Search
Close this search box.

Chladný, místy mokrý, avšak výborný. Brněnský koloběžkový den 2020 v reportáži a fotografiích

Zatímco před rokem panovalo v Brně v polovině září krásné slunečné počasí, toto pondělí, o státním svátku – na Den české státnosti, prostě na Václava – bylo chladno a deštivo. To však neodradilo účastníky Brněnského koloběžkového dne, konaného už popáté na zdejším velodromu (dříve pod názvem B21: Brněnský koloběžkový půlmaraton). Alespoň všechny to tedy neodradilo, protože o nějakém návalu nemůže být řeč. Nicméně zároveň se nedá říci, že by snad betonový ovál stále ještě nezbouraného brněnského „velasu“ zněl prázdnotou.

 

Šustění plášťů koloběžek a dupání závodníků se zde rozléhalo tak, že ani nebyl slyšet déšť, který tiše, ale poměrně vytrvale bubnoval na plechové zastřešení oválu. Závodníkům, potažmo jejich doprovodu a divákům, tedy nijak nevadil. Jezdilo i fandilo se v suchu. Jen my, fotografující, jsme trochu nadávali na nedostatek světla. Ale pořád lepší než loni, kdy sice světla bylo hromada, ovšem můj foťák se rozhodl vypovědět poslušnost (minireportáž z loňského ročníku čtěte zde). Letos jsem si na to pořídil zbrusu novou techniku, takže… cajk :-)

Na jednom místě pořád dokola

Jak jsem nedávno avizoval v upoutávce, Brněnský koloběžkový den, to je několik závodů, při nichž se vždy krouží po zhruba 400metrové asfaltové servisní dráze velodromu (tedy nikoliv po klopených betonových zatáčkách). A pořád se zatáčí jen vlevo :-)

Vítěz všech vítězů Roman Matyáš, který pobral medaile kde se dalo
Vítěz všech vítězů Roman Matyáš, který pobral medaile kde se dalo

Dva závody se jely na 10,4 km, což je 26 kol brněnského cyklistického oválu: Závod koloběžek na 10 km a Mistrovství České republiky 12″ koloběžek. Což znamená, že v prvním závodu jelo jeho 25 účastníků převážně – a dobrovolně – na velkých strojích, kdežto 14 jezdců (dámy nevyjímaje) MČR 12″ koloběžek brázdilo asfalt servisní dráhy povinně na malých dvanáctkách. Krásný pohled! A pořadatelé budiž pochváleni jednak celkově, ale také za pěkný fórek, kdy závod 12palcových koloběžek startoval přesně ve 12 hodin :-)

Hlavním závodem dne pak byl dlouhý závod známý jako B21: Brněnský koloběžkový půlmaraton. Pětapadesát kol po oválu… a taky furt jen doleva :-) A na konec ještě smíšené štafety na 9 kol čili 3,6 km.

Ladislav Mandelík (9 | BKG) vede skupinu stíhající Romana Matyáše v závodu B21. Vlevo první žena Andrea Zbožková (38 | Lipník Dragons)
Ladislav Mandelík (9 | BKG) vede skupinu stíhající Romana Matyáše v závodu B21. Vlevo první žena Andrea Zbožková (38 | Lipník Dragons)

Mládí střídá staré bardy

Podrobné výsledky všech závodů najdete na webu časomíry, zde jen vždy první tři na bedně. Ještě ale krátký komentář: Oba závody velkých koloběžek, tedy 10 km a půlmaraton ovládl pro své soupeře zdrcující jízdou Roman Matyáš, který kratší závod jel průměrem přes 30 km/h, aby pak v půlmaratonu nadělil druhému Ladislavu Mandelíkovi ztrátu tří kol. Tím ale jeho medailová žeň neskončila. Právě s druhým Mandelíkem, plus Alenou Legátovou v týmu PRIMA tempus ještě vybojovali zlato také ve smíšené štafetě. Gratulace!  

MČR 12″ koloběžek na 10 km pro sebe pro změnu opanoval domácí tým BKG, který pobral úplně všechny medaile. Petr Vavruša nakonec nepřijel, ani další nestoři zlaté éry 12″ koloběžek se neobjevili, takže stupně vítězů holt obsadili „mlaďoši“. Mimochodem, všimněte si rozdílu časů velkých koloběžek a 12palcových strojů na 10km trati. Krásné srovnání nabízí v obou závodech třetí Jan Ondruška – jeho rozdíl činí bezmála tři minuty (čili cca 16,5 s/1 km) – samozřejmě ve prospěch koloběžky s koly 28/28 palců. Ještě pořád se divíte, že závody jsou doménou velkých strojů?

Dámská skupina, která jela v dlouhém závodu převážně pospolu – Jana Ondrušková (46 | BKG), Monika Francová (37 | Bokolobka tým Ostrava) a Adéla Frimlová (59 | Yedoo)
Dámská skupina, která jela v dlouhém závodu převážně pospolu – Jana Ondrušková (46 | BKG), Monika Francová (37 | Bokolobka tým Ostrava) a Adéla Frimlová (59 | Yedoo)

Koloběžky 10 km

Absolutní pořadí:
1. Roman Matyáš – 20:02 min
2. Vojta Hrůza (Bez pedálů) – 21:02 min
3. Jan Ondruška (BKG) – 21:04 min

Ženy:
1. Andrea Zbožková (Lipník Dragons) – 23:00 min
2. Jana Ondrušková (BKG) – 24:27 min
3. Alena Legátová – 24:28 min

B21: Brněnský koloběžkový půlmaraton

Absolutní pořadí:
1. Roman Matyáš – 43:49 min
2. Ladislav Mandelík (BKG) – 44:22 min (ztráta 3 kola)
3. Vojta Hrůza (Bez pedálů) – 44:17 min (ztráta 4 kola)

Ženy:
1. Andrea Zbožková (Lipník Dragons) – 44:29 min
2. Jana Ondrušková (BKG) – 44:09 min (ztráta 12 kol /na celk. vítěze/)
3. Monika Francová (Bokolobka tým Ostrava) – 44:11 min (ztráta 12 kol /na celk. vítěze/)

MČR 12" koloběžek | Zde už se pomalu formuje umístění na bedně. Vpředu Václav Obrtlík (18), vlevo Bolek Žemlík (12), vpravo pak v cíli sedmý Franta Rak (3). Všichni z týmu BKG
MČR 12″ koloběžek | Zde už se pomalu formuje umístění na bedně. Vpředu Václav Obrtlík (18), vlevo Bolek Žemlík (12), vpravo pak v cíli sedmý Franta Rak (3). Všichni z týmu BKG

MČR 12″ koloběžek na 10 km

Absolutní pořadí:
1. Václav Obrtlík (BKG) – 23:45 min
2. Boleslav Žemlík (BKG) – 23:46 min
3. Jan Ondruška (BKG) – 23:55 min

Ženy:
1. Blanka Bucňáková (BKG) – 28:18 min
2. Barbora Horsáková (BKG) – 28:27 min
3. Barbora Doležalová (BKG) – 30:08 min

Koloběžkové smíšené štafety

1. PRIMA tempus (Alena Legátová, Roman Matyáš, Ladislav Mandelík)
07:04 min
2. ONDROUŠCI (Jana Ondrušková, Jan Ondruška, Vladimír Ondruška)
07:32 min
3. VZŽBLOUŇKST (Bára Doležalová, Bolek Žemlík, Ondra Sitek, Zdeněk Straka)
07:33 min

Jarda Hájek na Yedoo Friday předělaném na 12palcová kola do toho dával všechno. Nakonec z toho ale bylo 5. místo
Jarda Hájek na Yedoo Friday předělaném na 12palcová kola do toho dával všechno. Nakonec z toho ale bylo 5. místo

Dokud bude velodrom stát

Toš pěkné to bylo. Akce byla taková spíše komorní, ale znáte to – zima, déšť, rýmečka, kašlíček, koronáč… takže to v podstatě dopadlo výborně. Nemůžu mluvit za závodníky, ale podle výrazů v jejich tvářích si myslím, že si to užili. Já taky, i když jsem se tam jen poflakoval s foťáky. Už popáté tedy patří dík pořadatelskému týmu brněnské koloběžkárny Kolobky.cz a jejímu guruovi Petru Mejsnarovi. Takže příští rok znovu. A všichni! :-)

Sdílej:

Jeden komentář

  1. No jestli je někdo z Rožnova, tak má samozřejmě jet na 12″ garážovém speciálu vlastní výroby :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *