Search
Close this search box.

Koloběžkáři pod Champs-Élysées. A jaké to bylo s „Bez pedálisty“ a Josefem Zimovčákem…

Jsem si jist, že už to všichni ví, ale kdyby náhodou přece jenom někdo byl tak špatně informován…

Koloběžkáři týmu Kick France 2013 dorazili doprostřed obřího „kruháče“ pod Vítězný oblouk (mimochodem, věděli jste, že jej nechal postavit Napoleon Bonaparte jako připomínku svého vítězství v bitvě u Slavkova u Brna?), který ční k obloze na konci pařížského bulváru Avenue des Champs-Élysées zhruba kolem 22. hodiny dne 20. července 2013. To datum si zapamatujte, protože zcela jistě vstoupí do koloběžkových dějin!

Foto Kick France 2013
Foto Kick France 2013

Ač jsem to již několikrát psal, je třeba připomenout, že naši borci do cíle dojeli po zhruba 3 400 kilometrech rozdělených na 21 etap s pouhými dvěma odpočinkovými dny. To, že trasa vedla pyrenejskými krpály s nadmořskou výškou běžně nad 1 500 m n. m, není třeba příliš připomínat. Zkrátka galeje!

Takže dovolte mi zopakovat jména dnes již koloběžkových legend (bez ohledu na výjimečnost či pořadí – tak, jak si je vybavuji): Honza Vlášek, Vašek Liška, Jarda Odvárka, Michal Kulka, Alpo Kussisto (Finsko) a Rene Koning (Nizozemsko). Myslím, že velký dík ještě borci dodatečně vysloví svému support týmu, bez kterého by pod Vítězný oblouk zcela jistě nedorazili.

Podpora na místě

Kick France 2013 nejela jenom šestice zmíněných jezdců. Jak jsme i my avizovali, organizátoři první koloběžkové Grandtour vyzvali „obyčejné“ koloběžkáře, aby se – třeba jen na jednu etapu – přidali k jejich týmu a zkusili si, co obnáší taková „obyčejná“ etapa Tour de France.

Této nabídky využil také Vašek Jun, na Přibližovadlech.cz (a nejen zde) známý plzeňský koloběžkář, kterému vyhovují právě dlouhé – buďme upřímní, až nepřirozeně dlouhé – trasy. Spolu s kolegy z týmu Bez pedálů Zdeňkem Černým a Milanem Jelínkem, plus „BoKolobkovým“ Pepe Kvitou (výjimečně nikoliv na K-biku, ale na Kickbiku) si s kluky z Kick France 2013 dali tu nejtěžší etapu z Givors na Mont Ventoux. Ještě před tím si ale dali větší část předchozí etapy z Saint-Pourçain-sur-Sioule do Lyonu, kde „náhodou“ potkali další českou legendu, Josefa Zimovčáka na jeho velocipedu.

Jak se zdá, ve Francii bylo letos v létě živo – reportáž Vaška Juna čtěte zde.


Sdílej:

9 komentáře

 1. Veliká gratulace! Smekám přílbu až se práší! Jste borci! A také veliký obdiv podpůrnému týmu! Toto je přelomová událost koloběhu.

 2. S tou přelomovostí bych byl opatrnej, i když přelom by moh být dobrej. Ale kam to lámat? Kdo zná směr? Správný směr! A co je vlastně správný a pro koho?

 3. Velká gratulace a velký respekt. Ano, ano, a skeptické předpovědi některých pesimistů se nenaplnily, že jo Fido. A dávám za pravdu Malisovi, je to přelomová událost v dějinách koloběhu, a kdo tomu nevěří ať si TdF zkusí a..a…pochopí, žejo. Velký respekt i podpůrnému týmu také proto, že i oni šli do této „beznadějné“ akce.

 4. Zkus upřesnit ty skeptický předpovědi nejlíp konkrétně přiřazený k osobám, který je pronesly. Klucííí se dokázali neskutečně vyhecovat, zmáčknout a vytrápit na krásným nářadí, jakým koloběžka je a ujeli a ušli TdF jako první na světě.
  Pořád mi nedochází v čem to bude pro další vývoj koloběhu přelom. Budou se jezdit etapáky na brndách? Kéž by!!!
  Budou se jezdit při závodech delší distance? Hurá.
  Kdo to zařídí (prosadí přes valnou hromadu) a bude pořádat? Budou to takto chtít i ostatní závodníci? Nejsem si jist a zatím pravidla vidí nejdelší trať jako 42km.
  Přitáhne to víc lidí k jízdě na koloběžce? Snad, tady jsem největším optimistou, protože i 100% nárůst jezdičů není nijak velký číslo. Přenosy v TV z TdF to zrovna jako propagaci koloběhu nepojaly. Chyběl tomu osobní rozhovor, jako to měl Pepa Zimovčák.

 5. Myslím, že přínos bude hlavně v rozšíření řad koloběžkářů (osobně jsem potkal člověka který ještě před tour slyšel rozhovor v rádiu a byl rozhodnutej si koloběžku koupit) a také v rozšíření všeobecného vědomí, že koloběh je plnohodnotný sport. Jestli se do ligy prosadí delší závody, to těžko říct. Řekl bych, že čím delší závod, tím náročnější na organizaci – na finance. Což je bez sponzorů problém. I když i to se možná začne měnit…

 6. Ach, Fido, já přece nic hledat nemusím, protože jsem tehdy tvrdil, že oni TdF dají, tak proč bych to měl hledat,žejo. Mám jenom velkou radost, že ti borci to zajeli, a nechce se mi patlat v tom, jestli to bude v budoucnu závod velký, malý, chytrý, pitomý ,regulérní, ilegální a já nevím ještě jaký. V prvé řadě se několik borců domluvilo, že na to půjdou,že dají 3400 km, nepotřebovali k tomu extra povolení od kohokoliv…a dokázali to (je dobré se s tím duševně vyrovnat).Prosím Tě, hlavně ten klídek, žejo.

 7. Nevím sice, kdo Tě posílal něco hledat, ale budiž. Radost s klukama a s kýmkoli rád sdílím. Nemyslím si, že by se z TdF na koloběžkách stal závod naopak jsem přesvědčen, že se to na koloběžkách jako závod nikdy nepojede. Nechápu to duševní vyrovnání a pokud jde o mě, tak se přiznám, že jsem svůj jinak běžný klid na 3 neděle opustil. Ale původně jste mluvili o přelomu v koloběhu, tak mi ho zkuste vysvětlit. V čem bude spočívat?

 8. Gratulujem vsetkym zucastnenym a priznavam, ze ja som jeden z tych skeptickych. Cely cas som sa bal, aby sa im z dovodu unavy nieco nestalo. V tom som videl velke nebezpecie a som rad, ze sa nikomu nic nestalo. Nemyslim, ze by sa udialo cosi prelomove. Udialo sa cosi vynimocne, ale nie prelomove. Chalani prekonali samych seba, siahli az na hranice mozneho a splnili si sen, ale asi by bolo prilis optimisticke ocakavat, ze by sa rady kolobezkarov rozrastli o davy, alebo, ze by sa v blizkej buducnosti sli velke etapaky aj pre kolobezkarov.
  Rozhodne im vsak prajem dobry pocit, ktory urcite maju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *