Když jsem letos v lednu testoval GPS cyklopočítač Garmin Edge 25, bylo to s cílem představit levný přístroj tohoto typu. Nyní jsem sáhl do stejné nebo podobné cenové kategorie, avšak pro zařízení typu sporttester – čili univerzálnější věcičku. Zvolil jsem nenápadné, ale výkonné sportovní hodinky Garmin Forerunner 35. Čtěte dále!
Prolog
Jak samotný Garmin, tak i spousta testerů řadí sporttester Garmin Forerunner 35 do kategorie běžeckých hodinek. Ano, je asi pravděpodobné, že mezi běžci najde toto zařízení nejvíce uživatelů. Je ale dobré uvést hned na začátku, že jde skutečně o víceméně univerzální sportovní „měřák“, který stejně dobře jako běžcům, poslouží i cyklistům, koloběžkářům nebo třeba vyznavačům indoorových sportů. Proto budu Garmin Forerunner 35 v této recenzi dál nazývat sporttesterem nebo hezky česky sportovními hodinkami.

Dokáže hodně
Než se dostanu k popisu samotného zařízení, jeho ovládání a nezbytným praktickým zkušenostem, uvedu ve zkratce s čím máte tu čest z pohledu funkčního vybavení.
Sportovní hodinky Garmin Forerunner 35 jsou vybavené GPS lokátorem, tudíž dokážou průběžně zaznamenávat vaši polohu do tracklogu, který lze posléze zobrazit ve smartphonu nebo v počítači na mapě. S tím samozřejmě nezbytně souvisí také záznam dalších parametrů, jako je rychlost pohybu či nadmořská výška. Prostě klasická „džípíeska“…

Zatímco přijímač GPS můžete, ale nemusíte mít zapnutý, počítejte s tím, že v srdci tohoto sporttesteru bude permanentně bít krokoměr plus vestavěný optický snímač tepové frekvence. Jinak řečeno, údaje krokoměru a „tepáku“ jsou zaznamenávány neustále. Přesněji: vestavěný snímač TP se odpojuje, pokud pomocí bezdrátové technologie ANT+ k hodinkám připojíte externí hrudní snímač tepové frekvence. No a jsme-li u ANT+, tak to umožňuje kromě „tepáku“ připojení dalších snímačů: foot podu čili nožního krokoměru, snímače rychlosti na kolo či koloběžku, a také snímače kadence šlapání pro cyklisty.
Zůstaneme-li ještě u bezdrátové konektivity, pak důležitou součástí Garminu Forerunner 35 je Bluetooth, pomocí něj – a aplikace Garmin Connect – propojíte tyto hodinky se svým smartphonem nebo tabletem. Funkcí, které pak tyto dvě zařízení spolu sdílí, je celá hromada, takže se jim budu věnovat později v samostatné části tohoto článku. Nyní následuje podrobná tabulka všeho, co od Garminu Forerunner 35 můžete očekávat.

Je to mrňous
Toto zařízení popíšu jen krátce, neboť produktové fotografie hovoří dostatečně výmluvně. Sportovní hodinky Garmin Forerunner 35 jsou hodně malé a lehké – míry 35,5 × 40,7 × 13,3 mm při hmotnosti 37 gramů hovoří za vše. Tělo zařízení je vždy černé, jednotlivá barevná provedení odlišuje pouze měkký silikonový pásek, který hodnotím velmi pozitivně – neškrábe, netlačí, ani při pevnějším utažení (které ale díky mizivé hmotnosti hodinek asi nebudete potřebovat) nepůsobí nepříjemně. Garmin Forerunner 35 na ruce zkrátka ani necítíte.
Velikostí tyto hodinky dobře sednou jak mužskému, tak i menšímu ženskému zápěstí. Možná vás ale po rozbalení trochu překvapí vystouplý optický snímač tepu na spodní části sporttesteru. Nemusíte však mít žádné obavy. Přechod mezi vyčnívajícím snímačem je velmi plynulý a vaše ruka žádnou překážku nepozná. Hodinky jsou samozřejmě vodotěsné, výrobce udává hodnotu 5 ATM (plavání na hladině, sprchování).

K ovládání slouží dvě a dvě tlačítka po obou stranách hodinek – dotykový displej v této cenové kategorii nečekejte. Ostatně za mě je to spíše dobře, a stejně pozitivně hodnotím absenci barvy čili minimalistické černobílé provedení displeje typu e-ink s nízkou spotřebou energie.
Displej nemá ani bůhvíjaké rozlišení – musíte si vystačit se 128 × 128 obrazovými body. Byť jsem coby zapřisáhlý applista zhýčkaný displeji typu Retina, zde neberu lehce zubaté zobrazení znaků jako nevýhodu. Vše je bez problémů čitelné a při sportování takovéto detaily zkrátka neřešíte. Alespoň mně je to šumafuk, protože obvykle nebojuji s rozlišením displeje, ale sám se sebou :-)

K samotné konstrukci ještě jeden detail: Sporttester Garmin Forerunner 35 napájí vestavěný Li-Ion akumulátor (o výdrži energie později). Pokud byste očekávali nabíjení pomocí běžně rozšířeného USB kabelu s Micro USB konektorem, jste na omylu. Stejně jako malý GPS cyklopočítač Garmin Edge 25, využívají také tyto hodinky proprietální řešení kabelu. Zde v podobě „krokodýlka“, který připnete na pravou stranu hodinek. Musím suše konstatovat, že docela chápu důvody výrobce (které se tedy jen domnívám), protože utěsnění Micro USB konektoru by bylo složitější než toto „otevřené“ řešení, ale zároveň jedním dechem dodávám, že se mně „krokodýlek“ nelíbí. Prostě jen z toho důvodu, že s sebou musím na cestách brát o další kabel navíc. Který se podle Murphyho zákonů jako obvykle často zapomene doma…
Rafičky nebo digitálky?
Byť spoustu funkcí tohoto sporttesteru nastavíte takříkajíc „jednou pro vždy“ pohodlně přes aplikaci Garmin Connect (nebo v počítači přes Garmin Express), samotné ovládání hodinek zajišťují již zmíněná čtyři tlačítka. Menu je kompletně lokalizované a poměrně logicky a přehledně strukturované. Jediný malý problém spočívá v tom, že se v menu dá listovat jen směrem dolů, takže když nějakou položku ve spěchu přejedete, vrátíte se na ni až „v dalším kole“. Osobně to ale beru jen jako malou daň z minimalizovaného ovládání, a vzhledem k nikterak dlouhým výpisům menu mi to nijak zvlášť nevadilo.
Základní obrazovka může nabývat podoby ručičkových hodin nebo digitálek. Osobně jsem zpočátku používal „rafičkový“ vzhled, ale velmi brzy jsem přešel na digitální zobrazení. Vadila mi absence zobrazení stavu akumulátoru a také lehce horší čitelnost.
Při spuštěné aktivitě máte k dispozici další dvě obrazovky, vždy vodorovně rozdělené na tři části, jejichž obsah je možné částečně uživatelsky nastavit. Datová pole lze nastavit pro každý profil (běh, kolo, chůze…) separátně – podle toho, jaké údaje (aktuální rychlost, průměrná rychlost, vzdálenost, tepová frekvence…) chcete při konkrétní aktivitě nechat zobrazovat. Při Blueotooth propojení se smartphonem k tomu pak ještě přibudou obrazovky notifikací, počasí, ovládání hudby… ale o tom ještě o kousek dál.
Veškeré alarmy či notifikace mohou nabývat zvukové podoby nebo upozorňovat jen vibracemi. Ty jsou mimochodem poměrně silné – rozhodně se nedá říci, že byste je „přehlédli“.
Z ruky na řídítka
Pro tento účel, respektive k připnutí hodinek na řídítka nabízí Garmin jednoduchý adaptér na řídítka. Cena? 350 Kč. |
Pohyb!
Kdybychom vzali funkce sporttesteru v té nejjednodušší podobě, pak – ale to už víte – máte k dispozici záznam GPS se vším, co k tomu náleží, záznam tepové frekvence, krokoměru, plus zjednodušené vyhodnocení aktivity na displeji hodinek a pak podrobný záznam včetně grafů ve smartphonu či počítači (resp. webové aplikaci). Paměť samotného sporttesteru pojme sedm aktivit, výrobce počítá s tím, že si je budete průběžně „přesypávat“ do mobilu či počítače. Co ale ještě umí Garmin Forerunner 35 ze sportovních funkcí?
Můžete si vytvořit intervalové tréninky na základě vzdálenosti nebo času, stejně tak lze nastavit intervaly běhu/chůze. Funkce Auto Lap automaticky označuje vámi definované okruhy, najdete zde nezbytný alarm po překročení nastaveného maxima srdečního tepu, funkce Auto Pause pro změnu zastavuje stopky v případě, jakmile se přestanete pohybovat. Je zde také funkce Sledování spánku, a pak poněkud vlezlá Výzva k pohybu, kterou jsem velmi brzy vypnul. O co jde? Hodinky vás zkrátka po nějaké době nečinnosti – vypsáním upozornění – vybízí k aktivitě. Otravné! :-)
Kromě indoorových aktivit, kdy se nezapíná GPS, musíte pro spuštění venkovních programů nejprve vyčkat na příjem signálu družic satelitního systému. K lesu to mám cca 30–50 metrů, takže když jsem při odchodu z domu zapnul aktivitu, v lese jsem už běžel se zapnutým záznamem. Nalezení satelitů trvalo vždy řádově cca 10–20 sekund. Čip GPS je navíc velmi citlivý – byl jsem s ním mnohem spokojenější než u Garminu Edge 25, který se navíc chlubí podporou ruského GLONASSu. Když jsem porovnával záznamy trasy s aplikací Runtastic v iPhonu SE, na deseti kilometrech činil rozdíl maximálně 10–15 metrů.
Funkci vestavěného optického senzoru srdečního tepu jsem bohužel neměl možnost porovnat s klasickým hrudním „tepákem“, nicméně většina recenzentů, kteří to udělali, se shoduje v tom, že „optika“ funguje výborně, pouze reaguje pomaleji. Může se tedy stát, že krátkodobý prudký výkyv tepu nezaznamená.
S Bluetooth na věčné časy
Bezdrátové propojení Garminu Forerunner 35 se smartphony pomocí Bluetooth, dělá z tohoto sporttesteru ještě i chytré hodinky. Nedají se sice srovnávat třeba s Apple Watch, ale i tak je nabídka funkcí velmi zajímavá – zvláště, přihlédnete-li k ceně produktu.
Protože si nejsem jistý, jestli se funkce neliší od typu použitého telefonu, respektive platformy (podporován je Android, iOS i Windows Mobile), znovu uvádím, že jsem měl při testování hodinky propojené s iPhonem SE.
Ono kouzelné slovíčko je… notifikace. Garmin Forerunner 35 dokáže zobrazit příchozí hovory stejně jako SMS, které si můžete na displeji přečíst. Stejně tak vám ukáže příchozí e-maily (které si můžete přečíst v poněkud omezené míře), ale také další notifikace ze smartphonu – zprávy z Messengeru či upomínky z kalendáře. Kromě toho se hodinky umí spárovat s aplikací Počasí a velmi jednoduše lze pomocí nich ovládat hudbu z mobilu. Co potřebujete víc?
Jedno víc tady je – synchronizace se smartphonem či tabletem. Přesněji řečeno: synchronizovat můžete hodinky také pomocí USB kabelu přímo s počítačem, žádné smart-chytré zařízení vůbec vlastnit nemusíte. A ještě přesněji: ona synchronizace vlastně neprobíhá ani se smart zařízením, ani s počítačem, ale pouze s jejich pomocí a přes jejich rozhraní s webovou aplikací Garmin Connect. Jinak řečeno – i když budete data synchronizovat pomocí Bluetooth a smartphonu, musíte být připojeni k internetu. Offline s možností pozdější synchronizace se serverem Garmin Connect to prostě nejde. To osobně považuji za sice malou, ale zbytečnou chybu. Nejsem totiž vždy a všude připojený k internetu – ale hodinky s mobilem bych propojil rád – už jen proto, abych si mohl prohlédnout detailněji zobrazená data uběhnuté či ujeté trasy. Anebo se podíval na historii aktivit. Nejste-li online, neuděláte nic…

Vydrží více než člověk
Než se dopustím celkového hodnocení, ještě musím zmínit výdrž vestavěného akumulátoru. Ta se samozřejmě liší v případech, kdy máte zapnutou nebo vypnutou GPS. Pro druhou situaci udává Garmin až 9 dní na jedno nabití, což jsem ale neotestoval – chtěl jsem s hodinkami běhat a jezdit na koloběžce. Takže nejdelší doba byla 4 dny a to ukazoval „teploměr“ akumulátoru ještě třetinu kapacity. Takže těch 9 dní by mohlo odpovídat.
Na 13 hodin aktivity se zapnutou GPS jsem popravdě také neměl nervy. Ne tedy, že bych dal třináct hodin v kuse, ale po pěti cca 1,5hodinových aktivitách, kdy byl ukazatel stavu akumulátoru zase na jedné třetině, jsem nevydržel, a hodinky dal nabíjet. Jinak řečeno, s výdrží jsem byl naprosto spokojený.

Celkové hodnocení
Kdybych měl celkové hodnocení shrnout do velmi krátké věty, tak napíšu: „Tenhle drobek se nezdá.“ Dále pak musí zaznít: Malé a lehké, decentně, ale vkusně designované hodinky se základní odolností. Výborně fungující GPS, všechny potřebné funkce pro běžného uživatele bez ambicí podávat světové rekordy. Bluetooth propojení s chytrými zařízeními, funkční notifikace všeho možného, slušná smart- i webová aplikace.
Líbí se mi také, že díky integrovanému optickému snímači tepové frekvence nepotřebujete žádné další zařízení. Ostatně, když přijde na věc – obejdete se i bez toho smartphonu. Hodinky samotné poskytují potřebné funkce a na tu hodinku či dvě sportování si holt telefonování a další činnosti spojené se smartphonem prostě odpustíte. Je to docela osvobozující…
Za mě tedy super! Garmin Forerunner 35 se mi moc líbí. A navíc je do letošního června za akční cenu.
Plusy a minusy
malé rozměry a hmotnost
integrovaný optický snímač tepu
možnost připojení externích čidel
výborná citlivost GPS
notifikace ze smartphonu
…ale
nabíjení speciálním kabelem
při synchronizaci s Garmin Connect nutnost připojení k internetu
Zdroj
Garmin Czech s.r.o.
Evropská 176/16 (budova Olympus CZ)
160 41 Praha 6 – Vokovice
tel.: 221 985 465
e-mail: info@garmin.cz
Cena
4 490 Kč (akční cena do 6/2017)
3 komentáře
Dobrý den,
Garmin Forerunner 35 jsem koupil manželce a před pár dny jsem jej vzal na porovnání na běh 5km s Garmin 620 s hrudním pásem. Očekával jsem, že optika měřit hůř tak o 10 tepů za minutu plus minus. Ale na těch pěti kilometrech se obě hodinky nelišily o více něž 1 tep za mnutu. Za mě paráda. Při nějakém intezivnějším běhu by se výsledky mohly lišit více, ale pro mě to stačí bohatě.
Kdesi jsem četl, že měření tepu nelze vypnout. Lze. Mám v hodinkách software verzi 3.10 a pokud jsem na obrazovce s tepem, pak stačí máčknout pravé horní tlačítko – ukáže se graf, ještě jednou a ukáže se obrazovka s možností vypnutí optického snímače. Funguje to.
Jinak jsem velmi spokojený s čitelností dipleje, na ten se Garmin 620 vůbec nechytá. Hodinky už drží druhý týden bez nabíjení – taky super.
Nemá to takové vychytávky jako kadenci, vertikální oscilaci apod. ,ale za ty peníze spokojenost.
Dobrý den,
Jen bych doplnil… Hodinky samotné sice navigovat neumí, ale umí zobrazit pokyny třeba z Mapy.cz. Určité funkce z vyšších modelů se dají „doplnit“ pomocí telefonu, ale asi bude dost záležet na OS v telefonu. Používám Android a doplnit funkci „upozornění hodinu před západem slunce“ nebyl žádný problém.
Obrazovek pro aktivity může být až 5, dvě se dají nastavit v samotných hodinkách, další přes webové rozhraní Garmin Connect v počítači a následně je potřeba synchronizace.
Data pro předpověď počasí se neberou z aplikace v telefonu ale opět přes rozhraní Garmin Connect z Canadian Radar. Pokud není na telefonu zapnutá GPS pro určení aktuální polohy, počasí v podstatě nefunguje.
Co se neduhů týče, nejde vypnout alarm pro autopauzu. Není to nic zásadního, ale občas to může vadit. Další pak je vystouplý rámeček kolem displeje, který sice není nijak vysoký a nepřekáží, ale díky plastovému tělu je dost měkký a může se snadno poškodit. Já jsem svoje hodinky doplnil o tempering glass, který toto částečně eliminuje, navíc displej opravdu chrání.
jinak jsou hodinky opravdu výborné. Displej s technologií e-ink se skvěle čte i na přímém slunci, výdrž baterie je výborná a váha hodinek je také super.
Dobrý den,
Někde jsem se v komentářích dočetl, že při pauze ať už manuální, nebo auto pause se aktivita po delší nečinnosti ukončí a uloží. Mohl by to prosím někdo potvrdit, nebo vyvrátit? Jde mi o to, že když jdu jen běhat tak to problém není, ale na kole, nebo i turistice atd, když se třeba zastavím na polévku by to bylo docela na nic mít poté aktivitu rozdělenou na více částí. Děkuji