Search
Close this search box.

Kostka Rebel Kid – „mezigenerační“ koloběžka

Celý článek Musím předeslat, že psaní materiálu o koloběžce v době, kdy je konec března a v normální nadmořské výšce sněží, mi moc nejde. Nicméně i tak se pokusím podat „standardně výborný“ výkon. O Rebelovi jsme už na Přibližovadlech publikovali docela dost textu, slovo padlo i o dětské verzi Kid. Pojďme se na ni teď podívat podrobněji.

 

Prolog

Je zajímavé, že spousta lidí, kteří vedle sebe viděli „dospělého“ a dětského Rebela s přídomkem Kid, považovala oba stroje za rozdílné koloběžky. Reakce je vždy stejná: „Dyť ten dětskej je menší!“ A on „ten dětskej“ ve skutečnosti menší není, protože takříkajíc od hlavového složení dolů je to pořád jedna stejná koloběžka. Vezmeme-li to z opačné strany, pak je tedy zřejmé, že se mění pouze řídítka (a s tím spojené příslušenství jako třeba bowdeny).

Pokud vám to ještě nedošlo, tak předchozí odstavec v sobě obsahuje velmi důležitou informaci: Je jen jeden Rebel, který – budete-li chtít – poroste s vámi. Rodiče jej pořídí dětem, jednou až dvakrát se „poladí“ řídítka a najednou zjistí, že na Rebelovi jezdí další generace. Stejně tak to platí i obráceně – z „velkého“ Rebela jde udělat dětský…

Kostka Rebel Kid
Na snímku verze s nezkrácenými řídítky a „dospěláckými“ gripy
Malá páka na páčce

Jak se zdá, nyní by už všechno mělo být jasné – zkrátka se vymění řídítka a na koloběžce mohou jezdit děti. Tak… Pojďme se na to však podívat podrobněji. My jsme testovali verzi s nízkými vlaštovkami, kdy zůstává původní představec a vymění se pouze řídítka a gripy.

Kostka Rebel Kid

Horní hrana řídítek je tak reálně ve výšce 65 cm. Jak si můžete všimnout na dalších fotografiích, naše Anna, osmileté, spíš drobnější děvče (s výškou 126 cm) by snesla o fous vyšší řídítka, byť stále jsou tato ještě použitelná. O tři roky mladší Albert (113 cm) by naopak mohl mít řízení nižší. To lze ale řešit jednoduše – otočením představce dolů. Jen pro info: zvýšení řídítek lze zajistit pomocí vyššího představce, vyšších vlaštovek či kombinací obojího – způsobů je mnoho.

Šířka řídítek 450 mm – ke které jsme došli několikerým použitím pilky na kov – je optimální pro celou skupinu dětí řekněme od předškolního věku až k prvnímu stupni základní školy. No a hmotnost téměř přesně 5 kg? O tom se vám ani nezdálo…

Kostka Rebel Kid

Jak se ukázalo při testování, zajímavou problematiku představují brzdové páčky. Ač jsem byl původně zastáncem dětských páček, musel jsem změnit názor… Kostka totiž nechává u dětské verze Rebela běžné „dospělé“ páčky, které jsou jen „poštelované“ tak, aby byly blíž k řídítkům a dětská ruka na ně dosáhla. Jezdec tak má v podstatě stejný komfort jako s dětskou páčkou. Ale pozor, má k dispozici delší „páku páčky“! Jinak řečeno: S dětskými brzdovými páčkami musí děti paradoxně kratší pákou obsloužit stejné brzdové čelisti jako v případě dospělé verze, takže se vlastně více namáhají a brzdy „neutáhnou“. A v praxi je to poznat – oba naši malí testeři byli s ovládáním brzd naprosto spokojeni a nepadla jediná výtka k tuhosti páček.

Kostka Rebel Kid

Dětská práce na Přibližovadlech

Protože dětskou koloběžku mají testovat děti, požádali jsme naše dva potomky – kteří Rebela samozřejmě patřičně projeli – zdali by našim čtenářům nesdělili svoje dojmy. Anička je druhačka, takže se úkolu ujala sama a sepsala toto krátké, byť poněkud kontroverzní hodnocení.

Kostka Rebel Kid
Holka se bude muset ještě trochu vypsat než ji pustím k pořádnému testu…

Albert má s testováním zkušenosti už od odrážedel, nicméně v případě Rebela byl trochu skoupý na slovo. Chvíli mi trvalo, než jsem z něj vytáhnul aspoň krátké hodnocení této koloběžky. Dopadlo to takto:

Kostka Rebel Kid

Právo na výběr

K dětskému Rebelovi vedou v podstatě dvě cesty – buďto si pořídíte dospěláckou verzi s vysokými řídítky, k tomu dokoupíte ještě nízká řídítka, zkrátíte bowdeny (nebo dáte nové), zkrátka „překopete“ stroj na nižší verzi. Vysoká řídítka vám zůstanou, takže v budoucnu můžete vesele upgradovat „výš“.

Druhou cestou – pro méně zručné uživatele – je pořízení hotové dětské verze přímo z kostkovic továrny. Rebel Kid, jak se dětská verze jmenuje, je stejný jako testovaný model, pouze šířku řídítek výrobce nechává na 480 mm. V tomto případě koloběžka stojí 7 800 Kč. Pokud z verze Kid vaše dítě odroste a budete mu chtít koupit vysoká řídítka, pak koncová cena setu „řídítek pro dospělé“ činí 1 440 Kč (set obsahuje řídítka, brašnu, gripy, bowdeny a lanka). Jestliže ale prokážete, že jste dětského Rebela koupili přímo u výrobce, získáte tento set za zvýhodněnou cenu 900 Kč.

Tak teď už si spočítejte sami, která cesta je pro vás výhodnější.

Kostka Rebel Kid

Mezigenerační koloběžka

Čtenáři, kteří sledují Přibližovadla pravidelně, vědí, že nikdy nedělám výrobcům PR, neobhajuji jejich občasné výstřelky, ať už konstrukční, marketingové nebo cenové. Ale právě u ceny Rebela bych se na závěr rád zastavil.

Všichni víme, že jde o poměrně drahou koloběžku, alespoň já tak cenu 7 800 Kč nebo 8 560 Kč u „velké“ verze vnímám. I když osobně vím, že nejde o rozmar výrobce, protože hodnota tomu odpovídá, každý zájemce o tento stroj to možná nepochopí. Na místě je tedy jiná argumentace. I kdybyste cenovku Rebela pochopit nechtěli, jistě přijmete fakt, že v případě „mezigenerační“ koloběžky, kterou využijete od dítěte až třeba do vysokého stáří, o dobrou koupi vlastně jde. V takovémto případě je totiž necelých deset tisíc (když připočtu druhá řídítka apod.) fakt výborná cena „na celý život“.

Kostka Rebel Kid
Na snímku verze s nezkrácenými řídítky a „dospěláckými“ gripy

Ale… Abych dostál slova a skutečně nedělal reklamu, musím na úplný konec dodat, že Kostka Rebel není ani zdaleka jediná koloběžka, kterou lze používat jako „mezigenerační“. O K-biku K5 jsme již psali před časem a to hned dvakrát, najdou se jistě i další modely malých koloběžek. Jsou také levnější, nicméně budou určitě minimálně o dva kilogramy těžší a stejně tak nebudou tak komponentově vychytané. No, aspoň je z čeho vybírat…


Výrobce

KOSTKA – kolobka, s.r.o.
Potůčník 449
788 33 Hanušovice

tel.: +420 583 231 025
e-mail: dotazy@kolobka.cz

Ceny

ke dni 1. dubna 2013

koloběžka Kostka Rebel Kid: 7 800 Kč

koloběžka Kostka Rebel („dospělá“): 8 560 Kč

set „řídítek pro dospělé“ (set obsahuje řídítka, brašnu, gripy, bowdeny a lanka) pro Rebel Kid: 1 440 Kč
Pokud prokážete zakoupení koloběžky Rebel Kid přímo u výrobce, získáte tento set za zvýhodněnou cenu 900 Kč.


Sdílej:

3 komentáře

  1. Recenzia dobrá, len ten záver si asi mal nechať na deti, lebo za ten PR by Ti mali u Kostku bozkávať klávesnicu. Majú dobré myšlienky, len ich nevedia podať ďalej svojim klientom.

  2. Pan Vavruša k „dětské verzi“ K5 dává řídítka délky 60 cm, takže jsme je řezali na 50, a gripy délky 110 mm – vyměněny za 95 mm BBB. Kolobka super, pro pětiletého.

  3. Dětská páčka a V brzdy je na houby kombinace. Véčka potřebují, v porovnání s cantilevry nebo silniční brzdou, velké činné rameno páky – prostě na zmáčknutí potáhnout velký kus lanka – a přesně to dětská páčka neudělá.
    Takže buď bude brzda neúčinná, nebo musí být velmi malá mezera mezi špalky a ráfkem, což znamená pečlivé seřízení brzdy a centrování kola.
    Ideální jsou páčky s možností seřízení účinnosti (např. Shimano LX).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *