Rostoucí šestnáctka. Test koloběžky Yedoo Frida & Fred

Celý článek Na podzim loňského roku rozšířil řadu Yedoo Alloy Collection šestý model – Yedoo Frida & Fred. My jsme hned dva kousky tohoto stroje měli na test už od listopadu, ale jak se zhoršilo počasí, čili nastala v našich krajích nebývalá zima, nějak se to celé zdrželo. Nicméně test Yedoo Frida & Fred je tady a teď!

 

Prolog

Yedoo Frida & Fred je malá lehká koloběžka s koly 16/16 palců, určená primárně odrostlejším dětem řekněme od sedmi až osmi let. Záleží samozřejmě na tom, jak se malý jezdec ve svém věku vytáhl do výšky – Yedoo doporučuje minimální výšku uživatele 125 cm. Zároveň je však tento stroj deklarován jako „rostoucí“. Yedoo na webu píše „…má ambice stát se koloběžkou na celý život – stačí vyměnit dětská řídítka za dospělácká…“, s čímž nelze nesouhlasit.

V další větě se však dočtete: „Taková koloběžka po zeměkouli ještě nejezdila.“ S čímž lze naopak silně polemizovat, protože to prostě není pravda. Výměnu řídítek lze realizovat na jakékoliv malé kolobrndě, ostatně sám jsem to dělal mnohokrát na strojích K-bike nebo Kostka Rebel. A máme-li se bavit o modelech s koly 16/16 palců, pak to stejné jde u Frienda nebo Kostky Street. Ale o tom tento článek není, pojďme proto k samotnému stroji Frida & Fred.

Yedoo Frida&Fred
Yedoo Frida & Fred
Na první pohled

Podíváte-li se na portfolio koloběžek Yedoo Alloy Collection, nutně si musíte všimnout značné podobnosti Fridy & Freda s modelem Friday. Je to tak, z „Pátka“ Frida s Fredem skutečně vycházejí. Dokonce by se dalo jednoduše říci, že jde o „zkrácený Friday s nižšími řídítky“. Přečtete-li si moji recenzi Friday, zjistíte, že jsem se zde pozastavil právě nad velmi dlouhým rozvorem a vysokými řídítky. Nemyslím si, že by to bylo na můj popud, nicméně odstraněním těchto dvou vlastností vznikl model Frida & Fred. Yedoo tak má ve své hliníkové řadě jak „velkou malou“ koloběžku Friday, určenou víceméně pro dospěláky, tak i dětský, přesněji spíše „rostoucí stroj“ Frida & Fred. A to je dobře.

Ještě k porovnání Fridy a Freda vs. Friday. Známé přísloví praví, že obrázek napoví více než tisíc slov, takže koukejte. Bližší technické podrobnosti budou v další části testu.

Porovnání modelů Frida & Fred vs. Friday
Porovnání modelů Frida & Fred vs. Friday
Konstrukce

O využití hliníkových profilů v konstrukci rámu a přední vidlice koloběžek Yedoo Alloy Collection jsem už na Přibližovadlech psal několikrát, nebudu to tedy nyní znovu opakovat. Podívat se můžete třeba zrovna u textu Friday. Jedna „neviditelná“ změna zde ale je – výrobce u Fridy & Freda použil nové odlehčené profily. Stále samozřejmě platí, že jde o velmi tuhou konstrukci, kdy jakékoliv pružení způsobují pouze pláště kol – samotný rám je jako skála.

To, že je Frida & Fred modelem určeným dětskému zákazníkovi, napovídá také největší barevná paleta ze všech „hliníkovek“ Yedoo. Frida & Fred je nabízená v pěti dvojbarevných kombinacích, které se z mého pohledu docela povedly.

Koloběžku Frida & Fred si můžete pořídit v jednom z pěti barevných provedení | Zdroj foto: Yedoo
Koloběžku Frida & Fred si můžete pořídit v jednom z pěti barevných provedení | Zdroj foto: Yedoo

Když jsem v předchozí části napsal, že tato koloběžka je zkrácený Friday, pak byste měli vědět, že Frida & Fred je kratší přesně o 60 mm. O 60 mm je tedy kratší rozvor, celková délka i stupátko. Ono zkrácení se událo právě „uříznutím“ stupátka. Například výška korunky hlavové trubky zůstala shodná – to jste ostatně mohli vidět výše u srovnávací fotografie.

V podstatě stejná je i světlá výška stupátka, kterou lze shodně s ostatními modely hliníkové řady Yedoo zvýšit pomocí dvojité zadní patky kola. V nižším stavu je přední hrana stupátka o 10 mm vyšší. Pokud zadní kolo předěláte do horního výřezu patky, stupátko se srovná do vodováhy.

Yedoo Frida & Fred

Yedoo Frida & Fred

Jsme-li u rozměrů, pojďme si Fridu & Freda porovnat s konkurencí. S rozvorem 950 mm je tato koloběžka srovnatelná pouze s Morxesem Strada (stejná hodnota rozvoru 950 mm), ostatní stroje s koly 16/16 palců jsou kratší. Friend – 915 mm, Kostka Street Max (G4) – 920 mm. Ano, Kickbike CliX je megajezevčík (rozvor 1 100 mm!), ale protože jde o skládací koloběžku, z tohoto porovnání ji vynechám. Ale málem bych zapomněl – ještě je tu stroj s letmo uloženými 16″ koly – Sixteen. A ta je s rozvorem 980 mm také delší nežli Frida & Fred.

Přestože je Yedoo Frida & Fred o nějaké ty víceméně zanedbatelné centimetříky delší než přímá konkurence, jednoznačně vyniká svou hmotností. Díky hliníkové konstrukci se ručička naší redakční váhy zastavila na krásných 6,7 kg. Což je super! Zvláště tedy u modelu, který je určený dětem. Nenuťte svoje děti jezdit na těžkých koloběžkách, v rámci narůstající hyperkorektnosti ve společnosti byste mohli narazit třeba na nějaké aktivisty ;-)

Yedoo Frida & Fred
Yedoo Frida & Fred
Komponenty

Standardně je Frida & Fred vybavená menšími řídítky – určenými právě odrostlejším dětem. Typově se jedná o středně vysoké hliníkové vlaštovky s hrazdou, opatřené gumovými gripy s ochrannými koncovkami vně řídítek. Ty jsou s šířkou úchopu necelých 90 mm taktéž určené pro menší dětskou ruku.

Yedoo Frida & Fred

Yedoo Frida & Fred

Frida & Fred má závitové hlavové složení a k tomu příslušný představec s krátkým vyložením. Před skoro třemi lety jsem závitové „hlávko“ u Friday kritizoval, raději bych zde viděl hlavové složení typu A-head. Ale časem jsem vychladl :-) Uznávám, že pro každého tatínka je mnohem jednodušší povolit jeden inbus představce určeného pro závitové hlávko, a během minuty tak své ratolesti zvýšit nebo snížit řídítka. Zde máte možnost pohybovat se v rozmezí 80 mm, což úplně stačí na to, abyste malému závodníkovi nastavili optimální výšku řízení.

Yedoo Frida & Fred

V rámci svého zařazení do víceméně dětské kategorie, je koloběžka Frida & Fred také vybavená dětskými brzdovými páčkami, které stejně jako samotné V-brzdy pochází z dílen Tektra. Dětské brzdové páčky bude vaše ratolest buďto milovat nebo… je vyměníte. Jejich specifikem je kratší páčka umístěná blíž ke gripu řídítek. Což je samozřejmě pro menší dětskou ruku ergonomicky správně. Kratší páčka ale bohužel vyžaduje vynaložení větší síly stisku. Navíc brzdy musí být perfektně seřízené tak, aby zabíraly de facto hned po sáhnutí na páčku. Nemůžete si totiž dovolit dlouhý chod páčky, která by tak dosahovala až ke gripu. Čemuž brání prsty, které (se) ho drží.

Abych byl upřímný, tak náš desetiletý testovací jezdec Albert s dětskými páčkami zrovna spokojený nebyl. Protože jsou krátké a musí se mačkat větší silou. Albert však má jistou nevýhodu ve srovnávání, protože odmalička používá na svých koloběžkách běžné dospělácké páky (byť „poštelované“ o něco blíž ke gripu). Proto si myslím, že pro většinu malých jezdců nebudou dětské páčky zase tak zásadním problémem. Jde zkrátka o zvyk. Ostatně tyhle děti také neváží tolik, co dospělí, tudíž pro brzdění nemusí vynakládat takovou sílu. No nic, tohle si musíte vyzkoušet sami. Nebo spíš vaši malí jezdci.

Yedoo Frida & Fred

Kola Fridy & Freda se točí na nábojích Novatec šířky 74 mm – „úzkosti“ tedy bylo učiněno zadost, a tak to má být. Náboje jsou standardně vybavené rychloupínáky. Osobně bych je doporučoval alespoň u zadního kola vyměnit za „šroubovací rychloupínáky“, který nepřesahují profil zadní (nebo i přední) vidlice – viz náš článek. Vícekomorové ráfky mají soustružené brzdové plochy, křížený výplet tvoří 24 černě lakovaných drátů. Nic, co by neuneslo i pořádně napapaného dospělce.

Stejně jako u Friday, jsou také kola Fridy & Freda obuta do plášťů Kenda Kontact 47-305 s maximálním huštěním 4,6 barů (65 PSI). Není to mnoho, ale ve třídě 16palcových plášťů se jedná víceméně o standard. Ostatně jak jsem už naznačil, právě obutí je jedinou pružící (a tlumící) součástí této jinak velmi tuhé koloběžky. Pro komfort svezení tedy jde víceméně o výhodu. Pokud nechcete na Fridě a Fredovi jezdit závody, kde byste potřebovali co nejmenší valivý odpor. A to nechcete. Tedy jezdit závody ;-)

Yedoo Frida & Fred

Jízdní vlastnosti

Jak jsem už uvedl, na test jsme měli dvě koloběžky Yedoo Frida & Fred. Desetiletý syn Albert (výška 155 cm) jezdil na stroji se standardním osazení menšími a nižšími řídítky, já (186 cm) jsem měl na Fridě & Fredovi se stejným představcem velké dospělácké vlaštovky. Jak jsem už také napsal – prostě rostoucí koloběžka.

Dlužno doplnit, že Albert měl představec asi o polovinu (cca 40 mm) vysunutý, takže údaji o minimální výšce jezdce 125 cm, který udává Yedoo, nelze nevěřit. Sedí to.

Yedoo Frida & Fred – stejná koloběžka, stejný představec, jen jiná řídítka
Yedoo Frida & Fred – stejná koloběžka, stejný představec, jen jiná řídítka

Oproti dlouhému Yedoo Friday je Frida & Fred o něco živější. K tomu také přispívá krátký ofset přední vidlice. Reakce na malý pohyb řídítek je okamžitá a poměrně citlivá. Například konkurenční Friend (Friday, Frida, Fred, Friend… kdo se v tom má vyznat?!) je i přes kratší rozvor ve vyšších rychlostech stabilnější. Neberte to prosím ale jako zápor. Frida & Fred není koloběžka určená pro sjezdy šedesátkou či vyšší rychlostí. Tohle je stroj pro blbnutí ve městě a jízdu na krátké či střední vzdálenosti. A u takové koloběžky není lehce živější projev řízení vůbec na závadu.

Yedoo Frida & Fred

Celkové hodnocení

Podtrženo a sečteno – Yedoo Frida & Fred je: Příkladně lehoučká koloběžka s výborně nastavenou světlostí/výškou stupátka (kterou lze případně zvýšit pomocí dvojité zadní patky). Má dobře navrženou konstrukci ve smyslu prostoru pro jezdce, který vyhoví uživateli od dětského věku až po dospělost. Standardní osazení menšími řídítky je naprosto správně zvolené, trochu kontroverzní jsou ony dětské brzdové páčky. Jízdní vlastnosti odpovídají velikostní třídě koloběžek se dvěma 16palcovými koly. A jsou k dispozici pěkné barevné kombinace :-)

Přestože by se někomu mohla zdát koloběžka Frida & Fred postavená v modelové řadě Yedoo hned vedle „skoro stejného“ Friday jako přebytečná, není tomu tak. Je to jiný stroj. Friday bych odrostlému dítěti nepořídil. I kdyby se na něj dala dětská řídítka, vzhledem k délce rámu by si malý jezdec připadal jako na koloběžce s přívěsem. Ale vážně, nekupujte dětem velké koloběžky s tím, že do nich dorostou. Chcete přece, aby je koloběžkování bavilo, nebo ne? A já věřím, že Yedoo Frida & Fred je bavit bude. A jak odrostou… tak se vymění řídítka. Doporučuji.

Yedoo Frida & Fred


Plusy a minusy

elegantní design (včetně nabídky barevných provedení)
dobře navržená geometrie a optimální prostor pro jezdce
velmi lehký a velmi tuhý rám
výborné jízdní vlastnosti

…ale

dětské brzdové páčky, které budete buďto milovat nebo… je vyměníte za větší :-)

Konkurence a cena

Konkurenční stroje už byly v článku zmíněné, takže si to shrneme: Yedoo Frida & Fred je jediný „hliníkáč“ s koly 16/16″ na našem trhu, a jako takový vyniká nejmenší hmotností. Méně než 7 kg nemá kromě Fridy & Freda nikdo. Asi nejpodobnějším strojem je Morxes Strada, který má de facto stejnou geometrii, ale o 1,1 kg větší hmotnost. O něco lehčí Friend (7,2 kg) je kratší, stejně jako Kostka Street Max (G4), která je ale zase o kilo těžší nežli Friend. No a konečně chcete-li specialitu – stroj s letmo uloženými koly, je zde ještě koloběžka Sixteen. Nebojím se říci, že všechno jsou to výborné stroje – takže dobře vybírejte.

Cenové srovnání
(k datu 20. 3. 2019 ceny uváděné výrobci či dovozci)

Yedoo Frida & Fred | 7 990 Kč

Friend | 7 000 Kč
Kostka Street Max (G4) | 8 390 Kč
Morxes Strada | 11 900 Kč
Sixteen | 13 990 Kč


Výrobce

INTREA-PIKO


Galerie fotografií Yedoo Frida & FredKoloběžka Yedoo Frida & Fred byla fotografovaná v ateliéru fotostudia Špaček

Špaček fotostudio


Sdílej:

3 komentáře

  1. Přečetla jsem po delší době znovu tuto recenzi, protože máme v úmyslu vyměnit u tohoto modelu brzdové páčky – za dospělácké. Mohl byste doporučit nějaké, se kterými máte dobrou zkušenost se štelováním na dětskou ruku? Děkuji

    1. Dobrý den Danuše. Štelování mají řekl bych snad všechny páčky, ale radil bych nejprve to vyzkoušet – přímo s dítětem někde v prodejně kol či koloběžek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *