Search
Close this search box.

A stojánek na Cobru nebo Road, máte?

Stojánek na koloběžku sice není příslušenství, bez kterého byste se neobešli, ale možnost postavit koloběžku do „volného prostoru“, aniž by se musela o něco opírat, je zkrátka příjemná. Těch pár set gramů navíc (v našem případě doslova) běžný koloběžkář ani nepozná; a gramaři a závodníci… ti ať si svoje stroje klidně válí na zemi. Pojďme se proto podívat na stojánek pro lehké hliníkové koloběžky Crussis Cobra a nově také Road.

 

Nakopávací standard

Stojánek pro „hliníkovky“ od Crussisu je „nakopávací“ – to je jeho základní charakteristika. I když… jak nad tím tak přemýšlím, on vlastně tento typ stojánku je spíše standardem, protože pouze Kostka má lehký stojánek, který se jinak než rukou vyklopit nedá. (Ale má nově i „nakopávací“ model.)

Crussis One Road se stojánkem
Crussis One Road se stojánkem

Konstrukce je vcelku jednoduchá: Ocelová základna, na ní nasazená plastová (polyacetát) spodní část se „zuby“ pro aretaci jednotlivých poloh, a shora pak hliníkový protikus s lehce prohnutou nohou stojánku. Kombinace plast/hliník zajišťuje bezúdržbovost – není nutné cokoliv mazat či jinak opečovávat – toť můj názor. Výrobce nicméně v návodu uvádí, že při silném znečištění nebo minimálně jednou ročně je vhodné stojánek rozebrat, vyčistit a namazat. Však uvidíte, jak vám to bude „chodit“.

Přepětí pružiny uvnitř válcovité základny je dané z výroby, uživatelsky jej nelze měnit. Hmotnost činí v úvodu zmíněných „pár set gramů“, přesně 198 g.

Stojánek Crussis Cobra a Road
Stojánek Crussis Cobra a Road

Stojánek se montuje dvěma šrouby M5 do otvorů s nalisovanými závitovými vložkami na levé straně hlavního rámového profilu. Abych řekl pravdu, čekal jsem, že vložky budou ocelové, ale magnet se nějak nechytal, takže evidentně „hliník v hliníku“. Montáž je otázkou doslova pár minut, vystačíte si se 4mm inbusovým klíčem, jen je třeba mít stojánek správně otočený. Vzhledem k tomu, že jsou ale jen dvě možnosti, a správná je pouze jedna z nich, dlouho nad tím dumat jistě nebudete. No a můžete jet. Vlastně stát :-)

Uchycení stojánku v rámu koloběžky
Uchycení stojánku v rámu koloběžky

„Nedesign“

Stojánek Crussis jsem namontoval na nový model Road, na jehož recenzi se už brzy můžete těšit. Budu naprosto upřímný, první postřeh je – nelíbí se mi. Jeho design-nedesign na mě působí na elegantních koloběžkách, kterými Cobry a Roadky nepochybně jsou, až… nepatřičně. Dál to nehodlám rozmazávat. Uznávám, že vzhled je velmi subjektivní záležitost, a někdo s ním naopak nemusí mít žádný problém.

Nicméně co bych určitě přivítal, je silnější aretace pružiny, která drží stojánek vyklopený. Pokud totiž chcete Roadku postavit – a nestočíte řídítka – stojánek má tendenci se samovolně sklopit. Možná by také stálo za to, přemýšlet nad úhlem nohy stojánku. Pokud by byl více strmý, nemuselo by k samovolnému sklápění docházet.

Stojánek Crussis Cobra a Road
Stojánek Crussis Cobra a Road

Ani uchycení stojánku „natupo“ upřímně řečeno nepovažuji za nejšťastnější. Ale zároveň chápu, že u hlavního rámového profilu hliníkových koloběžek Crussis asi dost dobře nešlo udělat uchycení s protilehlou maticí. Nicméně vložky v hlavním rámovém profilu vypadají docela bytelně, tak snad vydrží to, co vydržet mají. V každém případě však doporučuji při montáži závity natřít závitovým lepidlem (oním známým „loktajtem“ – viz článek) a občas kontrolovat dotažení šroubů. Vyviklaný ocelový šroub v hliníkové závitové vložce není nic, co by životnosti stojánku, respektive jeho uchycení prospělo.

A co vy? 

Stojánek na Cobru nebo Road, máte? Nebo se ho teprve chystáte pořídit? Budu rád, když ti z našich čtenářů, kteří ho již nějaký čas používají, napíšou do komentářů pod článkem své postřehy. 

Zdroj

Crussis

Cena

990 Kč (říjen 2022)

Sdílej:

Jeden komentář

  1. Stojánek jsem si pořídil, a funkčně z něj odvázaný nejsem. Pokud koloběžka není na rovném a pevném povrchu, tak je nalezení stabilní polohy oříšek. Možná bych i obětoval „nakopávání“ a radši upřednostnil jednopolohovou „ruční“ konstrukci. Funkčnost kostkových stojánku je bohužel nedostižný etalon:( Co se týče životnosti uvidím, snad bude lepší než u blatníků, kde se Crussisu ani napodruhé nepovedlo vytvořit funkční řešení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *