Search
Close this search box.

Led Lenser Neo – test. Prostě „druhá čelovka“

Celý článek Přiznám se, že než v tomto počasí nejprve omrznout na koloběžce ve sjezdu z kopce, na kterém bydlím, a následně se přehřát při dupání nahoru, raději si jdu na hodinku do lesa zaběhat. Než se k tomu ale kolikrát dostanu, je venku tma. Takže jsem vyzkoušel lehkou „běhací“ čelovku. Jak uspěla? Čtěte test.

 

Však to znáte… v tomto období jsou dny čím dál kratší, takže každý „normálně zaměstnaný“ člověk (píše publicista na volné noze :-)) jde ráno za tmy do práce a odpoledne z práce cestuje taktéž potmě. Nechcete-li běhat jen o víkendu nebo prostě ve volných dnech, máte dvě možnosti: Buďto si huntovat klouby na asfaltu a betonu osvětlené městské zástavby nebo dýchat svěží vzduch přírody – ovšem patřičně vybaven(a) osvětlením. Na „čelovku (nejen) na běhání“ – jak ji označuje výrobce – Led Lenser Neo na mě podezřele často vyskakovala na internetu reklama, takže jsem se rozhodl zapůjčit ji do testu.

Led Lenser Neo – test. Prostě „druhá čelovka“
Čelovku Led Lenser Neo si můžete pořídit v jednom z pěti volitelných barevných provedení. Na Přibližovadlech jsme samozřejmě testovali… oranžovou! :-) | Foto Led Lenser

Do široka…

Výrobce sice deklaruje „nejen na běhání“ (a má pravdu), nicméně pro tento druh pohybu je čelovka Led Lenser Neo přizpůsobená výborně. Jednak je v zájmu rozložení hmotnosti „rozpůlená“ na přední část s reflektorem a zadní schránku na baterie. Díky tomu nemáte celou váhu čelovky vpředu a nehrozí tak sesouvání dolů při běhu. Ostatně také celková hmotnost 89 gramů včetně tří „mikrotužkovek“, čili AAA baterií, které Led Lenser Neo napájí, je velmi příznivá. Po několika desítkách naběhaných kilometrech musím jen suše konstatovat, že čelovka na hlavě drží jako přibitá a vy zároveň nemáte pocit nadbytečné zátěže. Z tohoto pohledu nelze Led Lenseru Neo vůbec nic vytknout.

Druhým „běhacím“ parametrem je pak samotný reflektor čelovky. Výrobce zcela správně zvolil široký vyzařovací úhel 150˚, který tak nesvítí jen ostrým kuželem dopředu, ale pokrývá i periferní vidění běžce. Ve členitém terénu tedy nemusíte „švenkovat“ hlavou do boků, abyste viděli, co se děje kolem vás. Prostě běžíte svou cestou…

Ne, reflektor není polohovatelný. Musím však říci, že jeho tovární nastavení je naprosto optimální. Neměl jsem s ním jediný problém. Nejste-li zrovna vlastníky nestandardní lebky, mělo by nastavení reflektoru vyhovovat i vám.

Led Lenser Neo – test. Prostě „druhá čelovka“

A ještě jeden parametr – odolnost vůči nepřízni počasí. Led Lenser Neo má krytí IPX4-8, což znamená, že se nemusíte obávat ani pořádného slejváku či hustého sněžení. Výrobce také deklaruje odolnost proti pádu z výšky 1,5 m. A chlubí se zlacenými kontakty, které mají vliv na celkovou výdrž svítilny. Ostatně Led Lenser dává na čelovku Neo záruku 7 let (po registraci na webu)!

Led Lenser Neo – test. Prostě „druhá čelovka“

Hodina sem, hodina tam…

Málem bych zapomněl – kromě hlavního bílého reflektoru má Led Lenser Neo ještě malou blikající červenou LEDku – vzadu na schránce pro baterie.. Potkávají-li se vaše běžecké trasy se silničním provozem, budete tak nejen vidět, ale budete také viděn(a). Jaké vlastně režimy svícení tato čelovka nabízí? Jsou čtyři a všechny se ovládají postupným stiskem jediného tlačítka nad hlavním reflektorem:

– svícení hlavním reflektorem na nejvyšší výkon
– svícení hlavním reflektorem na nejvyšší výkon + zadní červená blikačka
– svícení hlavním reflektorem na snížený (úsporný) výkon + zadní červená blikačka
– blikání hlavního reflektoru + zadní červená blikačka.

Na nejvyšší výkon výrobce udává „sílu“ 90 lumenů, což podle něj představuje dosah 10 metrů, v režimu úsporného výkonu pak svítivost klesne na méně než čtvrtinu – 20 lm.

Led Lenser Neo – test. Prostě „druhá čelovka“

A výdrž? Němci – ano, Led Lenser je poctivá německá kvalita – udávají až 10 hodin při plném výkonu a rovnou stovku hodin v úsporném režimu. Tak to pojďme otestovat… tedy jen nejvyšší výkon, protože 100 hodin úsporného provozu jsou přece jenom více než 4 dny a já bych rád tento test vydal ještě letos. Coby „fotografující publicista“ jsem tedy vložil do čelovky nové baterie, zavřel se do koupelny (fotokomora u mě vymřela na digitalizaci a koupelna je jediná „větší“ temná místnost), zapnul čelovku a učinil fotku. V polovině deklarované výdrže, tedy po pěti hodinách nepřetržitého svícení, jsem pokus zopakoval. Snímek byl oproti prvnímu cca o 1 EV podexponovaný, čili intenzita světla klesla de facto na polovinu. Dál jsem pokus neopakoval – bylo mi jasné, že praktické použití takto „nabité“ čelovky pro běh nebude reálné. A to jsem následně ověřil v praxi…

Do daleka?

Teorie a „koupelnové“ (čti laboratorní) testy jsou sice jedna věc, jediná relevantní zkušenost je ale praktická zkouška v terénu. Slunce jsem neviděl už minimálně 14 dní, nicméně protože mě docela trápí šeroslepost, vybíhám až padne úplná tma, neboli astronomická noc. První dojem? Široký vyzařovací úhel čelovky Led Lenser Neo je velice příjemný! Nic vás nenutí kroutit hlavou ze strany na stranu jako při sledování finále Wimbledonu od sítě. Máte přehled i o dění v rozsahu periferního vidění a to je naprosto dostačující.

Led Lenser Neo – test. Prostě „druhá čelovka“
Čelovka Led Lenser Neo v přírodě. Vlevo plný výkon, vpravo úsporný režim

A co světelný výkon? Pokud běháte ve městě – byť jen velmi spoře osvětleném, nebo dokonce potemnělém –, s výkonem této čelovky budete patrně spokojeni bez výhrad. Běhání v městském prostředí je hodně „předvídatelné“. Málokdy vyroste uprostřed chodníku zbloudilý pařez, obrubníky jsou obvykle na rozhraní dvou komunikací – kde se dají očekávat i potmě. Takže i když světla není mnoho – jakože ho mnoho opravdu není –, k bezpečnému pohybu to stačí.

Jiná věc je však běhání v lese či obecně v přírodě. Terénní nerovnosti vidíte takříkajíc „spoře“. Čelovka Led Lenser Neo vzhledem ke svému širokému vyzařovacímu úhlu a rozptýlenému světlu téměř nevrhá stíny, což ztěžuje rozpoznání překážek. Dámy prominou, vysloveně „vo hubu“ to není, to bych tomuhle světlu křivdil. Ano s plně nabitými bateriemi to jde – kdyby ale světla bylo více, rozhodně bych se ani trochu nezlobil.

A dosah deset metrů? Ani náhodou… to jste si už mohli všimnout na předchozí fotografii. Otázka však zní: Jak rychle běháte? Potřebujete vidět deset metrů před sebe? Odpovím si sám – neběháte-li rychleji než běžnou „hobby rychlostí“ kolem 8–10 km/h, na deset metrů dopředu vidět nemusíte. Ano, stačí to, ale znovu opakuji – i tak by svítivost mohla být větší.

Přejdeme-li k úspornému režimu, pak musím napsat zcela bez obalu, že ten pro běhání není vhodný vůbec. Méně než čtvrtinový výkon dostačuje pro procházku se psem, nikoliv však pro běh rekreační rychlostí. Tím se ale obloukem vracíme ke sloganu výrobce – „Čelovka (nejen) na běhání“.

Led Lenser Neo – test. Prostě „druhá čelovka“
Foto Led Lenser

Přestože jsem na začátku napsal, že je Led Lenser Neo výborně uzpůsobený právě pro běh, nijak nezpochybňuji, že možností využití – i v úsporném režimu svícení – je mnohem více. Tuto čelovku budete stejně dobře amortizovat na čundru s kamarády hamakáři (už se na to těším!), při hledání zavařeniny ve sklepě, kde zrovna praskla žárovka, a stejně tak třeba při opravě nočního defektu kola vašeho auta, kola, koloběžky, jednokolky. A třeba vaše cesta z práce po neosvětlené silnici „mezi dědinama“ bude také bezpečnější s Led Lenserem Neo v režimu blikání obou LEDek…

Jak jsem už uvedl…

Mno… závěr jsem už vlastně učinil v předchozím odstavci. Led Lenser Neo je nenápadná – byť v některých barevných provedeních (růžová) pozornost přitahující více – čelovka pro rozličná využití.

Pro běhání má ale svá omezení – to už jsem psal výše. Nicméně ale mně, přesněji spíše nám – mně a mojí partnerce – se například osvědčila jako „druhá čelovka“ pro běh na úzkých lesních cestách. První běžec svítí výkonnou čelovkou (například Led Lenser B5R – viz náš test), druhý za ním je v pohodě s Led Lenserem Neo. Tato čelovka nevrhá nežádoucí stín před prvního běžce a zároveň partner vzadu vidí dostatečně. No a když pak běžíte na širší stezce vedle sebe, světla se sečtou a je to… pohoda. Osamotě jen s Led Lenserem Neo pak je to… oči na stopkách :-)


Zdroj

MORIS design s.r.o.

Pod Stárkou 33
140 00 Praha 4
Česká republika

Cena

ke dni 7. prosince 2016: 680 Kč


Sdílej:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *