Search
Close this search box.

Pět dní dolů a nahoru… Yedoo S1616 – pohled zvenčí (aktualizováno)

Kousek ode mě, taktéž na vrcholu kohoutovického kopce v Brně – toho postrachu všech, kteří ho jezdí nahoru „za svoje“ –, bydlí koloběžkář Mirek. Každý den jezdí do práce na K-biku K7 nebo na Friendu. Ráno dolů, odpoledne nahoru. A tak mě napadlo, že není povolanější jezdec pro „pohled zvenčí“ na Yedoo S1616, které patří do stejné nebo podobné kategorie…

 

Aktualizace 9. 5. 2024
Protože se na facebookové skupině Koloběžky CZ objevil dotaz na rozdíly mezi Yedoo S1616 a koloběžkou Friend, dopsal Mirek malé srovnání – čtěte na konci článku.


MiRa: Před jízdou dobře naladit

V pondělí jsem si Yedoo S1616 vyzvedl z brněnské prodejny Kolobky.cz (abych tam jako kauci s těžkým srdcem nechal svou Ká sedmičku), v pátek jsem ho vrátil. Pět dní, 70–90 km. Ráno do práce z Kohoutovic dolů převážně po asfaltovém povrchu silnice do Pisárek, což je něco přes 4 km a 200 m výškových. Odpoledne zpět nahoru, plus dva výjezdy kolem 20 km po rovinatější trase. Vyzkoušel jsem i horší povrch, a to zpevněnou lesní cestu – takovou tu „lesní asfaltku“, sem tam šotolina a nějaký výmol. Hustil jsem na maximální tlak, zadní kolo vždy na horních hácích (nižší nášlap).

Jezdec MiRa: 172 cm, 71 kg, obutý do bot velikosti 42–43 EU | Foto Petr Mejsnar
Jezdec MiRa: 172 cm, 71 kg, obutý do bot velikosti 42–43 EU | Foto Petr Mejsnar

Během prvního dne jsem ladil nastavení Yedoo S1616, tak aby mi koloběžka co nejlépe sedla. Zadní kolo jsem ponechal na horních hácích (horní poloha dvojitých zadních patek. Pozn. redakce), a tam taky zůstalo po celou dobu. Vyšší nášlap nejsem ochoten akceptovat, tak to bylo jednoduché a jednoznačné rozhodnutí. 

Více jsem se věnoval řízení. Řídítka jsem několikrát snižoval, nakláněl dopředu a nakonec je spustil do nejnižší pozice a výrazně sklopil dopředu – tak se gripy dostaly do přijatelné výšky. Samotné ergonomické gripy jsem nedokázal nastavit do polohy, která by mi ideálně vyhovovala – většinou mi opora dlaně překážela. To je ale maličkost, kterou si každý může individuálně jednoduše upravit dle vlastních preferencí (osobně mám oblíbenou omotávku z EVA materiálu a rohy ve tvaru T). 

Stojánek jsem po prvním kontaktu s levým kotníkem demontoval a tím ušetřil nějakou hmotnost koloběžky a udělal radost své levé noze.

Řídítka přesně ve sklonu představce – takhle jsme dřív na malých koloběžkách jezdili všichni (pozn. redakce :-)) | Foto MiRa
Řídítka přesně ve sklonu představce – takhle jsme dřív na malých koloběžkách jezdili všichni (pozn. redakce :-)) | Foto MiRa

Stvořená pro rychlost

Ovladatelnost Yedoo S1616 je výborná, koloběžka je obratná, ale přitom není vratká. Krásně a jistě vyjíždí zatáčky i ve vyšší rychlosti. I nad 60 km/hod je jízda klidná bez negativních vjemů. Zkrátka dvě stejně velká kola a zvládnutou geometrii jsem si užíval. Dobrý pocit jsem měl i z brzd. Brzdění je účinné a navozuje pocit jistoty, na čemž se podílí také ráfky s precizně opracovanou brzdnou plochou i kvalitní brzdové páky, které jsem si, na rozdíl od gripů, oblíbil.

Nicméně zejména ve stoupání a to už od mírného kopce, S1616 nejede dopředu jak bych si představoval. Patrně kombinace obutí, hmotnosti a vyššího nášlapu ji nechává za zády svých sportovnějších kamarádů, a to i z dílny Yedoo (šestnáctky Frida & Fred nebo Friday). Nutno ovšem podotknout, že Yedúčko si dobře vede na zhoršeném povrchu a poradí si s kdejakým výmolem. Yedoo S1616 může díky tuhé konstrukci a komfortně prostornému stupátku více vyhovovat vyšším a těžším jezdcům.

Zajímalo by mě vyzkoušet si Yedoo S1616 s obutím Schwalbe Marathon Racer na plném tlaku 6 barů. Očekával bych mírné zhoršení jízdního komfortu (větší „drncavost“), ale významné zlepšení dynamiky a svižnější svezení… 

Za zapůjčení Yedoo S1616 pro „pohled zvenčí“ děkujeme brněnské prodejně a půjčovně koloběžek Kolobky.cz

Yedoo S1616 nebo kratší Friend?

Srovnání S1616 s kratším Friendem je jednoduché: Jízdní vlastnosti S1616 i Frienda jsou výborné, ostatní záleží na osobních preferencích.

Ale přece jen to trochu rozvedu ze svého pohledu. Friend je kratší (o 70 mm kratší rozvor), má méně místa na stupátku. Pro mě je ale plně vyhovující i ještě o něco kratší K-bike K7 – jedna noha se tam pohodlně vleze a druhou na stupátko odkládám jen příležitostně. Friend je o 1,15 kg lehčí, má nižší světlost a nášlap. (Záleží na obutí, jinak jsou na tom obě koloběžky plus minus stejně. Pozn. redakce.) 

Co je podstatné – Friend je polykač kopcových kilometrů s nezkrotnou chutí pak rychle nabrat rychlost z kopce dolů. Hravě překonává (přeskakuje) obrubníky, příčné prahy a jiné překážky. Mám to vyzkoušeno na Friendu obutém do Schwalbe Maraton Racerů 16×1,5″ minimálně na maximálním tlaku 6 bar. Pěkně se dá svézt i na 4 barech, ale to pravé žihadlo chce maximální tlak. Do auta (Octavie I) se Friend oproti S1616 vleze bez jakýchkoliv úprav čili vcelku :-)

Pěkně o zkušenostech s Friendem píše Luboš Konopásek, zde. Považuji za nezbytné přečíst i další články o uvedených koloběžkách zde na webu Přibližovadla.cz a pokud je alespoň trochu možnost, tak koloběžky osobně vyzkoušet!

Yedoo S1616 má větší nosnost a pro někoho, například těžšího než já, nebo pro zarytého odpůrce i třeba jen občasného škrtnutí o spodek stupátka, může být třeba příjemnější.

Můj Friend | Foto MiRa
Můj Friend | Foto MiRa

Pro ilustraci: Můj Friend

Oproti standardně dodávanému Friendu mám upravené gripy: omotávka z materálu EVA, ergonomické rohy ve tvaru T a vyměnil jsem kola. S Friendem běžně dodávaná kola jezdí bezvadně, ale oproti nadstandardně nabízeným kolům s dvoustěnnými hliníkovými ráfky Remerx se soustruženou brzdovou plochou zaostávají při brzdění.

Nová kola na Frienda | Foto MiRa
Nová kola na Frienda | Foto MiRa

Související články

Malá velká koloběžka. Yedoo S1616 – podrobný test

Malá velká koloběžka. Yedoo S1616 – podrobný test

Možná to vypadá, že jsme pojali záměr v tomto roce testovat koloběžky od nejmenší velikosti, ale není tomu tak. Při uvedení Yedoo S1616 ve valentýnské bordó barvě jsem si totiž uvědomil, že jsme S1616 ještě netestovali. Ne proto, že bychom snad tento malý model přehlíželi, ale protože jsme na nejmenší Steelku jednoduše zapomněli. A byla to chyba, protože tato koloběžka je jednoduše… ale to si už přečtěte sami.

Celý článek »

Sdílej:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *