Search
Close this search box.

Jezděte více! PF 2024 – Přibližovadla.cz

V době, kdy vydávám tento článek, chybí do konce roku 2023 už jen pár dní. Abych řekl pravdu, nemám moc v oblibě ohlížení se, ani koukání do daleka. Myslím tím samozřejmě řekněme životní situace, nikoliv jízdu na koloběžce – při té je občasné ohlédnutí a koukání se před sebe samozřejmě velmi důležité. V loňském novoročním přání jsem však mudroval o „cestě v přítomnosti“ a nehodlám na tom nic měnit. Letos se ale přesto budu trochu dívat do zpětného zrcátka…

 

Nevylučuji, že v tom možná hraje svou roli moje vrozená chlubivost, nicméně v tomto novoročním přání tak nějak považuji za dobré nejprve se podívat, co se na Přibližovadlech v roce 2023 událo. Abychom to zjednodušili, pojďme si na začátek shrnout, jaké koloběžky letos prošly naší testovací „laboratoří“.

Bylo (a je stále)

V roce 2023 jsme na Přibližovadlech v podrobných recenzích proklepli několik velmi zajímavých koloběžek různých velikostí a typů či určení. Začali jsme v únoru testem pořádně velkého terénního korábu Kickbike Cross 29er. Na jaře představila firma Kostka – kolobka sedmou generaci svých strojů, nyní s pevnými osami a hliníkovou přední vidlicí. První, kdo přišel na přetřes, byla samozřejmě oblíbená Tourka. Kostka Tour Max (G7) v testu obhájila titul Super volba a dostala ho naprosto zaslouženě.

Kostka Tour Max (G7) – Super volba | Priblizovadla.cz, 05/2023
Kostka Tour Max (G7) – Super volba | Priblizovadla.cz, 05/2023

Začátkem roku 2023 ohlásil Crussis hned tři modely, osazené kotoučovými brzdami, z nichž dva jsou určené do terénu. Pevňák Crussis Cross Hard jsme proto hned otestovali, abychom v závěru suše konstatovali, že „…se jednoduše povedl“. 

Zatímco Kostka Tour je stálicí nabídky největšího českého výrobce, v polovině roku 2023 rozčeřil hladinu českého koloběžkového rybníčku zbrusu nový gravelový model čili „štěrkolet“ Kostka Trip Max (G7). Ten jsme také pouhou výměnou kol proměnili na terénní koloběžku, abychom zjistili, že v terénu je stejně doma jako na šotolinových cestách. Čtěte zde. Od Kostky jsme ale ještě před tím (byť se zpožděním) otestovali cenově dostupný Tour ve verzi Fun (G6).

Cobra na steroidech, to je další recenze koloběžky od Crussisu – modelu Cobra Sport, osazeného, jak už bylo uvedeno, pěkně ostrými kotoučovkami. Následovala další Kostka – model Travel Max (G7) a před pár dny, tedy skoro až na konci roku 2023 test největší skládačky na trhu – MIBO Split 28/20.

Hledání koloběžkářů (koloběžkářky nevyjímaje)

Na to, že koloběžky jsou minoritou, na trh v roce 2023 přišlo, alespoň myslím, docela dost nových nebo inovovaných modelů. Rozhodně se nedá říct, že by snad výrobci stagnovali či usnuli na vavřínech. Nabídka koloběžek je podle mého názoru taková, že vybrat si může skutečně každý – malý, velký, hubený, tlustý, sportovec či kochající se turista… Teď jen té nabídky využít. Proč to ale píšu?

Prodejci koloběžek a výrobci patrně také, na tom v roce 2023 nebyli zrovna dobře. V Česku vládne jakási ekonomická krize, koloběžky se, jakožto zbytné zboží, které není nutné k přežití v džungli 21. století, jednoduše málo prodávají. Ale nechci tento stav rozebírat, nejsem ekonom ani obchodník. Nicméně situace je taková, jaká je. Koloběžky jsou, zákazníci však chybí. 

Osobně se mi moc nechce věřit, že by snad nastala varianta nasyceného trhu. Je sice pravda, že dobrá koloběžka vydrží mnoho let, čili není třeba kupovat každý rok nový model. Ale kde jsou noví koloběžkáři? Kde jsou ti, kteří ještě svou koloběžku nemají? Je fakt jezdění na koloběžce tak divným sportem nebo zábavou, že láká jen silně omezenou skupinu lidí? Jsou chybějící pedály a sedlo tak velkou překážkou pro to, koloběžku si byť jenom vyzkoušet? Hrají v tom snad roli i sociální aspekty typu „Přece ve svém věku nebudu jezdit na koloběžce jako nějaký děcko…“? 

Nevím, asi to bude kombinace různých faktorů, nicméně otázka zní: Co s tím? Myslím, že „běžný koloběžkář“ může pro jakousi osvětu udělat hlavně to, že na svém stroji bude co nejvíce vidět. Ne, že by měl mít pestré a dobře viditelné oblečení a/nebo křiklavě barevnou koloběžku (i když to se taky počítá). Prostě by měl co nejvíce jezdit, a jezdit mezi lidmi. Čím více koloběžkářů lidé těmito stroji nepolíbení uvidí, tím lépe. Ne všem, ale někomu jistě jednoho krásného dne začne vrtat hlavou myšlenka, jestli by nestálo za to, si to taky zkusit. A jak my víme, kdo si koloběžku jednou vyzkouší, obvykle už u ní zůstane (ano, že existují i opačné případy).

Jezděte více! PF 2024 – Přibližovadla.cz


Jízda do nového roku

A tak bych vám, nebo tak by nám všem, do nového roku 2024 přál, abychom jezdili, jezdili a zase jezdili na svých strojích se dvěma koly, spojenými stupátkem. Abychom si své jezdění užívali a taky říkali ostatním lidem, jak je to skvělé, jak to krásně prospívá tělu i duchu, zkrátka, jak je to super. Užijte si rok 2024, jak nejlépe umíte!

Sdílej:

3 komentáře

 1. Dobrý den, Petře, rád bych Vám tímto poděkoval za skvělý blog. Narazil jsem na něj před lety celkem náhodou a i díky němu, potažmo Vám, jsem dostal nápad si koloběžku pořídit. Její výběr byl celkem složitý, původně jsem totiž zamýšlel „super“ koloběžku s vysokým nášlapem a odpruženou vidlicí🙂 Až díky Vašim a pak i Bolkovým článkům jsem získal představu, jak by zhruba měla vypadat koloběžka, na které bude jízda bavit. A to se povedlo, koloběžek mám už několik a podařilo se mi koloběhem „nakazit“ celou rodinu. Myslím, že pořád spousta lidí koloběžky vidí něco jako dětskou hračku, ale řekl bych, že se situace postupně zlepšuje. Poslední dobou snad na každé projížďce potkávám nějaké koloběžkáře a ubývá lidí, kteří s podivem zírají,na čem to vlastně jedu🙂 Přeji Vám i Vašimu blogu jen to nejlepší a hodně spokojených čtenářů.

 2. Přeji Vám všem, čtenářům, autorům a jiným koloběžkářům pokoj, naději, zdraví, šťastné jezdění, čtení i psaní a dobré žití v novém roce 2024. Šťastný Nový rok.
  Ondřej.

 3. Zdravím všechny a děkuji přispěvatelům za novoroční přání.

  Když jsem se před lety rozmýšlel jaký stroj pořídit,byl Petrův blog jedním ze zdrojů který
  přispěl k věcnějšímu utřídění informací které mě měly ke správné koupi nasměrovat.

  Proto navážu na Petrův apel výše,tedy držme se svého kopyta-koloběžek a jezděme
  ku radosti všech.

  Teď mám sice kolobky „jen“ dvě,ale jednu jsem tak nějak pronajal kamarádovi.Důvod?
  On sice má malou skládačku,(tu opravdu malou),kterou absolvuje přejezdy s pomocí MHD
  v ranních mačkanicích do práce.Ona by jiná varianta při jeho podmínkách neměla moc smysl.
  Pak jsem mu párkrát půjčil na výlety svého Dragstra a když jsem pak viděl tu radostnou úlevu
  na jeho tváři,prostě jsme Dragstra nechali u něj,kdyby se chtěl projet.

  No a když jsem s ním naposledy mluvil,řekl že tuhle koloběžku vytahuje když si chce udělat radost.

  Takže nenechávejme se na koloběžkách obdivovat jen náhodnými kolemjdoucími,ale oslovme
  i naše přátele,příbuzné.I oni mohou rozšířit řady spokojených.

  V novém roce všem přeji zdraví,spokojenost a životní nadhled.

  Honza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *