Search
Close this search box.

Mikroreportáž – B21: Brněnský koloběžkový půlmaraton 2019 ve zkratce

Celý článek Zaneprázdněn rodinnými povinnostmi jsem ze tří akcí (které se stejně všechny stihnout nedaly – viz minulý článek) jen na skok navštívil brněnský velodrom – čili B21: Brněnský koloběžkový půlmaraton. Na místě se mně navíc ještě pokazil foťák, takže následuje opravdu jen mikroreportáž s pár fotografiemi.

 

B21: Brněnský koloběžkový půlmaraton, který se letos konal počtvrté, je jediný koloběžkový závod, který se nejezdí na silnici, nýbrž na 400metrovém oválu velodromu. Účastníci zkrátka v závislosti na délce závodu krouží po absolutní rovině pořád dokola, dokud se jim hlava nezamotá :-) Nejezdí se samozřejmě po klopených zatáčkách betonového oválu, ale dole po asfaltové servisní dráze.

Koloběžky na velodromu se moc často nevidí
Koloběžky na velodromu se moc často nevidí

Komorní závody koloběžek

V neděli 15. září 2019 bylo v Brně krásně slunečné a teplé počasí. Šikmé sluneční světlo osvětlovalo polovinu dráhy, takže závodníci jeli vždy půlku okruhu zalitého sluncem, druhou polovinu pak ve stínu střechy velodromu.

Jelo se několik závodů: Dva 10,4kilometrové neboli 26 kol nejprve na „normálních“ koloběžkách, druhý závod pak na 12palcových strojích. Hlavní závod měl 55 kol čili půlmaraton na 22 km. Na programu byl dále závod smíšených 3–5členných štafet na 3,6 km (každý ze štafety jel tři kola) a dětské závody na jedno a tři kola. A vlastně ještě krátký „sprint“ nejmenších účastníků na odrážedlech. Prostě koloběžková akce od desíti dopoledne do tří odpoledne.

B21: Brněnský koloběžkový půlmaraton 2019
B21: Brněnský koloběžkový půlmaraton 2019

B21 není masová akce typu Blanenské desítky, spíše se dá označit za komornější podnik. Nejobsazenější bylo první 10,4km klání, kterého se zúčastnilo 39 závodníků. První projel cílem Roman Matyáš s časem 21:02 minut, což je průměrná rychlost bezmála 30 km/h (29,7 km/h).

Druhý desetikilometrový závod 12palcových koloběžek už byl pochopitelně pomalejší, a jak se dalo očekávat, také nejméně zastoupený. Z dvanácti koloběžkářů a koloběžkářek byl nejrychlejší Bolek Žemlík s časem o tři minuty delším než vítěz předchozího závodu – 24:05 min (26 km/h). I to je ale moc pěkné! A ještě jednou chválím pořadatele za to, že tento „retro“ závod do programu zařadili.

Dvanáctipalcovým koloběžkám to na velodromu velmi slušelo
Dvanáctipalcovým koloběžkám to na velodromu velmi slušelo

Hlavní závod, půlmaraton na 55 kol brněnského velodromu, s šestadvaceti účastníky na startu pro sebe ovládl Ladislav Mandelík z domácího týmu BKG, těsně následován Jakubem Švédou (Kostka Racing Team) a Ondrou Koláčkem z Bo-kolobka týmu Ostrava. Čas nejlepšího: 46:26 minut (28,4 km/h).

Štafetového závodu se zúčastnilo sedm smíšených štafet o různém počtu závodníků. Zvítězila trojčlenná sestava s názvem No name poskládaná ze tří různých týmů ve složení Alena Legátová, Roman Matyáš a Ondřej Koláček. Devět kol spolu dali za 7 minut a 13 sekund.

Závodu 12
Závodu 12″ koloběžek (a také půlmaratonu) se zúčastnil i Petr Mejsnar z pořádající firmy Kolobky.cz

Poprvé bez výhrad

Osobně jsem se byl na Brněnském koloběžkovém půlmaratonu podívat poprvé, a musím suše konstatovat, že jde o velmi příjemnou akci. Skoro až domáckou atmosférou se mnohem více podobá starším závodům Rollo ligy nežli monstrpodnikům typu již zmíněné Blanenské desítky nebo Masaryk runu. A to není vůbec špatné, naopak :-)


Podrobné výsledky B21 2019 najdete zde


Pár fotografií z B21 2019…

Sdílej:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *