Search
Close this search box.

Vyhrazeno dětem. Test koloběžky Swifty IXI

Celý článek Byť je na našem trhu poměrně velká nabídka dětských koloběžek, spíše jen výjimky splňují nároky na dobrý stroj tohoto typu. Ale to už jsem na Přibližovadlech psal několikrát. Nicméně se zajímavým „echt dětským“ modelem přišla letos britská firma Swifty Scooters. Pojďme se tedy podrobně podívat na Swifty IXI.

 

Britové ze Swifty Scooters na sebe upozornili už před lety svým prvním – hned skládacím – modelem Swifty One (recenzi můžete číst zde). Prvotina jasně naznačila, že tento výrobce nepůjde v konstrukci svých koloběžek úplně obvyklými cestami. Po Swifty One sice „hoši z Anglie“ představili dva řekněme běžnější modely, ovšem dětská koloběžka Swifty IXI jde zase v konstrukci a designu trochu jinou nežli mainstreamovou cestou.

Swifty IXI

Konstrukce a design

Hned na první pohled je zřejmé, že tato malá koloběžka na dvou dvanáctipalcových kolech nemá klasický kovový rám, ale kombinuje ocelové součásti s dřevěným pružným stupátkem. Ano, je to březová překližka tloušťky 15 mm.

Přední části dominuje poměrně mohutná ocelová hlavní rámová trubka (průměr 50 mm), což je ostatně poznávací znamení všech koloběžek Swifty. Trubka je přes ještě mohutnější přírubu přišroubovaná k překližkovému stupátku, přičemž o pevnosti tohoto spoje se šesti šrouby nemám jediné pochyby. Zadní vidlice je řešená jednoduchými plechovými díly, taktéž samozřejmě přišroubovanými k stupátku – zde už jen dvakrát dvěma šrouby.

Swifty IXI

Několik lidí se mě nezávisle na sobě ptalo, zdali je to „skládačka“. Není. Jde o běžnou pevnou koloběžku, pouze řídítka jsou vysouvací pro nastavení úchopu podle výšky malého závodníka.

Výrobce tuto koloběžku deklaruje pro věkovou skupinu 7–10 let s výškou 120–140 cm a maximální hmotností jezdce 50 kg. Tomu odpovídají celkové rozměry stroje, který má mimochodem stejný rozvor jako legendární „Káčko“ – K-bike K5 či K6. Trochu hůře je na tom světlost respektive výška stupátka. 75 mm je pro malé děti docela dost, lepší by byla o 15–20 mm nižší výška, aby děti nemusely tolik dřepovat. Osobně si myslím, že důvodem pro vyšší světlost byl materiál stupátka – dřevo přece jenom při nárazu na překážku nesnese tolik, co ocel nebo hliník.

Swifty IXI

Swifty IXI

Nášlapná plocha je hodně široká – připomíná spíše longboard nežli stupátko koloběžky. Děti si tak mohou klidně dát obě nohy vedle sebe, ovšem zároveň je to trochu nutí k nepříliš ergonomickému „širokému odrazu“. Téměř celá horní plocha je pokrytá protiskluznou vrstvou, což je dobře – samotné dřevo, zvláště pak vlhké, docela klouže.

Vtipné je zespoda stupátka nalepené logo Swifty IXI. Ano, je to zajímavý designový prvek (který ale moc často neuvidíte :-) ), ale je více než jisté, že časem jej malí jezdci prostě sedřou…

Swifty IXI

Abych nezapomněl, koloběžku Swifty IXI si může vaše ratolest vybrat v jednom ze tří barevných provedení – v klučičí tyrkysové, unisex oranžové nebo holčičí růžové (spíše růžovo-fialové). Kladně hodnotím také sladění barvy blatníků. Výrobce mohl šetřit a nechat je jednotně třeba černé nebo stříbrné, nicméně jak je vidět, design zde hrál opravdu prim. A to je dobře!

Swifty IXI
Zdroj foto: Swifty scooters
Komponenty

Začnu odspoda, od kol. Jde o naprosto obyčejná kola s jednokomorovými ráfky a kříženým výpletem nerezovými dráty. Soudě podle pevných os (pro případný defekt si nachystejte patnáctku klíč), budou ložiska nábojů kónusová. Obutí s jemným vzorkem je od tchajwanské značky GMD. Ale… při bližším zkoumání zjistíte jednu zajímavou skutečnost – kola nejsou shodná. Zatímco zadní kolo má úzký 75mm náboj, přední využívá klasického 100mm cyklonáboje. Vážně netuším, co k tomu výrobce vedlo, domnívám se však, že prostě… design. S užším nábojem by musela být užší i přední ocelová vidlice, a to už by tak „nehrálo“ s celkovým designem koloběžky.

Swifty IXI

Swifty IXI

Na snímku zadního kola si všimněte ještě jedné podivnosti. Zadní brzda vyčnívá do prostoru stupátka. Tohle považuji za velmi nešťastné. Já jsem svoje malé testery hlídal a neustále je okřikoval (tímto se jim dodatečně omlouvám), aby na ramínka brzdy náhodou nešlápli. Jak to bude ve skutečném provozu, kdy si děti budou s radostí ještě navíc poskakovat na pružném stupátku? Nechci být zbytečně pesimistický, ale jsem přesvědčen, že zadní brzda půjde velmi brzy „do kytek“.

Takže něco veselejšího. Velmi naopak chválím standardně dodávané ocelové blatníky, jejichž uchycení zcela jistě přežije i velmi necitlivé zacházení.

Taktéž výborná jsou hliníková řídítka s dlouhým, shodně hliníkovým, pomocí rychloupínáku výškově stavitelným představcem. Samotná řídítka mají šířku 45 cm, což je pro děti věku 7–10 let optimální. Chválím také gripy z umělého korku a dětské brzdové páčky, které nečiní problém ani mrňatům s krátkými prsty.

Swifty IXI

Swifty IXI

Swifty IXI

Jízdní vlastnosti

Tuto část recenze by správně měli napsat naši dva malí testeři – sedmiletá Jitka a devítiletý Albert. Ale to byste si asi moc nepočetli :-) Takže to zkusím za ně.

Jitka je drobná dívenka, která přesně splňuje výrobcem nejnižší doporučenou výšku jezdce 120 cm – logicky tak měla řídítka v nejnižší pozici. Albert naopak o fous doporučenou výšku přesahuje (146 cm). Protože je však zvyklý ze svojí koloběžky na poměrně nízký úchop, si řídítka – i přes moje přesvědčování, aby si je zvedl – v této poloze nechal také. Z čehož plyne jednoduché zjištění, že rozpětí výšky řídítek bylo výrobcem zvolené optimálně a ještě má i rezervu.

Swifty IXI

Swifty IXI

K celkovému rozvoru a tím i délce koloběžky nelze také nic namítat – oběma zkušebním jezdcům to vyhovovalo bez výhrad. Albert, který se už párkrát umístil na bedně (Blanenská desítka, Masaryk run) chválil ochotu koloběžky „jít do odrazu“, Jitka byla náramně spokojená se stupátkem a pohodlností jízdy.

Ostatně, jak je to vlastně s tím pružením překližkové desky? S ani ne 20kilogramovou Jitkou deska skutečně jen žehlila mikrovibrace. Pod Albertem se s jeho 34 kilogramy tělesné hmotnosti deska při silném odrazu prohla více, nicméně jestli to dělalo cca 10 mm, pak je to moc. Jinak řečeno, Swifty IXI rozhodně není žádná houpačka, která by pohltila polovinu energie odrazu. Pružné stupátko zde zkrátka „jen“ zvyšuje jízdní komfort pro pohodové koloběžkování.

Swifty IXI

(Ještě jenom drobná poznámka k našim malým testerům: Při focení se nám tak nějak přihodilo, že ani jeden z nich neměl helmu. Vypadá to samozřejmě špatně, ale můžu vás ujistit, že běžně v helmě oba dva jezdí.)

Celkové hodnocení

Pohodová elegantní dětská koloběžka – tak bych ohodnotil Swifty IXI jednou větou. Není to stroj na závody, tomu brání ergonomie dozadu posunutých řídítek a také řekněme průměrná hmotnost. A ostatně i pružná deska. Ovšem na běžné – promiňte mi to slovo – blbnutí dětí se svými vrstevníky, ale také třeba vyjížďky s rodiči, k tomu nemám jedinou výhradu. Tedy ano, mám – to nešťastné řešení zadní brzdy téhle krasavici fakt neodpustím.


Plusy a minusy

pěkný design i barevné varianty
netradiční konstrukce s překližkovou deskou
dobře navržená ergonomie
odpovídající jízdní vlastnosti

…ale

nešťastné řešení zadní brzdy

Swifty IXI


Konkurence a cena

Největší peckou mezi dětskými koloběžkami je Kostka Rebel Kid. Při de facto stejné ceně jako Swifty IXI je tento stroj s větším 16palcovým předním kolem, a sportovnější geometrií, o 2,5 kg (!) lehčí. Navíc má kola na nábojích s kvalitními průmyslovými ložisky a možnost postupného upgradu až na dospělou koloběžku.

Půjdeme-li na návštěvu k patrně největšímu výrobci dětských koloběžek – Yedoo, pak ten má v nabídce hned několik modelů, z nichž velikostně odpovídá IXImu typ Yedoo Titit New. Ten je především výrazně levnější. Také je o půl kilogramu lehčí, ale zase má zbytečně široká řídítka (54 cm).

S další nabídkou je to těžké. Mibo dělalo pěknou dětskou koloběžku Didin, nyní ji už ale na webu tohoto výrobce nevidím. Variantou pro šikovné tatínky je lehký upgrade K-biku K5 na dětskou koloběžku, nicméně Kábajky se těžko shání a ne každý se chce obtěžovat s úpravami představce a řídítek. Takže toť asi tak vše…

Cenové srovnání
(k datu 12. 12. 2017, ceny uváděné výrobci /dovozci/)

Swifty IXI | 8 900 Kč

Kostka Rebel Kid | 8 590 Kč
Yedoo Tidit New | 3 590 Kč


Zapůjčil

Cyklospeciality.cz
Václavská 4
602 00 Brno

tel.: +420 537 021 012, +420 775 984 253
e-mail: obchod@cyklospeciality.cz


Fotogalerie Swifty IXI

Sdílej:

2 komentáře

  1. Nechci moc rejpat, ale ta koloběžka, to je takovej lepší číňan hezky nabarvenej. Třeba K5 v úpravě KID je podstatně lepší. Má lepší výšku nášlapné plochy, je lehčí, je ergonomičtější, má opěrku paty, a je o dobrejch tři a půl tisíce levnější. To je ta zelená K5 tady: https://priblizovadla.cz/detske-kolobezky/

  2. Taky si myslím, že K bike (ve verzi Kids tuning) jsou mnohem lepší a univerzálnější volba. Mé dcery na takto od výrobce poupravených K7 jezdí každý den do školy a až vyrostou, pouze se vymění rovná řidítka ra vlaštovky a budou mít parádní dospělou koloběžku. Jediné, co bylo třeba dodělat, bylo lehké zkrácení řidítek. V.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *