si ji koupil jen proto, aby mé „lepší“ koloběžky nejezdily ve sněhu a soli a nestály před hospodou, ale mnohokrát ,mile překvapila a zcela se osvědčila.
Takže věřím, že i S1616 bude fajn.
V celém testu mě ale nejvíce zaujalo Bolkovo tvrzení, že na trhu není obstojná 12/12 nebo 16/12. Mohu se otevřeně zeptat, jestli K-bike podle Bolka „nejsou na trhu,“ nebo jestli „nejsou obstojné“? :-) Díky.
Ahoj, no, výborně, kontroverzní tvrzení vždycky vzbuzuje pozornost :D
No, podle mě platí tak nějak napůl oboje. Sám jsem Káčko nikdy nevlastnil, ale znám spoustu lidí, kteří ho měli nebo ještě mají, a vím, jak moc na nich jezdí, nebo spíše nejezdí. Popravdě, po napsání recenze jsem lehce projel Petrova Kamaráda, tedy předělávku na 16/16, a když si odmyslím, že oproti recenzované steelce mnohem více pruží, a že mě irituje díravé stupátko (dokonce i navařený plíšek je pár milimetrů pod horní hranou jeklu, takže má člověk pocit, že neustále padá do díry), čímž koloběžka bez úpravy není vůbec vhodná pro dítě, nejelo se na tom vůbec špatně, a to ani do prudkého stoupání, ani ve sjezdu.
Jinak v porovnání s mou letitou Mibo Courage a s Gepardem, kterého mám v dlouhodobé zápůjčce, jsou Káčka celkově kratší a snáze u nich letíte přes řídítka.
No a co se trhu týče, Kčko na něm tak nějak je a není, koupíte ho jen na pár místech, díly jsou extrémně specifické, takže některé seženete jen u zdroje, nejsou na něj žádné reklamy, neobjevuje se na veletrzích, ani nevíme, jestli na něm jezdí Jágr nebo ne :D
Zkrátka mě mrzí, že žádná jiná značka do neskládací odlehčené dvanáctky nešlape, protože by si podle své místo na trhu našla. A to je tak nějak důvod toho, proč jsem to i do článku napsal :D
Až na mě padla nostalgie po malém stroji :)
A kvituji, že Bolek pro fotografie již ladí s koloběžkou, než jak to bylo v začátcích :)
oo děkuji :D no, obávám se, že nemám dost široký šatník, abych se zvládl sladit se všemi laky, ale snažím se :D
Skoda, ze se neuvádí sírka rídítek-„cím mensí kolecka, tím sirsí ridítka“ (to mi potvrzovali maminky jejichz deti jezdili i na kolobkách s mrnavejma koleckama). I tradicní firma PUKY z Velko-Nemecka má v programu v posledních létech kolobezku s koly 2×16″ ( tez SPORT THIEME Laufrad MAXI) -asi je to celosvetove trend kolobezek pro krátké vzdálenosti ve mestech -dobrý kompromis malé váhy a relativne malého valivého trení a hlavne mensího nebezpecí, ze se prední kolo zvrtne.S malými koleckami se lépe klickuje na chodníku mezi chodci- asi vsude na svete – je povoleno jezdit na bezpecných hladkých chodnících (krome CR – kde oficielne podle debilního zákona – i deti pod 12 let musí na kolobce na silnici! Asi príslusným ministrúm nedoslo, ze kolobezka nemá pedály ). Deti i gymnasiasté jezdí i ve mestech do skoly (stále více ), k podzemkám na kolobezkách
Umírám strachy, ze az príjde ceská vlna s „tourovýma“ velko- kolobezkami a tendence na kolobce jet 30kmh (i po chodníku) – pak se to téz omezí.
Tezké E-kolobezky (E-Scootry) -na kterých jezdí hlavne pohodlná mladá generace ve dvou do hospody (i kdyz zakázáno a stíháno velkými pokutami) -jsou vsude omezovány.
Prominte moji kostrbatou cestinu -ziji více nez 50 let Nemecku.
Na recenzi yedoo S1616 jsem dlouho čekal, já ji mám už asi rok, tak vám posílám pár svých postřehů..
Výrobce Yedoo by si měl víc pohlídat dílenské zpracování, to je otřesné!!! Jednotlivé části na sobě ne všechny přesně sedí, celkově je ale koloběžka rovná, souosá.. Ale ty sváry..ty jsou opravdu fuj!!! Naštěstí na jízdu to vliv nemá a po čase se mi ohleděla, takže ji z blízka prostě už nezkoumám a vnímám ji „jen“ jako celek tak se mi líbí hodně..
Jednu koloběžku S1616 jsem dokonce vracel hned jak jsem ji poskladal, měla křivé patky kol, predstavec co nedrží, drhnoucí hlavové složení, osmice na obou kolech,…nejspíš ji Číňan dělal v pátek odpoledne po draku..
Představec to je kapitola sama pro sebe – hrůza, po prvním odrazu a lehkém zabrždění ještě v garáži se mi protočily řidítka..a to jak na koloběžce co jsem vracel tak i na té co mám doteď!!!
Jelikož jsem o Tu koloběžku fakt stál, musel jsem si s tím poradit.. vyměnil jsem tedy originál představec za redukci ze závitového složení na Ahead s přestavcem 70mm a asi 17°sklonem…
O originálním představci se v recenzi v podstatě nepíše..nejde mi do hlavy, že vám objema funguje, zvláště když oba nejste úplní drobci.. celkově mě zaráží že výrobce použil ke koloběžce do 150kg s vysokýmiriditky takový aušus.. Přeci jen není to pro prcky..
Ostatní komponenty jakš takš ujdou.. Koloběžka je pevná, rám nepruží (jen pneumatiky). Brzdy brzdí. Je obratná, hravá, pohodlná..a jezdí se na ni opravdu dobře.
Zatím i originální pneumatiky drží a to jezdíme jak do města tak na kratší i delší výlety klidně i cestou necestou, polem i lesem. A celkově koloběžku rozhodně nešetřím.. já 189cm/110+kg…
Yedoo STEEL S1616 jsem koupil na pronásledování svych holek dvojčátek, které budou mít teď posledního dubna 6let. Mají Kostky Street 16/12, chtěl jsem abysme měli podobné stroje.
Jinak mám velkou koloběžku 26/20 Kostka TOUR.. teď mě napadá, že co mám Steelku tak jsem na ní mockrát nebyl..
S1616 byla celkem jasná volba, jiná malá koloběžka co má uvézt 150kg se za rozumný peníz snad ani koupit nedá a to ani na bazaru. Zvláště když se mi poštěstilo kombinací akční slevy a nějakých voucherů se dostat na cenu kolem 5500kč..
A jestli bych ji někomu doporučil po roce používání? Rozhodně ANO!!! Jednoduše každému kdo chce mít dobrou koloběžku s malými koly.
Po „vytunění“ vlastním představcem a rohama je to pecka stroj!!!
I když jsem ze zpracování zklamán a z představce naštván. Pokud toto překousnete tak jako já, tak je to fakt dobrý stroj.
+Fakt dobře se na ní jezdí!!!
+Hezký design – ale jen při pohledu z dálky😀
+Pevný rám
+Slušné brzdy
+Slušné náboje v kolech
-Při bližším pohledu ošklivé sváry a dílenské zpracování
-Představec a zase ten představec
No, tak se dostalo i na recenzi mého přibližovadla :-) které dupu už druhým rokem.
Nemohu než pochválit konstruktéry od Yeddo. Jen lituji, že v době koupě nebyla tahle krásná burgundi barva, protože bych S1616 tehdy pořídil i partnerce místo designové Citiny (Yedoo Amsterdam).
S1616ku si jako kolobku na ježdění do práce a po městě nemůžu vynachválit. Doplněno i o KlickFix s rámem na batoh. Mohly by být lepší pneu, musí se nafoukat na max aby to jelo, a pak i rychle samovolně tlak uniká, ale jinak základ je výborný.
Jediné, co mě ale opravdu irituje, je dokoupený stojánek, kterému se povoluje šroub a musí se 1-2 měsíčně dotáhnout. Navíc je nedomyšleno, že stojánek se při vyklápění směrem dozadu „potkává“ s držákem na bidon. Zde závidím majitelům starší generace Yedooček, které mají vykopávací „motocyklový“ stojánek, který je při parkování ve městě i uskladnění doma mnohem lepší než tahle hrozná otočná trubka.
V souvislosti s touto koloběžkou bych měl jeden dotaz na zkušenější jezdce a pokud mi někdo odpoví, budu rád.
Zvažuji pořízení druhé koloběžky na sportovní výlety, protože ať je jinak S1616 super do města, tak na delší trasy to není to pravé. Moje myšlenky se ubírají dvěma směry… buď vyměnit S1616 za Dragstra, který je vyloženě univerzál, nebo si jako druhou brndu pořídit Trexxe nebo Crussis Cobru.
Co myslíte?
K malé koloběžce bych šel rovnou do 26/20, univerzál je kompromis a s tím bych to zbytečně nepřeháněl :) Trex je navíc teď o víkendu za luxusní cenu :) (https://kolobky.cz/obchod/kolobezka-yedoo-trexx/); kola a brzdy má stejné jako jsou na steelce.
Dobrý den, dotaz přeložil Google Translate z holandštiny do češtiny: měřím 196 cm, stačí nejvyšší poloha řídítek (100 cm) S1616? Nebo by se měl použít nástavec? Díky předem! Robert (Nizozemsko)
Dobrý den. Já si myslím, že by standardní řídítka mohla stačit. Sám mám 186 cm a řídítka jsem si dával níž než je maximum.