Search
Close this search box.

Celá rodina na koloběžce. A Bertík na Bobíku

Celý článekMyšlenka, jak dostat na kolobku dětskou sedačku, na které bychom mohli vozit Bertíka, mě pronásledovala dlouho. Nechtěl jsem se ale spokojit s polovičatým řešením v podobě fórové sedačky jisté české firmy s pouhým bederním pásem, nýbrž chtěl jsem zkrátka kvalitní provedení. Myslím, že se podařilo.

 

Na rozdíl od bicyklu má koloběžka K5/K6 velmi omezené možnosti uchycení dětské sedačky. Připouštím, že by se možná některý typ, vyráběný na kolo, dal uchytit na šikmou rámovou trubku, přesněji rámový jekl Káčkových koloběžek, já jsem však vsadil na skutečnou trubku, a to trubku představce. Přece se musí vyrábět cyklosedačka s uchycením na představec!

Toulky internetem za tímto cílem nějaký čas trvaly, a přiznávám, nebylo to snadné a málem jsem to vzdal. Už jsem si říkal: „Však když koupím sedačku na kolo, dám ji na bajka a ono to splní svůj účel tak jako tak“. Nesplní. Sedačka na kolobce je zkrátka sedačka na kolobce a té se žádná sedačka na kole nevyrovná – tomu říkám exaktní vysvětlení…
Náhoda mi však přála a heuréka! Aspoň podle soudruha Googla koupíte v Česku jedinou sedačku, která se montuje na jednopalcový představec jedině ve firme Citybike.

Mimochodem k této firmě se váže humorná příhoda: cyklosedačky z mě nepochopitelného důvodu Citybikes neprodávají přes internet, ale musíte si je koupit u nich na krámě v Praze – Nuslích. Stavoval jsem se tam už někdy v lednu, leč na dveřích se skvěla cedulka: „Do 1. 3. 2009 zavřeno – zimní prázdniny“. Tomu říkám dobrej džob! V zimě se na kole nejezdí (i když jak kdo), tak zavřeme a budeme sedět u kamen.

Nicméně pojďme dál k sedačce. Vypadá to takto:

Dětská sedačka Bobike Mini Plus

Jde o holandský výrobek s názvem Bobike Mini Plus, určený pro děti od devíti měsíců do tří let, sedačka je navržena pro zátěž do 15 kilogramů. Podle údajů prodejce se pyšní bezpečnostním certifikátem EN14344, který by měl platit v celé Evropské unii. Ne že by mi šlo o nějaký cár papíru – přesvědčily mě tříbodové bezpečnostní pásy, plus možnost fixování botiček dítěte ve výškově posuvných stupačkách.
Sedačka je na rozdíl od obvyklých cyklosedaček poměrně malá, což je výhoda pro „řidiče“, který tak má pro sebe dostatek prostoru, záporem je to, že dítě nemá zezadu podepřenou hlavu. Nemusím zdůrazňovat, že zrovna v případě koloběžky to chce se silou odrazu rozhodně nepřehánět.

Dětská sedačka Bobike Mini Plus – uchycení na rámu koloběžky

Uchycení je takříkajíc klasické, jako u všech moderních cyklosedaček. Na představec se namontuje plastovokovový držák (trubkový klíč je součástí standardní výbavy), do zadních otvorů v něm se pak zasune sedačka a zajistí pojistnou závlačkou – viz předchozí fotografie. Jak je vidět, držák ani moc nepřekáží přední brašně – ten lankový zámek a dva imbusové klíče co v ní vozím, se tam vejdou stále. Mimochodem, přední zaslepené otvory jsou určeny pro nasunutí „hrušky“ – držátka či chcete-li madla pro děti, které se ale v Česku neprodává, a jehož obrázek se mi podruhé bohužel znovu najít. Holanďané dokonce prodávají také ochranný plexištít, zkrátka dokonalost sama. A abych nezapomněl, Bobike Mini Plus lze samozřejmě koupit v jednom z několika barevných variant vnitřního odnímatelného potahu v designu pro kluky i pro holčičky.

Dětská sedačka Bobike Mini Plus

Takže namontovat a jedem! Jízdní vlastnosti Ká šestky se samozřejmě s dítětem v sedačce změní, my jsme ji ale nepořizovali na závodění, nýbrž na pohodový přesun v rámci sídliště. Zatím máme najetou nějakou tu desítku kilometrů a spokojenost vládne na obou stranách. Já mám synáčka hezky na dohled a on může vesele pokřikovat na místní čokly.

Dětská sedačka Bobike Mini Plus

A co na to říká sám pan pasažér? Ten je spokojený jako želva. Kouká kolem sebe a vykřikuje svoje áK, DáDa, BáBaAtA (to samozřejmě jasně zní jako TÁTA). Když se zrovna kolem nic neděje, zvoní na zvonek. To se naučil během asi dvou minut, přičemž zvonkohru provozují na střídačku s Aničkou. Ta má na svojí „bílé“ stejný zvonek, ovšem znějící o pár tónů níž, takže když se naše rodina řítí na koloběžkách Kohoutovicemi, všichni už vědí, ke komu patří ten orchestrion.

Dětská sedačka Bobike Mini Plus

Naše máma se samozřejmě nenechala zahanbit a (hlavně když je cesta z kopce) Bertíka s kolobkou si velmi ráda půjčuje. Anička samozřejmě jezdí na své „bílé“. Vpravo dole vidíte torzo naší třetí koloběžky, taky skládačky – Micro Flex – která je mimochodem vynikající, kdyby se však kolečko nepolámalo. Po pár kilometrech (koupil jsem ji na Aukru, ale novou) se vysypalo ložisko v zadním kole. Prej že zátěž do 100 kg. Vždyť já mám jenom devadesát… No nic, opravíme, dáme lepší ložisko a budeme jezdit dál.

Na závěr abyste si nemysleli, že jsme podcenili bezpečnost našeho benjamínka z pohledu nošení helmy. Když už navíc na toto téma prudím ve svém článku Bez ochrany nejedu!, že ano? Já jsem si tedy popravdě zprvu myslel, že na tak malé holé lebky se helmy nevyrábí, nicméně poté, co nás moje švagrová seřvala, jak to, že jezdíme bez helmy, když její děti ve věku Bertíka helmy měly, vzal jsem tedy krejčovský metr, obtáhl jím klukovi hlavu, vyjel si z internetu nabídky cyklistických přileb a hele! Ony skutečně existují maličké blembáčky. Jenže mě osvítil duch svatý a řekl jsem si, že bez vyzkoušení helmu klukovi nekoupím. Vyzkoušeli jsme zatím tři. Všechny byly krásné, barevné, bezpečné, některé z nich i levné, všechny však… Velké. Ještě pár pokusů uděláme, už se ale pomalu smiřuji s tím, že letošní sezónu Bertík zkrátka bude muset bez helmy vydržet.

Sdílej:

11 komentáře

 1. Ahoj, máme tuhle sedačku už od loňské sezóny. Je perfektní, ale mám jeden dotaz:
  Zatím jí vozím na Kostce Hill pod představcem. Nevíte jestli bude možné tuto sedačku dát na Mibo Malaga mezi rámové trubky? Tímpádem by bylo možné vozit prcka na větší kolobce a to by bylo pohodlné ;-)
  Díky za info, Mates

 2. Ahoj, bohužel nemohu sloužit relevantními informacemi – Malagu jsem viděl jen na fotce :) Každopádně musíte počítat s tím, že hlavová trubka má o dost větší průměr než trubka jednopalcového představce. Asi se to tam vejde, ale bude nutné vyměnit tu plastovou vložku. Jestli ale existuje alternativní vložka… A pak je taky otázka, jestli nebudou krátké ty „zlaté nožky“ sedačky, které se do držáku zasunují – jestli sedačka nenarazí na rám. Já bych vzal sedačku a šel to někam, kde mají Malagu na krámě, prostě vyzkoušet…

 3. Ok, díky moc za info. Asi to tak udělám, koloběžku budu kupovat u Vaška Juna v Plzni, tak tam vezmu sedačku s sebou. Jo a díky za skvělé webovky o koloběžkách, koloběhu a ovšem okolo ;-)

 4. Ahoj, jenom píšu jak to dopadlo s Malagou a Bobikem. Máme sedačku přichycenou na hlavové trubce pod představcem a pohodlně se s naší malou na koloběžku vejdeme (já 180cm a malá 100cm). Takže to jde. Jen kdyby se někdo ptal jestli lze vozit Bobika na velke kolobezce, tak lze :-) Přeji krásný den a dobrý odraz.

 5. Zdravím Vás pane Lindner, nevíte jaký je prosím rozdíl mezi sedačky bobike mini classic a bobike mini one. Infromace na internetu jsou tragické. Není možné od sedaček dohledat ani jejich rozměry a to ani na stránkách výrobců. Děkuji

 6. Dobrý den,

  s manželkou máme koloběžky kostka tour 3 a dva kluky, kteří teď mají 1 rok. Myslíte, že by se tato sedačka dala namontovat na právě onu kostka tour 3?

  Děkuji

 7. Technicky to jde, problém je ale v tom, že tourka má vysoko horní hranu hlavového složení, takže zde hrozí, že budete mít sedačku pod bradou. Raději bych to nejprve vyzkoušel…

 8. Dobrý den, chci si pořídit koloběžku Crussis a syna vozit v sedačce, ale už nyní má 14,5 kg, nevíte o sedačce, která by měla větší nosnost a byla vhodná pro upevnění na zmíněnou koloběžku?

 9. Dobrý den. Máme koupenou koloběžku kostka Hill Fun. Je možno na ní připevnit sedačku bobike? Či jiná sedačka na dítko. Děkuji Eva

  1. Dobrý den Evo, tenhle článek je více než 10 let starý. Těžko říct, jestli současného „Bobíka“ bude možné namontovat na současnou Hillku Fun. Čistě teoreticky by to jít mělo, respektive nemělo by tomu nic bránit – pokud ovšem výrobce sedačky nějak zásadně nezměnil uchycení. Budete to asi muset vyzkoušet sama.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *