Search
Close this search box.

For Bikes 2019 a koloběžky – stav setrvale klesající

Celý článek Před týdnem proběhl na pražském letňanském výstavišti tradiční jarní – hlavně cyklistický a čím dál méně koloběžkový – veletrh For Bikes. Koloběžky sice byly pokaždé v minoritě, návštěvníci z řad jejich příznivců si ale nemohli nevšimnout, že jejich zastoupení na For Bikes každým rokem klesá. A klesá…

 

Kdybych chtěl být ironický až sarkastický, možná i jízlivý, napsal bych, že kvůli koloběžkám nebylo na letošním For Bikes nutné ani kupovat vstupenky. Na ploše parkoviště před vstupní halou měli totiž svoje stánky Kostka – kolobka, Yedoo a Kickbike. Jiné koloběžky – pokud tedy nepočítám elektrické stroje, které jsou mimo můj zájem – na tomto veletrhu zastoupené nebyly. Tedy nepočítám-li tradiční stánek Ládi Bláhy, který zde stejně tradičně prezentoval kromě jiného i několik strojů od Miba a Morxesu.

Venkovní stánek Kostka - kolobka
Venkovní stánek Kostka – kolobka

Ale abych nebyl nespravedlivý – i tak se vyplatilo koupit si vstupenku nebo si vyprosit volňáska od některého z vystavovatelů. Kromě českého zastoupení Kickbiku, který svoji letošní účast omezil jen a pouze na venkovní stánek, měli jak Kostka, tak i Yedoo také svoje expozice i v halách letňanského výstaviště. A k vidění zde bylo víc než jen na parkovišti (kde jste se ale zase mohli svézt).

Kostka ve znamení doplňků a designu. A fokus na děti

Možná je to nutné u bicyklů, ale nikoliv u koloběžek. Co to? Mít každý rok s novou modelovou řadu. Kostka – kolobka se toho už nějaký čas drží a svoje stroje raději vylepšuje, a jak bylo hodně vidět letos, také zkrášluje.

Nejmenší stroj s největší inovací na stánku Kostky představovalo dětské odrážedlo Run. Odrážedlo? Proč si to neříci rovnou – Marku Kostkovi mladšímu se loni narodil syn a Markovi staršímu tím pádem vnuk. Marek III. Na posledním modelu Runu jezdil před nějakými sedmi lety můj syn Albert (čtěte zde), šťastná událost v Kostkovic rodině přispěla k jeho modernizaci.

Nová odrážedla Kostka Run
Nová odrážedla Kostka Run
Nová odrážedla Kostka Run
Nová odrážedla Kostka Run

Ne, že bych na odrážedle zkoušel jezdit, ale i tak můžu konstatovat, že se stroj pro nejmenší závodníky povedl. Odrážedlo dostalo ergonomičtější dolů prohnutý rám pro snazší nastupování prcků, líbí se mi spartánsky vyhlížející, ale výborně tvarované sedlo, stejně jako integrovaný popruh nebo na výšku dvojpolohově nastavitelná řídítka. Myslím, že tímto strojem vaší ratolesti uděláte velkou radost.

U novinek pro děti ještě zůstaňme. V Hanušovicích také přepracovali dětský model Street Kid, a to tak, že velmi. Stroj se dvěma 16palcovými koly a krátkým rozvorem dostal hlavně lepší komponenty – zejména pak úzké 65mm náboje. A k tomu spoustu barviček, včetně lakovaných ráfků. Pěkné!

Nové dětské modely Kostka Street Kid
Nové dětské modely Kostka Street Kid

O dětech na koloběžce do třetice: Pro rodiče dětiček, které se rády vozí na stupátku s maminkou či tátou, připravili ve firmě Kostka – kolobka přídavné zvýšené stupátko pro prcka. Stupátko je jednoduše odnímatelné – když dítě nevezete, můžete si jej odložit do držáku na představec a použít třeba jako mapník :-)

Kostka - přídavné stupátko pro dětského pasažéra
Kostka – přídavné stupátko pro dětského pasažéra
Dravec s tlustými koly

Větší novinkou byl pak na stánku firmy Kostka fatbikový model se dvěma dvacetipalcovými koly – Raptor. Tento stroj už sice bylo možné vídat před For Bikes na několika akcích, včetně loňského Srazu koloběžkářů (viz naše reportáž), nicméně zde byl takříkajíc oficiálně představen – a najdete ho už také v nabídce na webu Kostky zde.

Kostka Raptor
Kostka Raptor

O Raptoru se na webu Kostky píše toto:

„Koloběžka s masivními 4″ fat plášti. Oproti modelu Monster disponuje lepší ovladatelností. Raptor je předurčen na sjezdy, tažení psem a adrenalin jak na zpevněném či nezpevněném povrchu. Vhodný také pro nižší postavy či juniorské mushery.“

Co dodat? Raptor má díky kratšímu rozvoru oproti Monstru o dost nižší stupátko (světlost 100–125 mm vs. 160–170 mm Monstra), takže by se na něm mohlo dát i odrážet – nikoliv jen jezdit sjezdy. Uvidíme. Tento model je jedním z těch, které bych rád letos otestoval.

Vyrazte na trip!

Kdybych měl říct, co mě na stánku Kostky zaujalo nejvíc, tak to byl prototyp modelu Trip – koloběžky s koly 28/24″ – osazené úzkými plášti. Obutí Schwalbe Marathon Plus o šířce 1,4″ (35 mm) dává tušit, že půjde o svižný cestovní stroj. Také tento model chci určitě otestovat.
Mimochodem nejen na této koloběžce byly u Kostků k vidění také nové vlaštovky, které byly vyvinuté ve spolupráci s jednorukým koloběžkářem Richardem Štěpánkem. A ty se mně také náramně pozdávají! Však víte, že jsem na řídítka úchylný ;-)

Kostka Trip s úzkými plášti | Zdroj foto: Koloběžkárna.cz
Kostka Trip s úzkými plášti | Zdroj foto: Koloběžkárna.cz
Nová cestovní řídítka Kostka, plus vzadu zkrácené rohy
Nová cestovní řídítka Kostka, plus vzadu zkrácené rohy

U Kostků si letos hodně vyhráli s designem. Na stánku bylo k vidění několik velmi povedených „custom“ modelů zejména řady Tour, která je v současnosti nejprodávanější z celého portfolia. Návštěvníci ocenili nový přední nosič, celou řadu blatníků nebo vylepšené brašny.
Ale abych nezapomněl – nebylo možné si nevšimnout několika Tourek s kotoučovými brzdami. Jak je u Kostky zvykem, jsou to modely na vlastních nábojích, zde šířky 80 mm. Že by kotoučovky začínaly u koloběžek hrát větší, nežli dosavadní víceméně nevýznamnou roli?

Kotoučové brzdy na modelu Kostka Tour
Kotoučové brzdy na modelu Kostka Tour
Yedoo: zpátky k oceli

Ne, nemusíte mít strach, výborná řada hliníkových koloběžek Yedoo Alloy Collection jede dál. Vývojáři v „Jedůčku“ však pro letošní For Bikes přichystali vcelku nečekané překvapení – návrat k ocelovým trubkám. Zadání bylo na první pohled jednoduché: vytvořit stejně dobré stroje jako hliníková Jedůčka, ovšem s tím, že budou k mání za příznivější cenu. Ne, že by tedy „Allojky“ byly příliš drahé – alespoň z mého pohledu –, nicméně vždy se najdou zákazníci, pro které je cena primárním parametrem, díky němuž jsou ochotní koupit i horší zboží. A to v Yedoo nechtěli…

Yedoo Steel 2620
Yedoo Steel 2620

Design nových „lešeňovek“ (promiň Kubo ;-)) ponechám bez komentáře. Tak nějak jsem si na něj ještě pořádně neutvořil názor. Pro pobavení jen přidávám to, co jsem „zaslechl“ na Facebooku – prý jsou to koloběžky, kterým se chce čůrat – to samozřejmě díky překřížení hlavních rámových trubek v dolní části :-)

Ale… na všech třech modelech (stroje s koly 26/20″, 20/16″ a 16/16″) jsem se projel. A hned po pár metrech jsem věděl, že tohle budou fakt výborné koloběžky! Krásně vedou stopu, vůbec nepůsobí těžce nebo hamatně, mají pěkně nízké stupátko – celkově vypadají velmi pohodlně. Zkrátka koloběžky pro pohodovou jízdu přinášející radost z pohybu.

Nová řada ocelových koloběžek Yedoo Steel
Nová řada ocelových koloběžek Yedoo Steel

Toť jen první dojmy, více budu vědět až nové stroje řady SS pořádně otestuji. Což bohužel nebude dříve než na podzim, protože dříve pravděpodobně nová ocelová řada na trh nepřijde. Nevím, jestli to vydržím :-(

S bejkem na safari

Tuhle informaci předávám jen takříkajíc od stolu či zprostředkovaně. Já jsem totiž na For Bikes byl pouze necelý pátek, a v tu dobu na venkovním stánku tahle krasavice ještě přítomná nebyla. Jaká krasavice? Kickbike Safari.

Kickbike Safari | Zdroj foto: Kickbikecz.cz
Kickbike Safari | Zdroj foto: Kickbikecz.cz

Tak copak to tu máme? Trekový „bejk“ s koly 28/20 palců osazený mechanickými kotoučovými brzdami a spešl cestovními řídítky à la pani radová. Na přední vidlici si lze všimnout otvorů pro montáž předního nosiče, koloběžka je obutá do osvědčených plášťů Schwalbe Marathon (vpředu šíře 1,5″, vzadu 1,7″).

Díky lehkému hliníkovému rámu si Kickbike Safari zachovává příznivou hmotnost pod 10 kg – všechno tedy nasvědčuje tomu, že jde o víceméně expediční model pro dlouhé, delší a nejdelší výlety po celém světě. Nic vám ale samozřejmě nebrání v tom, abyste na něm jezdili třeba jen kolem baráku…
Na webu českého dovozce – zde – je už Kickbike Safari k mání, takže je to na vás :-)

Kickbike Safari | Zdroj foto: Kickbikecz.cz
Kickbike Safari | Zdroj foto: Kickbikecz.cz

For Bikes 2019 a koloběžky ve fotografiích 

Sdílej:

5 komentáře

 1. Z toho plyne, že ačkoli meziročně procentuelně počet koloběžkářů raketově stoupá, tak v reálných číslech se pořád jedná o tisíce a nikoli statisíce kusů, aby se výrobcům vyplatilo platit nehorázný sumy za výstavní prostory. Většina výrobců jsou pořád „jen“ garážovky“.
  Přesto konstrukční a kvalitativní progres je na první pohled vidět u všech.

 2. Penize a pocty prodanych kusu v tom hraji temer nevyznamnou roli.
  Je spousta automobilek, ktere nejsou na velkych veletrzich a delaji si sve prezentace, ktere slouzi svemu ucelu lepe.
  Diky za clanek, peknej.

 3. Jaké prezentace, které slouží svému účelu, dělá Mibo? Nebýt Ladí Bláhy, tak si na ForBikes Mibo člověk ani nezkusi.

 4. M-I-B-O si muzes, Roberte, vyzkouset kazdy den u nasich obchodnich partneru. Nevidim duvod, proc bych mel stahovat prodeje znacky z veletrhu do Roznova, kdyz prave obchodni partneri svou cinnosti delaji osvetu kazdy den. Jsme jedini vyrobi, kteri zrusili eshop, prave proto, aby nekonkurovali a podporili lokalni obchodni partnery. Ti bezne dostavaji exkluzivni pristup k novym modelum. Cela prezentace a FB je vymyslena prave na podporu prodeje lokalnich obchodnich partneru, ne znacky jako takove.

 5. Pavle, jenže prodejce tam nikdy nevezme vás kompletní sortiment, natož koncepty, natoz by prezentoval vaší filozofii. Já jako návštěvník, chci vidět prezentaci výrobců a mít možnost s nimi třeba popovídat. Nepotřebuji, aby jste tam koloběžky prodávali, když se bojíš, že to poškodí prodejce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *