Search
Close this search box.

Pro nejmenší. Odrážedlo Kostka Run se vrací

Z vlastních zkušeností, přesněji zkušeností se svými dětmi vím, že první koloběžka je pro mrňouse vhodná nejdříve zhruba ve dvou letech, spíš ještě o něco později. Takto malé děti zkrátka zatím nezvládají koordinaci pohybů na koloběžce. Co ale zvládají skvěle i mladší kluci a holčičky, je odrážedlo. To je skvělé pro nácvik rovnováhy, zažití toho opojného pocitu jízdy, někdy i prvních střetů s matičkou zemí :-) Pozdější přechod na koloběžku nebo bicykl je pak každopádně mnohem snazší. U Kostků oprášili své odrážedlo modelové řady Run, tak se na něj pojďme podívat…

 

Bylo nebylo… před 12 lety

Odrážedlo, a zrovna Kostka Run, jsme na Přibližovadlech testovali jen jednou – před 12 lety (čtěte zde). Můj nejmladší potomek měl tehdy tři roky, hroznou helmu, která mu byla malá a neseděla na hlavě (já vím, chyba rodičů), ale na Kostce Run s 12palcovými koly jezdil jako drak. Dlužno doplnit, že rok před tím sedlal menší model značky Puky.

Kostka Run před 12 lety
Kostka Run před 12 lety

Pokud si myslíte, že na tak jednoduchém stroji, kterým odrážedlo je, se nedá udělat zásadní inovace, jste na omylu. Rozdíly mezi starým modelem Run a novým Run Max jsou docela velké. Mimochodem: Označení Max neznamená velký nebo větší, jak by se snad mohlo zdát. Je to, jak příznivci značky Kostka vědí, „kvalitativní subbrand“ :-) Max jsou zkrátka ty lépe vybavené stroje.

Kostka Run Max | Zdroj foto Kostka-kolobka
Kostka Run Max | Zdroj foto Kostka-kolobka

Nový model Kostka Run Max je naopak o dost lehčí než staré odrážedlo této značky – 3,7 vs. 4,8 kg. Toho je dosaženo nahrazením konstrukční oceli Cr-MO ocelí, řídítka jsou zde hliníková a i originální sedlo, potažené kůží, bude jistě výrazně lehčí než původní sériově vyráběný „sic“. Hmotnost je u přibližovadel pro nejmenší jezdce velmi důležitá, takže v tomto ohledu udělali u Kostků výbornou práci. Run Max je pouze o 300 g těžší než hliníková odrážedla Yedoo.

Kostka Run Max | Zdroj foto Kostka-kolobka
Kostka Run Max | Zdroj foto Kostka-kolobka

Nebyl by to Kostka, aby svůj model neosadil vlastními úzkými náboji (65 mm) se zapuštěnými šrouby, což vede k zúžení celé stavby a tím i snížení nebezpečí okopávání kotníků malých závodníků.

Jak je jasně vidět na fotografiích, díky prohnutí rámu došlo také k poměrně výraznému snížení těžiště a zároveň i nejnižší polohy sedla. Kostka sice tuto míru na svém webu neuvádí, nicméně zatímco u původního odrážedla Kostka Run se sedlo dalo dát nejníže do výšky 350 mm od země, nový Kostka Run Max jde podle mého odhadu cca o 50 mm níže. Aktualizace: Podle údajů výrobce má nový Run Max nejnižší polohu sedla ve výšce 280 mm – tudíž rozdíl oproti staršímu stroji činí 70 mm. Kdyby tento stroj byl k mání před zmíněnými 12 lety, můj syn by nemusel jezdit nejprve na menším Puky – začal by rovnou na Kostce Run Max. Také proto, že i rozvor (který Kostka uvádí :-)) je o 35 mm kratší a sedlo je posunuté blíže k řídítkům. Nový Run Max má tedy i kratší prostor pro jezdce. Jinak řečeno – je určený i menším dětem. Ostatně Kostka uvádí spodní hranici 18 měsíců, což bych viděl jako reálné.

Kostka Run Max | Zdroj foto Kostka-kolobka
Kostka Run Max | Zdroj foto Kostka-kolobka

Odrážedlo je standardně osazené zadní brzdou a já kvituji, že dětská páčka je na správné čili pravé straně. Což u „jednobrzdových“ strojů nebývá ani zdaleka standardem. Obutí dvanáctipalcových kol do plášťů Schwalbe Big Apple má taktéž moje požehnání :-) Nadstandard u odrážedel je i a-head hlavové složení a vlastní představec s laserovým gravírováním jaký má Kostka, u jiného modelu jiné značky pochopitelně nenajdete. Sečteno a podtrženo jde o odrážedlo vyšší třídy, které podle mě ocení – kromě samotných dětí – také jejich technicky založení tatínkové :-)

Zdroj

Kostka – kolobka

Cena (12/2023)

Kostka Run Max: 6 490 Kč

Sdílej:

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *