Search
Close this search box.

Festival Cyklospecialit a MČR a SR Brompton 2015 v reportáži, fotografiích a videu

Celý článek Velmi dobře si vzpomínám na první ročník Festivalu Cyklospecialit. A taky na ten druhý, třetí, čtvrtý… Ano, čas neúprosně letí, a proto byl – tradičně poslední zářijovou sobotu – letos 26. 9. 2015 na Janově hradu poblíž jihomoravské Lednice pořádán už pátý ročník Festivalu Cyklospecialit a MČR a SR Brompton. Byli jsme u toho…

 

Prolog

Přestože organizátoři Festivalu Cyklospecialit uvažovali po třetím ročníku o přemístění této akce někam „mezi Brno a Prahu“, konal se nakonec jak čtvrtý, tak i letošní, pátý ročník opět v příjemném prostředí okolí Janova hradu. Osobně to kvituji s povděkem – lednicko-valtický areál je krásný, a pokud jste si tak jako my ze sobotní akce udělali víkendový výlet, jistě jste nabyli stejného názoru. Bromptony, které zde měly svoje české a slovenské mistrovství, jsou kola s tradicí, budiž tedy taktéž tradicí této povedené akce i místo konání – Janův hrad.

Ivo Petrouš popáté

Hlavní „atrakcí“ první podzimní soboty u Janova hradu bylo jako obvykle MČR a SR Brompton, spojené se závodem ve skládání tohoto britského kola a diváckým hodnocením kostýmů jezdců a závodnic. Jen pokud jste to nevěděli – závody Bromptonů se jezdí nikoli ve sportovním oblečení, nýbrž ve společenském až „karnevalovém“ oděvu. Poté co závodníci dorazí do cíle, diváci pomocí stužek dají svůj hlas dle jejich názoru nejlepšímu kostýmu. A dlužno dodat, že i letos se bylo na co dívat.

Festival Cyklospecialit a MČR a SR Brompton 2015

Když jsem na začátku článku psal cosi o tradicích, pak je třeba uvést, že závody Bromptonů mají ještě jeden tradiční element – jmenuje se Ivo Petrouš. Ano, je to jezdec, který vyhrál první (vlastně nultý) závod v roce 2011, pak druhý, třetí, čtvrtý… a nepřekvapil ani letos: po 8 km dlouhém závodu – kterého se zúčastnilo 43 bromptonistů – opět stál na bedně na nejvyšším stupínku. Ivo Petrouš je navíc světovým šampiónem ve skládání Bromptona (čas 6,83 s), a tak není divu, že si nenechal ujít vítězství ani na Janově hradu, kde pokořil všechny své soupeře, tentokrát časem 7,5 sekundy.


Výsledky MČR a SR Brompton

Muži:
1. Ivo Petrouš (14:57 min)
2. Jakub Polášek (15:51 min)
3. Tomáš Petrák (16:32 min)

Ženy:
1. Iva Černá (19:28 min)
2. Inna Stolyarčuk (19:31 min)
3. Dagmar Heiland Trávníková (19:43 min)

Nejstarší účastník závodu: Zdeněk Trávník (ročník 1952) dojel na 16. místě s časem 18:26 min!

Skládání kola Brompton:
1. místo muži – Ivo Petrouš (čas 7,488 s)
1. místo ženy – Veronika Banasová (čas 11,144 s)

Miss dress:
1. Gentleman – Attila Takáts
2. Lady – Dagmar Heiland Trávníková
3. Avantgarda – Michal Niroda a Aleš Řehák


Festival Cyklospecialit a MČR a SR Brompton 2015

Trhni si nohou u Janova hradu

Novinkou letošního Festivalu Cyklospecialit byl závod koloběžek, který se jel po stejné 8 km dlouhé rovinaté trase v okolí Janova hradu a Lednice. Čtyřiadvacet koloběžkářů, mezi nimiž nechyběli čeští ligoví závodníci a závodnice, vyrazilo na trať deset minut po jezdcích na Bromptonech. První Petr Mejsnar – který mimochodem tento závod „spáchal“ a zajistil pro první ročník solidní účast – přijel do cíle se ztrátou cca 6 minut (čas 20:05 min) na nejrychlejšího bromptonistu Iva Petrouše. Průměrná rychlost kolem 25 km/h na závodech hobbíků není rozhodně špatná… Prvenství mezi ženami si odvezla Šárka Waldhauserová, následovaná Alenou a Petrou Legátovými.


Výsledky vloženého koloběžkového závodu

Muži:
1. Petr Mejsnar  (20:05 min)
2. Ladislav Mandelík  (20:30 min)
3. Petr Synovec  (21:15 min)

Ženy:
1. Šárka Waldhauserová (20:50 min)
2. Alena Legátová  (22:55 min)
3. Petra Legátová (25:30 min)


Festival Cyklospecialit a MČR a SR Brompton 2015

Cyklospeciality a cyklokuriozity

K Festivalu Cyklospecialit neodmyslitelně patří také „výstavně-prodejní“ stánek pořadatele, u nějž málokterý rodič odolá, aby dítku nekoupil alespoň stylový zvonek. Každým rokem se účastníci a diváci mohou svézt na některé z cyklokuriozit Martina Zehnala nebo ochutnat originální domácí anglické dortíky. Letos doplnily program vystoupení brněnského divadla KUFR a žonglérská dílna. Zkrátka „zábavné odpoledne pro celou rodinu“ – jak zněl výstižný podtitul této akce. Pohodu nezkazilo ani poměrně pošmourné počasí s občasnými deštíky. Takže co dodat? Příští rok na shledanou!


Festival Cyklospecialit a MČR a SR Brompton 2015 ve fotografiích


Reportáže z minulých ročníků

Festival Cyklospecialit a Mistrovství ČR Brompton 2011 (vč. fotogalerie)

Festival Cyklospecialit a MČR Brompton 2012 slovem, fotografiemi i videem. A exkluzivní rozhovor s vítězem

U Janova hradu spatřen Fantomas. Report, foto a video z Festivalu Cyklospecialit a Mistrovství ČR a SK Brompton

U Janova hradu počtvrté. Festival Cyklospecialit a MČR a SR Brompton v reportáži, fotogalerii a videu


Sdílej:

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *