Řídítková brašna „von Vaude“ – test

Celý článek Řídítkové brašny jsou evergreenem všech výrobců tohoto příslušenství. Není čemu se divit – jsou na očích stejně jako při ruce, obvykle mají optimální velikost příručního zavazadla a přitom pojmou docela dost věcí. My jsme se už několika takovým brašnám věnovali a máme zde další – model střední velikosti firmy Vaude.

 

Firma Vaude (čti [fau’de]) je německou společností, založenou v roce 1974 Albrechtem von Dewitz – název pochází z jeho iniciál v. D. Na svém webu mimo jiné uvádí, že jako jedna z prvních zahraničních firem zakládá v roce 1991 svůj výrobní závod v Číně. Jestli je to důvod k chlubení, to si nejsem jistý, nicméně na Východě vyrábí kdekdo, takže to zase nic tak zvláštního není.

Řídítková brašna Vaude Road I
Brašna Vaude Road I se „svezla“ s testováním Kickbiku Sport G4. Z toho vyplývá, že ji můžete používat stejně jako na kole i na koloběžce. Zejména u malých modelů s vysokými vlaštovkami je ale nejprve třeba vyzkoušet uchycení.

Nevozte zbytečnosti

Vaude Road I představuje vcelku běžnou řídítkovou brašnu střední velikosti. Pojem „střední velikost“ v tomto případě znamená vnější rozměry 23 × 18 × 15 cm a hmotnost prázdné brašny se vším vybavením (pláštěnka, popruh a mapník) 590 gramů. Plus tedy upínací systém na řídítka, ale k tomu se ještě dostaneme. Jen doplnění pro ty, jimž by tato velikost nebyla dostačující – na trhu je ještě větší model Road II.

Řídítková brašna Vaude Road I
Prohlídka vnitřních prostor

Vnitřní rozměry jsou samozřejmě o něco menší, brašna Road I však bez problémů pojme všechno potřebné na jednodenní výlet na kole či koloběžce. Tedy nějaké to nářadíčko neboli multiklíč, pumpičku, lepení, náhradní duši(e), … Však to znáte. K tomu malou zrcadlovku se standardním zoomem, pláštěnku, peněženku, doklady a vejde se i energetický gel s tyčinkou.

Řídítková brašna Vaude Road I

Staromilce, vyznávající „papírové GPS“, jistě potěší transparentní mapník na suchý zip, všechny ostatní pak pláštěnka, jejímž úkolem je chránit obsah brašny při průtrži mračen. Běžný déšť totiž toto zavazadlo snese i bez oranžového návleku.

Řídítková brašna Vaude Road I
Pláštěnka má horní část průhlednou, aby bylo vidět na mapu
Nacvaknout a jedeme!

Řídítková brašna Vaude Road I je přichycena pomocí systému KLICKfix – tedy výrobku další německé firmy Rixen & Kaul. O KLICKfixu jsme na Přibližovadlech psali podrobněji zde.

V balení najdete řídítkový adaptér s úchyty pro „standardní“ řídítka o průměru 22–26 mm, plus navíc spony pro oversize řídítka o průměru 31,8 mm. Jelikož je KLICKfix univerzální standardizovaný systém, můžete adaptér použít nejen pro tuto brašnu Vaude Road I, ale jakékoliv jiné příslušenství opatřené „protikusem“ KLICKfix.

Řídítková brašna Vaude Road I
Adaptér na řídítkách jistí ocelové lanko podvlečené pod představcem, takže brašna drží pevně na svém místě a „nesveze“ se dolů ani plně naložená

Adaptér KLICKfix při testování ukázal, co už nějaký čas víme, totiž že jde o „vychytaný“ systém. Odepnutí nebo připnutí brašny je otázkou doslova jedné sekundy, zavazadlo při jízdě pevně drží, nevibruje ani nevydává nežádoucí zvukový doprovod. Ostatně stěny brašny jsou vyztuženy několik milimetrů silnou polyuretanovou výstélkou, která nejen tlumí zvuk, ale hlavně chrání obsah před případným nárazem. Proto jsem se také nebál vozit v této brašně fotoaparát bez další ochrany.

Řídítková brašna Vaude Road I
Ramenní popruh je též v základním balení. Jak jinak byste chtěli brašnu nosit, když zrovna není na řídítkách?
KLICKfix v ceně

Jedinou nevýhodou řídítkové brašny Vaude Road I je pořizovací cena. Brašnu nám k testu poskytlo Ski a Bike Centrum Radotín, které cyklistické brašny této značky na českém trhu prodává a za „tu naši“ chce 1 590 Kč. Ano, není to málo. Česká cenovka však odpovídá evropským cenám, nepřekračuje je, spíše je ještě levnější (v Německu stojí tato brašna 65 eur).

Na vině vyšší cenové hladině je pravděpodobně právě vychvalovaný KLICKfix. Ten sám o sobě není lacinou záležitostí a jeho licencování jistě „něco“ stojí. Jen pro vaše info: Samotný řídítkový adaptér stojí kolem 500 Kč.

Nechci ale vyšší cenu obhajovat, to je věcí výrobce či prodejce. Je na zvážení každého zájemce, jestli si pořídí tento sice dražší produkt, avšak s univerzálním držákem, který může využít pro další příslušenství KLICKfix, nebo zda sáhne po levnějším řešení od jiné značky. Mně se tato brašna líbila, nenašel jsem na ní žádné závady či potenciální problémy. Dílenské zpracování hodnotím na výbornou, stejně jako například volbu značkových osvědčených zipů YKK. Jde nesporně o velmi kvalitní výrobek. Ostatně značka Vaude je zákazníky často stavěna na roveň Ortliebu, což je velmi dobrá reference.

Na druhou stranu je ale třeba přiznat, že tato brašna není ani ničím výjimečná. Jde zkrátka o jeden z mnoha podobných produktů na trhu. Prostě kvalitní řídítková brašna…

Řídítková brašna Vaude Road I


Technické informace

vnější rozměry (š × v × h): 23 × 18 × 15 cm
vnitřní rozměry (hlavní komora): 22 × 15 × 11 cm
hmotnost (brašna, mapník, pláštěnka a popruh): 590 g
hmotnost adaptéru KLICKfix: 120 g
nosnost: 7 kg

Výrobce

VAUDE Sport GmbH & Co. KG

Zapůjčil

Ski a Bike Centrum Radotín s.r.o.
Topasová 1/885
153 00 Praha 5 – Radotín

Cena

ke dni 15. května 2013
1 590 Kč


Sdílej:

7 komentáře

  1. K tématu zavazadla na kolobce. Na kratší jízdy používám ledvinku, vejde se do ní i bidon. Na celodenní vyjížďku by se mi šiknul nějaký batoh, který by dobře seděl a měl nějak natvarované popruhy, aby se při jízdě nezařezávaly do podpaždí. Axon, co mám doma, je dobrý na kolo, ale na kolobce se mi neosvědčil. Nemáte nějaký tip? Brašnu na řidítka nechci.

  2. Mě osobně seděly batohy značky Doldy. Je to český výrobce, ale nevím jaké maji menší batohy. Hlavně aby to mělo síťku kvůli větrání a dobrý bederní popruh. http://doldy.cz/

  3. Osprey je skvelej.. ja si ho jen zkousela, jeden model od kamaradky a pak nejake dalsii v Rockpointu… Jako mit penize tak ho beru hned..
    Takhle jsem skoncila u oneco levnejsiho Deutera a taky si nestezuju… ale Osprey je stale muj sen .)

  4. Pro Kniga. Jo, přesně v Rockpointu jsem narazil na ten Syncro 20. Vyhovuje mi, že nemá pitný vak, který stejně nechci. Nahodil jsem investici manželce a mám ho přislíbený k narozkám, tak musím ještě chvilku vydržet :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *