Search
Close this search box.

Grilovačka na sněhu. KBR Grill – protiskluzový nástavec na stupátko Kickbiků

Slovo sezóna podle slovníku znamená „období pro něco přiměřené, příhodné pro nějakou činnost“. Správný koloběžkář ovšem takové slovo nezná nebo spíše nepoužívá. V našich krajích se snad kromě vysloveně horských oblastí dá na koloběžce jezdit téměř celoročně – i v zimě. I na sněhu. Ale na sněhu to, jak známo, klouže. Dobré obutí jak koloběžky, tak i jezdce, dělá divy, jenže… klouzat může i stupátko. Patříte-li mezi majitele strojů značky Kickbike, máme pro vás výbornou vychytávku, která dá nejistému postoji vale.

 

Prolog

Zásluhu – a hned dvojí – na tom, že vznikl tento článek, má nejznámější koloběžkářka našeho Českého koloběžkového království. Že nevíte, kdo to je? Pak asi nejste členy facebookové skupiny Koloběžky CZ, kde je tato žena jednoduše nepřehlédnutelná. Bingo! Je to Jitka Klosová, věčně usměvavá koloběžkářka s nezaměnitelnými copy a „občas tmavými“ brýlemi, která ze stupátka svého stroje (z jedné ze svých tří koloběžek) snad nikdy nesestupuje. První popud mi Jitka dala, když na FB zveřejnila fotky „grilu“ na stupátko Kickbiku. Ono se to „škrabadlo na boty“, určené pro zlepšení gripu vašich bot na stupátku libovolného Kickbiku vlastně tak jmenuje: KBR Grill. Prodejci ho nabízí jako příslušenství do bláta a podobného marastu (cituji), ale stejné, možná ještě lepší využití má také na sněhu. Ne, že bych o této vychytávce nevěděl už dřív. Ale protože sám na Kickbiku kromě testů nejezdím, tak se zasunulo trochu hlouběji do paměťových slotů mého přítele Alzhajmra. Díky, žes mi to připomněla, Jitko!

Jitka a Ilma (s KBR Grillem)
Jitka a Ilma (s KBR Grillem)

Abych řekl pravdu, nejprve jsem oslovil kluky z brněnské koloběžkárny Kolobky.cz, ale ti mi dali košem, protože v půjčovně toto příslušenství nemají (ale mají jeden nový grill skladem – tak až se pro něj po přečtení tohoto článku rozhodnete… :-)). Co už včil, když to nejde u kováříčka, musí se jít ke kováři. Napsal jsem Jitce, slovo dalo slovo, a za pár dní jsem seděl ve zpožděném vlaku do Olomouce. Teď už to zkrátím: Vzali jsme Ilmu čili Jitčinu terénní koloběžku Kickbike Air (Ilma je finsky vzduch /air/, kdybyste to náhodou – jako já – nevěděli) s namontovaným KBR Grillem, a vyrazili do přilehlých zasněžených olomouckých hvozdů. Na Hané jsem žil větší polovinu svého dosavadního života, takže mě ani nenapadlo, že v okolí Olomouce bude víc sněhu než v Brně. Bylo. Ale užili jsme si to náramně. Nicméně tento článek je o KBR Grillu, takže pojďme konečně k němu.

„Škrabadlo na boty“ pro Kickbiky – KBR Grill | Zdroj foto Kickpoint.eu
„Škrabadlo na boty“ pro Kickbiky – KBR Grill | Zdroj foto Kickpoint.eu

Pár minut montáže a hurá do terénu

Stupátko Kickbiků je sice po obou stranách poměrně slušně „děravé“, nicméně na kluzkém povrchu, jako je již zmíněné blátíčko nebo aktuálnější sníh či led, se umí pěkně smekat. To je ostatně problém všech koloběžek s plochým více či méně plným stupátkem. Cožpak o to, u silničních modelů to uživatele netrápí, ale terénní koloběžky, to je jiné kafe. Na těch se jezdí nejen v různém terénu, ale také na rozličném povrchu. A když naprší – nebo nasněží… klouže to.

Další kluci, tentokrát z koloběžkárny v Brandýse na Labem čili Kickpoint.eu, kteří jsou na Kickbike specialisté, se rozhodli tento problém řešit. Jednoduše, elegantně a funkčně. A zrodil se KBR Grill. „Škrabadlo na boty“ nebo možná „žebříček“ pro morčata (neplést s Morxesem) či jiné drobné domácí mazlíčky, vyfrézovaný z jednoho kusu hliníkové slitiny, který se čtyřmi šrouby namontuje na nášlapnou plochu stupátka. Všimli jste si, že jsou na něm dva otvory se závity vpředu a dva vzadu? Takže najít 4mm inbusový klíč a za chvíli je hotovo. Práce na pár minut, kterou zvládne každý. (Kdybyste viděli tu Jitčinu luxusně vybavenou domácí dílnu!)

KBR Grill na stupátku Kickbiku
KBR Grill na stupátku Kickbiku
KBR Grill na stupátku Kickbiku
KBR Grill na stupátku Kickbiku

KBR Grill zvedne výšku nášlapu o 7 mm, což je hodnota, ze které se u terénní koloběžky jednoduše nestřílí. Mnohem důležitější je jeho funkčnost. Boty s krosovým vzorkem drží – minimálně ve sněhu, kde jsem s ním měl tu čest – jako přibité. O nějakém klouzání nemůže být ani řeč. A Jitka dodává, že to platí i pro bahýnko a jiné kluzké mazlavosti. Bota je mezi příčkami nástavce doslova zaklesnutá, takže budete muset oprášit dovednost měnění noh přeskokem, protože běžná metoda vytáčení nohy moc nefunguje. Možná s hladkou podrážkou, ale s tou zase v takovémto terénu asi jezdit nebudete. Ono to pak pro změnu jaksi klouže při odrážení.

U Jitky sice nemám nejmenší pochyby, že by si jízdu na sněhu užívala i bez KBR Grillu, nicméně jak ona, tak i její finská Ilma si ho náramně pochvalují
U Jitky sice nemám nejmenší pochyby, že by si jízdu na sněhu užívala i bez KBR Grillu, nicméně jak ona, tak i její finská Ilma si ho náramně pochvalují

Jestliže patříte mezi ty koloběžkáře, o nichž jsem psal v úvodu tohoto článku, čili mezi ty, kteří slovo sezóna neznají, stejně jako se nezastaví před žádným terénem, potažmo pak povrchem – a jezdíte na strojích značky Kickbike –, pak přesně pro vás je KBR Grill de facto povinným příslušenstvím. Navíc máte tu výhodu, že Kickbike je jediná značka, pro kterou je toto „škrabadlo na boty“ k dispozici. 

Mno…, nebylo by špatné o něčem podobném začít (včera bylo pozdě) přemýšlet také například pro stroje řady Yedoo Alloy…

KBR Grill – protiskluzový nástavec na stupátko koloběžek Kickbike

Zdroj: Kickpoint.eu
Cena (ke dni 19. 12. 2022): 1 590 Kč

KBR Grill doporučuje Jitka Klosová a Petr Lindner. A na to si připijeme (horkým čajem) :-)
KBR Grill doporučuje Jitka Klosová a Petr Lindner. A na to si připijeme (horkým čajem) :-)

Sdílej:

7 komentáře

 1. Trojanky a ještě lépe Doxtorky ho maj jako součást rámu.
  Imho Petře, japa by při testu ve stejných podmínkách dopadlo ocvočkovaný stupátko Kostek?

  1. Za mě by dopadlo na výbornou. Na různých Kostkách jsem na sněhu jezdil mnohokrát, a nikdy žádné potíže :-)

 2. Jezdím na Kickbiku v zimě moc rád a je tu ještě jedna možnost. Do oněch děr se závitem stačí našroubovat krátké šrouby s šestihranouhlavou a funguje to. Jen je třeba cítit v nohách jestli na nich stojíte. Má to dvě výhody, cena a když vam namrzne stupátko ledem což je dost částo, stačí led pobouchat nějakym nástrojem. Zamrzlý gril moc oklepat nejde. Něž někam jedu, nechám koloběžku promrznout na venkovní teplotu a pak je taky míň namrzaci.

  1. Úplně si to sice s těmi šrouby představit nedovedu, ale pokud se to tak osvědčilo, jistě zajímavá (a jednoduchá) možnost. Souhlasit ale nemůžu s tím, že z grillu nejde led sundávat. Navíc pokud se vytvoří na stupátku jen mezi šprušlemi grillu (většinou tomu tak je), noha na něm pořád dobře drží a ani ho sundávat netřeba. Podobně s blátem.

   1. Také se mi dělá ledová kopule na stupátku. Sice to zatím nemám vyzkoušeno, ale napadlo mne použít nějakou malou lahvičku s rozmrazovačem na zámky. A tu jednou za čas použít a spojit s oklepáním. Ono to jde poznat když se najede na prosolenou cestu tak se ten led začne rozpouštět tím jak se nanáši sůl z podrážek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *