Road přijíždí. Další „hliník“ od Crussisu na trhu

Na konci roku 2020 představila firma Crussis svou první koloběžku s hliníkovým rámem – model Cobra. Nedisponuji žádnými exaktními daty, ale například podle toho, co vidím a čtu na facebookové skupině Koloběžky.cz, si Cobra za tu dobu získala docela slušnou uživatelskou základnu. Ostatně i já jsem ji v recenzi chválil, a nazval velkým příjemným překvapením. Nyní, po necelých dvou letech přichází na trh sourozenec Cobry – model Road.

 

Road je anglicky silnice nebo obecně cesta – to každý ví. Není to tedy off-road čili terén. Ovšem ani to nám moc nenapoví, protože první hliníkáč od Crussisu – Cobra – taky není vysloveně terénní stroj. Je to treková koloběžka, která se cítí skvěle na silnici, ovšem nevadí jí ani lehký teréneček typu ujezděných či zpevněných lesních a polních cest. Takže Road – ať už to dál neokecávám – je zkrátka plnohodnotná silnička. Koloběžka s koly 28/20 palců, standardně obutá do hladkých úzkých plášťů Schwalbe One o šíři 28 mm.

Crussis Road | Zdroj foto Crussis
Crussis Road | Zdroj foto Crussis

O Roadu zatím píši od stolu, takže mně prosím neberte příliš za slovo. Nicméně podle fotografií a rozměrového náčrtu to vypadá, že rám bude (plus-minus) stejný jako u Cobry, byť jsou zde samozřejmě drobné odlišnosti, jako třeba osazení silničními brzdami, nebo více dozadu posazený chránič paty. A vzhledem k velikosti předního kola (a opět i brzdě) je nepochybně jiná také přední vidlice.

Vzhledem k „silničnímu nasazení“ je logicky snížené také stupátko. Výrobce uvádí 35 mm světlosti pod patou a 42 mm v přední části mírně zvednutého nášlapu – v nižší poloze dvojité zadní patky. Přesněji ve vyšším úchytu zadní patky, kdy je stupátko níž :-)

Crussis Road | Zdroj foto Crussis
Crussis Road | Zdroj foto Crussis

Výrobce se chlubí nízkou hmotností 7,5 kg, a já nemám důvod mu to nevěřit, protože Cobra má podle mého vlastního vážení jen o 300 g více. Trekové vs. silniční pláště rozdíl na váze udělat musí.

Cesta a Jedna Cesta

Stejně jako v případě Cobry, má i Road dvě – z mého pohledu imaginární – produktové řady: Road a One Road. Opět jde jen o rozlišení barevného provedení, kdy „jen“ Road je barevnější a graficky… pestřejší, kdežto One Road vsází na vkusné jednobarevné provedení. Zde, soudě podle fotografií, v kombinaci metalického povrchu a lesklých log. Což by ve skutečnosti mohlo vypadat dost dobře! Necháme se překvapit naživo. Koloběžky Road a One Road však nejsou nabízené v 5 + 5 barvách jako Cobry, nýbrž (možná jen zatím) pouze dvě plus dvě provedení – všechna čtyři vidíte na firemních fotografiích v tomto článku.

Crussis One Road | Zdroj foto Crussis
Crussis One Road | Zdroj foto Crussis

Crussis znovu nasadil velmi agresivní cenu 9 990 Kč, což je méně než jakákoliv hliníková konkurence, ale „podlézá“ také cenu některých koloběžek s ocelovým rámem. 

Zůstaňte u svých přijímačů

Na závěr má přijít dobrá zpráva. Tou je v našem případě informace, že Crussis Road už míří směrem k Přibližovadlům. Spolu s Bolkem se na něj samozřejmě těšíme, abychom do nejmenšího detailu prověřili jeho kvality. Musíte ale nějaký čas vydržet, test není otázkou pár dní. Recenzi uspíšíte pouze tím, budete-li se modlit za dobré počasí :-)

Crussis One Road | Zdroj foto Crussis
Crussis One Road | Zdroj foto Crussis
Crussis Road | Zdroj foto Crussis
Crussis Road | Zdroj foto Crussis

Sdílej:

7 komentáře

  1. Hlavička a tudíž ani vidle opět není tapered.
    Naprosto zbytečně vysoká korunka vidlice!
    Na to, jak je předek vysoko, tak je hodně krátkej prostor pro jezdce. Vono právě i díky tomu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *