Jak si na koloběžce neukopnout kotník

Kdybychom žili v ideálním světě, používali by všichni výrobci koloběžek úzké zadní náboje, nebo by nebezpečí „ukopnutí“ kotníku odrazné nohy řešili jinak (viz např. Kostka se svými zapuštěnými rychloupínáky).

V ideálním světě ale nežijeme, o čemž by mohly povídat kotníky mnohých kolobkářů celé dlouhé příběhy. Přísloví „Nejde-li hora k Mohamedovi, musí jít Mohamed k hoře“ proto oprášil náš čtenář Michal Weiss a rozhodl se problém řešit jinak. Inspiroval se u BMX závodníků a pořídil si chrániče kotníků.

Michal k tomu říká:
„Začátkem minulé sezóny jsem se dvakrát nakopl tak, že mám pořád ještě jizvu (a asi na furt:). A tak jsem hledal a zakoupil chrániče. Mám Kostku Hill Cross a můžu říct, že bez chráničů už vůbec nevyrážím (kromě krátkých cest s kolobkou od Micra – tam překopnu celou kolobku :D). Faktem je, že dělám krátké trasy. Tak kolem 15–20 km, ale zase v rychlém tempu. O chráničích celou cestu vůbec nevím. Všiml jsem si také, že na oficiálních stránkách Fuse mají novější. Ale v porovnání s těmi, co vlastním já, se mi zdá, že novější zasahují hodně vysoko nad patu. Přikládám fotky pro ilustraci.“

Co vy na to? Myslíte si, že je to správná cesta? Nebo budeme tlačit výrobce do lepších konstrukčních řešení zadní stavby koloběžky?

Sdílej:

16 komentáře

 1. No, já nevím nevím…Asi jsem „špatný“ kolobkář, ale mám Mastra přes půl roku, naježděno přes 1100 km a do kotníku jsem se trefil poprve teď nedávno a ještě navíc tak malinko, že to ani nebolelo…co dělám špatně?

 2. Jediná možnost je koupit si Kikbajka přeci:) Jo není to promokomentář??? Jinak Petře, Fido si nezapomněl o víkendu foťák, takže fotky budou:)

 3. Koukám, že jsem si asi vybral správnej model kolobky, protože Mibo mám před zadními šrouby takové jakési klínky, které případné nakopnutí ostrýho šroubu „odstíní“. Nevím však, jestli už to někdy nafungovalo, nebo jestli od začátku jezdím tak dokonale, že si kotníky neokopávám. Každopádně když jsem se do kontíku praštil, bylo to vždycky o přední šrouby při vyndavání kolobky ze stojanu. Tam bohužel žádná ochrana není a tohle by mi asi pomohlo :-)

  Na druhou stranu si ale říkám (možná se pletu): je to opravdu JEN ochrana kotníku, nebo je to ortopedická ortéza, jejíž časté používání by mohlo mít časem za následek oslabování svalů kotníku??

 4. Já bych byl pro to dotlačit výrobce koloběžek k používání úzkých zadních náb po vzoru KickBike (65mm), či BCS (74mm).
  No a nejlíp bez rychloupínáků na zapuštěný inbusy.
  Jo a kopat se do kotníku jsem se naučil taky až časem. Ale ne při odrazu, ale vracení nohy do nášvihu, takže tam by plastová ochrana ala Mibo byla nanic, tu bych takhle asi ukop.

 5. Nevíte někdo, zda je možné podobné chrániče koupit i u nás? Právě plastové chrániče ala Mibo mně ničí kotníky (Geroy). Díky za rady.

 6. V letech 1986 a 87 jsem jezdil na dětské 12-tipalcovce. Odráželo jsem se co to šlo, stojná noha bolela jako ďas, kotník bolel taky, a o střídání nohou při odrazu jsem nevěděl nic. V roce 1996 jsem definitivně opustil kolo a přešel na brndu. A koukám, že občas brnkám kotníkem. Došlo mi, že když nebudu pravidelně střídat nohu stojnou, jízda na brndě mně přestane rychle bavit. A tak jsem začal střídat nohy, zpočátku chaoticky a posléze zcela pravidelně co 4 odrazy. Než byla ta levá jako pravá, tedy než mi to přešlo do krve, tak bylo třeba natočit nejméně 300 km. Toto cvičení se ale opravdu vyplácí. Dnes, (po16 letech) už střídám nohu co tři odrazy. Už jsem se o tom dříve zmiňoval, že jsem tímto zcela odstranil únavu stojné nohy. Protože jedině z únavy stojné nohy a příliš velkého předklonu(řídítka jsou moc vpředu) dochází k tomu zatracenému brnkání kotníkem o konstrukci. Vždycky, když si prohlížím videa s brndami, tak mně znovu a znovu udivuje, když napočítám u jezdce 12 odrazů jednou nohou a potom ho vidím, jak dál na té noze stojí a druhou má tak nějak v luftě, když klopí zatáčku… Když se neodrážím, tak pořád stojím na stupátku oběma nohama, a při klopení zatáček (na přehledném asfaltu) nedávám nikdy nohu dolů (jdu zároveň do podřepu, jako kdybych byl na lyžích). Jen jsem se chtěl s vámi podělit o osobní zkušenost. Zdraví Vlad.

 7. Po dvou měsících s Expresskou mám kotníky „okopané“ v podstatě po každé jízdě. Vypozoroval jsem, že nejčastěji trefím ten gumový klínek, který Mibo na kolobky dává, při prvním odrazu po výměně nohou. Přičítám to hlavně tomu, že se odrážím dříve než pořádně urovnám stojnou nohu na stupátku a v důsledku toho nemám správně těžiště. Ale bolest je to krátkodobá a minimální, spíš než odřené to místo vypadá jakoby spálené kontaktem s tím gumovým klínkem.

 8. Nedávno jsem zkoušel vypůjčenou expresku, a zjistil, že jsem pořád natažený na řídítkách(byly natočené moc dopředu), pootočil jsem je směrem k sobě, a bylo to hned v pohodě, měl jsem lepší pohybovou orientaci. Tahle brnda je fakt dobrá a mám ji v merku pro příští rok. Jinak střídám nohy pootočením (ne přeskokem), je to jistější. Ta šířka klínků na zadní vidlici je jen 17 cm. Je to tak málo, že se do nich netrefím, ani kdybych chtěl. Je ,myslím, snadnější naučit se mít „rozteč“ vlastních kotníků dvacet čísel, než čekat, že výrobce zaplatí (nebo předělá) novou linku na užší vidlici. Matně si vzpomínám, že když jsem trénoval střídání nohou, tak jsem měl nohy docela od sebe jako kdybych byl posr…

 9. Jojo, 17cm. To je zlaty.
  Me ta hnata z Crazy boli jeste ted – po 3 nedelich.

  Vlad. :
  Nedávno jsem zkoušel vypůjčenou expresku, a zjistil, že jsem pořád natažený na řídítkách(byly natočené moc dopředu), pootočil jsem je směrem k sobě, a bylo to hned v pohodě, měl jsem lepší pohybovou orientaci. Tahle brnda je fakt dobrá a mám ji v merku pro příští rok. Jinak střídám nohy pootočením (ne přeskokem), je to jistější. Ta šířka klínků na zadní vidlici je jen 17 cm. Je to tak málo, že se do nich netrefím, ani kdybych chtěl. Je ,myslím, snadnější naučit se mít „rozteč“ vlastních kotníků dvacet čísel, než čekat, že výrobce zaplatí (nebo předělá) novou linku na užší vidlici. Matně si vzpomínám, že když jsem trénoval střídání nohou, tak jsem měl nohy docela od sebe jako kdybych byl posr…

 10. @prusatomas
  Daji se koupit na: mojekolo cz. V sekci CYKLOOBLEČENÍ > Chrániče > Nohy > FUSE Protection chránič Fuse Ankle Black One Size.

 11. Měřil jsem ještě jednou tu šířku zadní vidlice s klínky u Mibo a dělá to 16 cm. Ty důvody oťukaných kotníků jsem popsal, a také způsob jak se tomu vyhnout. Takže hodně štěstí, beny. P.S. Mám krejzynu už 5 let… a ty klínky na obou brndách mám jen proto, že se mi to jako nápad docela líbí. V mém případě klínky fungují jako sympatické placebo.

 12. Ahoj,
  nemohl byste mi prosím někdo poradit, zda se nedají koupit chrániče na kotníky někde v Praze v kamenném obchodě. Chci si je vyzkoušet.
  Při minulé jízdě jsem se totiž kopla tak dokonale, že jsem dva dny skoro nemohla chodit…

 13. @Hanka
  Zavolal bych si jestli je maji na pordejne, ale v sortimentu je maji urcite.

  MojeKolo.cz
  Seifertova 7/1A
  130 00 Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *