Každý z nás má ve svém okolí oblíbené trasy, po nichž více či méně pravidelně jezdí. Přirozeností člověka je však objevovat nové cesty, takže nezřídka sedáme k onlajn mapám (někdo možná i k papírově mapě), abychom se nejprve virtuálně – prstem či kurzorem po mapě – a poté na svojí koloběžce podívali na nová místa. To je ale jenom jedna z možností. Co si na neprobádanou cestu vzít třeba průvodce? Ne, nikoho cizího do party s sebou brát nemusíte.
Řeč je o Průvodci koloběhem, jakožto webu, který je „katalogem referenčních koloběžkových tras“ – cest, které už někdo někdy projel, a poskytl o nich podrobné informace. No a když už na tomto webu budete, můžete si zároveň zasoutěžit o koloběžku Kostka Tour Max (G6).
Ověřeno na vlastních nohou
Možná si říkáte: „Proč se řídit nějakými ‚recenzemi tras‘, když si můžu svoji cestu naplánovat sám?“ To je nepochybně regulérní otázka. Například takové Mapy.cz umí ukázat i převýšení trasy, takže plánovat lze i podle „kopcovitosti“, což se zdá být téměř dokonalé. Co však z map cé zet nezjistíte, je povrch cesty. Nezřídka se tak stává, že oficiální cyklostezka se podobá spíše downhillové trati pro sjezdové celoodpružené speciály. Čímž myslím kola. Ale ať to zbytečně nenafukuju – ono stačí v tomto období potkat rozbahněnou polní cestu, nedejbože ještě rozjezděnou traktory, svážejících brambory nebo řepu z polí (vím, že teď už je po sklizni:-)).

Jinak řečeno, osobní reference od lidí, kteří trasu skutečně (často nejednou) projeli, jsou zkrátka užitečné. Nehledě k tomu, že zde u každé trasy také máte mapu – ano, na Mapy.cz –, kterou si můžete uložit do své aplikace ve smartphonu. Zjistíte i reálnou časovou náročnost a obtížnost trasy, plus samozřejmě nechybí i detailní popis trasy, fotografie a někdy i video.
Autorem webu Průvodce koloběhem, přesněji autorem celého projektu, je koloběžkový nadšenec Bohumil Bílek. Ten vcelku pochopitelně není schopen obsáhnout všechny trasy, kterých je nyní kolem 300 nejen v Česku, ale také v Rakousku, Švýcarsku nebo Slovinsku. Systém funguje na bázi dobrovolných trasérů, což jsou pochopitelně nadšení koloběžkáři, kteří zde zkrátka sdílí cesty, po kterých jezdí.
No a protože takových lidí není nikdy dost, můžete se do této služby ostatním koloběžkářům přihlásit i vy. Mrkněte na stránku trasérů a zvažte, zdali byste nemohli svými oblíbenými trasami přispět do databáze koloběžkových tratí.
Čtení na dlouhé večery
Na webu Průvodce koloběhem najdete kromě koloběžkových tras také praktické rady o tom, jak se na koloběžku oblékat, jaké boty si pořídit, samozřejmě jak dupat, ale také třeba zajímavou úvahu s názvem Je koloběžkář víc chodec nebo jezdec?, v níž Bóža Bílek víceméně doporučuje v určitých situacích jít/jet s koloběžkou na silnici vlevo…

A soutěž?
Tak ta je tam aktuálně taky :-) Ve spolupráci s partnerem, firmou Kostka – kolobka, probíhá soutěž od dnešního dne až do 31. 12. 2021 čili do konce letošního roku, a vaším úkolem je pouze odpovědět v online formuláři na několik otázek, týkajících se koloběhu, plus se stát fanoušky facebookové stránky Průvodce koloběhem, kterou je třeba ještě nasdílet na svém profilu.
A pak už budete v očekávání, zdali si losovací osudí (osudí podle slova osud :-)) najde vaše jméno či nikoliv. První cenou je koloběžka Kostka Tour Max nejnovější šesté generace, další dva výherci pak získávají tričko Kostka Circle. Tak do toho!
