Přestože se podle nabídek sportovních prodejen a e-shopů může zdát, že nabídka dětských koloběžek je u nás velká, tvrdím – a v tomto článku to také chci dokázat –, že opak je pravdou. Portfolio koloběžek pro děti, které by jim měly dělat radost z pohybu na jednom stupátku, je totiž až překvapivě velmi malé.
Prolog
Tento článek vznikl proto, že poměrně často dostávám od čtenářů Přibližovadel dotazy vztahující se právě k výběru koloběžky pro malé děti. Jsou to dotazy od rodičů, kteří nejsou ochotni bezmyšlenkovitě nakoupit cokoliv, co je na krámě deklarováno jako dětská koloběžka, ale – přesně jak jsem napsal v úvodu – chtějí, aby jejich dětem koloběžka činila radost. V podstatě všem odpovídám stejně a dnes bych to rád rozvedl v tomto článku.
Dětské koloběžky v kolobcastu
Aby z toho taky měli něco i ti, kteří neradi čtou, natočil jsem nový díl koloběžkového podcastu – kolobcastu, věnovaný právě dětským koloběžkám. Spoustu z toho, co se v něm dozvíte, je stejné, jako v tomto článku, říkám tam ale i něco nového. Takže poslouchejte všichni! :-)
Koloběžkový podcast můžete sledovat i na mobilních platformách Apple Podcast, Google Podcasty a Spotify – odkud je možné je také stahovat pro offline poslech.
Na webu je pak kolobcast ještě na Audiolibrixu, YouRadio Talk a na stránce České podcasty. Nově Kolobcasty najdete také na YouTube, včetně hypnotizující zvukové vlny ;-)
Tři základní kameny
Jaké základní – a důležité – požadavky jsou kladeny na dobrou koloběžku pro děti? Jsou v podstatě tři: Výška stupátka, celková hmotnost a rozměry kolobrndy. Pojďme si tyto požadavky popsat podrobněji.
Výška stupátka
Každý koloběžkář to sice ví, ale rodiče nebo prostě ti, kteří dětem kupují dětský stroj, koloběžkáři být nemusí a tento parametr jim může být lhostejný nebo si jej mohou vykládat nesprávně. Ano, výška stupátka by měla být co nejmenší. Samozřejmě ne tak, aby dítě drhlo o zem na každé sebemenší nerovnosti. Za určitý ideál považuji světlost – čili mezeru mezi vozovkou a spodní hranou stupátka – v rozmezí 4–5 cm. Protože většina výrobců používá na konstrukci stupátka plus-minus podobné materiály, dostává se při této světlosti jeho nášlapná plocha na výšku cca 7–8 cm, maximálně zhruba 9 cm.
Má snad koloběžka, kterou chcete zakoupit své ratolesti vyšší stupátko? Tak od ní dejte rychle ruce pryč! Proč? Zatímco se malý koloběžkář (velké pochopitelně nevyjímaje) jednou nohou odráží od země, druhá noha, která stojí na stupátku, musí logicky kvůli vyšší poloze při každém odrazu podřepnout. A zase se narovnat. Podřepnout, narovnat, podřepnout, narovnat… Děti mají kratší nohy a také méně síly při odrazu – na stejné vzdálenosti si tedy „zadřepují“ mnohem více nežli dospělí. Čím vyšší bude stupátko, tím větší podřep budou muset dělat – a samozřejmě se velmi rychle unaví.
Netrapte tedy, prosím, svoje minuscule tím, že je budete nutit jezdit na koloběžce se stupátkem vysokým deset a více centimetrů. Ono je to taky dost možná velmi rychle přestane bavit, nožky budou bolet, radost z jízdy se vytratí…
Celková hmotnost koloběžky
Mnoha dospělým jezdcům, o závodnících ani nemluvě, připadá koloběžka o hmotnosti řekněme 10 kg těžká. Jakou potom má logiku koupě stejně těžkého stroje dětem s třetinovou až čtvrtinovou tělesnou hmotností, než má dospělý jedinec? Žádnou samozřejmě. Jezdění na takové koloběžce je pro dítě stejná útrapa jako dřepování na vysokém stupátku…
Jakou hmotnost by tedy měla mít dobrá dětská kolobrnda? Vzhledem k nutnosti dodržení pevnosti konstrukce a absence rámového trojúhelníku (jako u většiny kol), nelze koloběžky odlehčovat do nekonečna. Hmotnost dobré „kid-kolobrndy“ se tak pohybuje v rozmezí od 5 kg do cca 7 až 7,5 kg. Všechno ostatní je holt prostě těžké. Zbytečná zátěž pro dětský organismus.
Rozměry dětských koloběžek
Je spousta spíše závodních koloběžek, které se v klidu vejdou do výše uvedeného hmotnostního limitu, nicméně dítěti byste je asi nekoupili. Pominu-li pořizovací cenu, pak z jednoduchého důvodu – budou pro něj příliš velké. Ergonomie je důležitý parametr, není například možné, aby měla vaše ratolest představec pod bradou a ruce na řídítkách nad hlavou.
Zatímco u předchozích dvou parametrů, výšky stupátka a celkové hmotnosti koloběžky, jsem uvedl konkrétní hodnoty, v případě rozměrů tak neučiním, ale dám jen obecná doporučení, neboť každé dítě je jinak velké, a i to se velmi rychle mění s věkem.
Nyní bude řeč hlavně o koloběžkách s nafukovacími koly, coby nejvyšším levelu dětských koloběžek. Budeme-li předpokládat, že na takových strojích jezdí děti od věku cca 4–5 let, pak velmi důležitým parametrem je výška horní hrany hlavové trubky (viz červeně označená míra na obrázku níže), která by se měla pohybovat v maximální hodnotě cca do 600 mm. Když to bude 500 mm, bude to pro menší děti ještě lepší. Důvod je jasný: aby i nejmenší dítko odpovídajícího věku nemělo řídítka moc vysoko. Pominu-li, že jde o ergonomii, pak takový obličej rozbitý o představec při prudkém zabrzdění u koloběžky s vysokou hlavovou trubkou – a tedy i řídítky – také není nic moc.
S výškou horní hrany hlavové trubky samozřejmě souvisí i výška řídítek. Stará poučka říká, že řídítka by měla být ve výšce zaťaté pěsti koloběžkáře stojícího na zemi s rukou podél těla. Toho ale u dětí nejspíš nedosáhnete, řídítka budou obvykle výš. Ale… dbejte na to, aby je dítě mělo maximálně zhruba ve výšce pasu. Má-li vaše ratolest řídítka v úrovni hrudníku nebo snad ještě výše, je to o ničem, veškerá ergonomie je v… háji.
Užší je lepší!
Jestliže to platí u dospěláckých koloběžek, pak u dětských dvojnásob – klíčové slovo zní: úzké náboje. Okopané kotníky od široké zadní stavby bolí děti úplně stejně jako dospělé, možná ještě trochu víc. Ale hlavně – děti to nepochopí. Řeknou si kvůli tomu, že „koloběžka je blbá, protože to bolí“.
Takže pozor na náboje – kupujte pouze stroje s úzkými náboji. Běžné cyklonáboje šířky 100 mm na dětské koloběžce nemají co dělat! Všechny modely, které doporučuji v tomto článku, mají náboje šíře od 65 do 74 mm – a díky tomu také patřičně úzkou zadní stavbu/vidlici.
Jakou dětskou koloběžku? Konkrétní doporučení
Už jsem to avizoval na začátku – koloběžek pro děti, které jsem ochoten doporučit, je skutečně málo, velmi málo. Nejsem obchodník ani výrobce, marketér už vůbec ne, takže netuším, čím to je, že většina strojů deklarovaných jako „koloběžky pro děti“ nesplňuje ony tři výše uvedené základní parametry. Evidentně se však prodávají dobře, jinak by na trhu nebyly. Nicméně je to velká škoda. S takto mizernou nabídkou mnoha mrňousům zůstane koloběžkování jen jako dětská zábava, kterou brzy opustí a přesedlají na kolo či jiná přibližovadla – místo toho, aby jim tento koníček či vášeň vydržel(a) třeba až do dospělosti. Konec nářků, pojďme na konkrétní modely.
Koloběžky pro děti mladší 4 let
Po pravdě řečeno, dětem mladším než cca 3–4 roky koloběžku spíše ani nedoporučuji. Koordinace pohybů na kolobrndě je totiž pro taková prťata ještě trochu složitá. Spíše než koloběžku bych pro tuto věkovou kategorii navrhoval pořídit jednostopé odrážedlo, na kterém se vaše ratolest perfektně naučí držet rovnováhu, ovládat „řízení“, používat brzdu (u odrážedel vybavených brzdou tedy) a – protože i na něm je „nohama na zemi“ – pozdější přechod na kolobrndu mu nebude činit žádné potíže.
Nicméně pokud přesto u tak malých dětí trváte na koloběžce, budete se muset poohlédnout po některé hliníkové skládačce s polyuretanovými inlajnovými koly – „velká“ koloběžka s nafukovacími koly je pro tuto věkovou kategorii naprostý nesmysl. Nabídka „hliníkovek“ je rozmanitá, vyhněte se ale nejlevnějším modelům, ty se rády rozpadají i pod řekněme 15kilogramovou zátěží malého jezdce. Z osvědčených značek mohu doporučit Micro nebo Oxelo, kvalitních modelů ale určitě bude více.
Zjevení jménem K-bike K2Naprosto ojedinělou dětskou koloběžkou – troufám si říci, že na celém světě – představuje stroj ze zlínské garážovky K-bike, model K2. Tato koloběžka s letmo uloženými sedmipalcovými koly (která nejsou nafukovací, ale vyplněná pěnovou hmotou) s excentrickými řídítky a stupátkem z Perspexu váží neskutečných 1,8 kg a mohou na ní jezdit už 2–3leté děti. Petr Vavruša, který první K2 vyrobil už v roce 1993 (!) původně tento model nechtěl vyrábět sériově, a dlouhou dobu (asi 27 let :-)) zůstalo jen u pár prototypů, které kolují po jeho přátelích, kteří mají zrovna děti v odpovídajícím věku. Nicméně poté, co se Petr stal dědem, se situace trochu změnila, a když budete mít štěstí, koloběžku K-bike K2 se vám podaří koupit. Bližší podrobnosti čtěte v našem článku. |
Koloběžky pro děti ve věku (cca) 4–7 let
Ve čtyřech letech už má průměrné dítě „přesmetr“, takže do hry vstupují první koloběžky s nafukovacími koly – s nejmenšími 12palcovými koly. (Vím, že existují i menší „nafukovačky“, ale debata, proč je nepoužít, by byla na delší dobu.)
Jednoznačně největší nabídku má v této kategorii firma Yedoo, ostatně „Jedůčko“ má obecně největší portfolio dětských koloběžek. My ale hezky česky podle abecedy začínáme značkou K-bike, která vyrábí víceméně univerzální koloběžky, na kterých mohou jezdit koloběžkáři od nejmenšího věku až… dokud můžou chodit :-)
K-BIKE
K5 a K6 – Kids tuning
Teď se budu dvěma větami opakovat z článku o malých koloběžkách: „Ká pětka“ – jedna z legend české koloběžkové scény – je čistokrevný závoďák minulé epochy, kdy jste na závodech o nic většího nezavadili. Malá, lehká, obratná, ale velmi rychlá koloběžka. To vše platí stejně o modelu K6, který má sice vyšší světlost podlahy, ale při použití nižších plášťů (např. Schwalbe Big Apple) se rozdíl de facto srovnává.
K-biky jsou sice konstruované jako koloběžky pro dospělé, nicméně díky svojí „malosti“ stačí jen vyměnit původní vysoká řídítka za rovná a představec dát s nulovým vyložením – a máte rázem skvělou dětskou koloběžku. Jakmile dítě odroste, vymění se řídítka za vyšší, později použijete delší představec a tak můžete pokračovat až do dospělosti. K-biky jsou zkrátka rostoucí…
Nejste-li technicky zdatní a zruční, tzv. Kids tuning nabízí rovnou výrobce, čili s tím si starosti dělat nemusíte. Pokud rádi „tuníte“ sami, budiž vám inspirací naše články zde, tady a tu. A ještě jeden článek zde.
K-biky jsou koloběžky za rozumnou cenu (pod 5 000 Kč), jejich jedinou vadou je takříkajíc obtížná dostupnost. Výroba je doslova kusová, zájem velký. A také barva nových K-biků je pouze černá, jinou výrobce bohužel nenabízí. Nicméně i tak považuji tyto stroje v dětské úpravě za nejlepší v poměru cena/výkon.
Kola: 12/12″
Celková délka: 1 100 mm
Výška stupátka/světlost: 60–65/40–45 mm
Hmotnost: 6,5 kg
Cena*: K-bike K5 – 4 650 Kč, K6 – 4 850 Kč
YEDOO
Yedoo Mau, One a Tidit
Tyto tři koloběžky dávám do jedné „škatulky“ z jednoduchého důvodu – jsou si podobné jako vejce vejci. Všechno to jsou primárně dětské koloběžky s koly 12/12 palců – rozdíly mezi nimi jsou minimální, ale postupně je popíšu.
Model Mau je nejlehčí – 5,8 kg – protože je vyrobený z tenčích trubek, kvůli čemuž má i nosnost „jen“ 75 kg. Pro dítě od 4 do 7 let by to ale mělo stačit, ne? ;-)
Další dva typy – One a Tidit, unesou už 90 kg (nekrmte tolik svoje děti!) a mají také o něco vyšší řídítka. U nejmenšího Mau výrobce doporučuje minimální výšku jezdce 100 cm, u One a Tidit pak 110 cm.
Tidit se od předchozích dvou modelů liší tím, že má obě brzdy, kdežto One a Mau mají jen zadní brzdu. Dlužno doplnit, že Mau má světlost 40 mm, Tidit 44 mm a One pak už 50 mm. Což bych řekl, že už je na dětský model zbytečně moc.
Kola: 12/12″
Celková délka: Mau – 1 100 mm, One, Tidit – 1 130 mm
Výška stupátka/světlost: Mau – 40/68 mm, Tidit – 44/75 mm, One – 50/81 mm
Hmotnost: Mau – 5,8 kg, One – 6,5 kg, Tidit – 6,9 kg
Ceny*: Mau – 3 590 Kč, One – 2 990 Kč, Tidit – 3 790 Kč
Koloběžky pro děti ve věku (cca) 8–12 let
„Předpubertální“ věk už sebou nese tělesnou výšku 130–150 cm, což dovoluje přední kolo zvětšit na 16 palců. Tím se koloběžka zároveň lehce prodlouží, což spolu s větším předním kolem zlepší jízdní vlastnosti. Váha se tím nijak zásadně nezvýší, výšku stupátka také není třeba měnit. Takže pojďme do toho!
K-BIKE
K-bike K7 Kids tuning
K-bike K7 je v podstatě Ká pětka (nebo Ká šestka?) s větším šestnáctipalcovým předním kolem, s čímž se pojí všechny výhody, které byly uvedené v úvodu k této kategorii koloběžek. Plus třeba ještě to, že pro 16″ kola se o fous lépe shánějí pláště, respektive je jich o něco větší výběr než pro dvanáctky.
No a to už je od K-biku všechno… abyste ale nežili v dojmu, že je snad Ká bajk nějaká výrobna dětských koloběžek. Jak jsem psal u menších modelů – jsou to koloběžky rostoucí, na kterých můžete po výměně řídítek jezdit až do smrti. A platí to i pro Ká sedmičku.
Kola: 16/12″
Celková délka: 1 210 mm
Výška stupátka/světlost: 50/70 mm
Hmotnost: 7,4 kg (s dospělými řídítky)
Cena*: 5 430 Kč
Starší recenze „nedětského“ K-biku K7 na Přibližovadlech zde
KOSTKA – KOLOBKA
Kostka Rebel Max Kid (G5)
Přestože je Rebel od Kostky co do rozměrů de facto stejný jako K-bike K7, je o rovná dvě kila lehčí. Což je hodně! Jak toho výrobce dosáhl? Místo běžných čtvercových profilů použil tenkostěnné trubky z Cr-Mo oceli – toť celý zázrak.
Rebel se vyrábí také jako dospělácká a navíc ještě skládací koloběžka s vysokými řídítky, nicméně v této verzi Kid je vybavená speciálními dvojpolohovými řídítky, umožňujícími použití A-head hlavového složení a zároveň jednoduché změny výšky řídítek předěláním do jedné ze dvou poloh v představci.
Kostka Rebel Max Kid (G5)
Kola: 16/12″
Celková délka: 1 200 mm
Výška stupátka/světlost: 40/60 mm
Hmotnost: 5,4 kg
Cena*: 7 990 Kč
YEDOO
Yedoo Wzoom, Two
Stejně jako v předchozí kategorii dětských koloběžek, jsou i modely s koly 16/12 palců od Yedoo sobě velmi podobné. Pohledem na technické parametry zjistíte pouze to, že model Wzoom má nižší stupátko, ale je o něco málo těžší nežli model Two. Za zmínku stojí také to, že Wzoom je nabízený v devíti barvách (!), kdežto Two v běžné škále pěti barev. Model Two je ale o nějakou tu stovku levnější.
Yedoo Wzoom a Two
Kola: 16/12″
Celková délka: 1 220 mm
Výška stupátka/světlost: Wzoom – 44/75 mm, Two – 50/81 mm
Hmotnost: Wzoom – 7,5 kg, Two – 7,3 kg
Cena*: Wzoom – 3 990 Kč, Two – 3 590 Kč
Koloběžky pro děti věku „od puberty výš“ :-)
Dnes se už puberta začíná projevovat leckde a u leckterých dětí docela brzy, takže vezmeme-li věk kolem 10–15 let – až skoro nekonečno, budou se vám určitě líbit koloběžky s koly 16/16 palců, které jsou skvělé pro tuto věkovou/velikostní kategorii, nicméně vyřádí se na nich naprosto v pohodě i ti největší dospěláci. Dvě stejně velká kola přináší další jízdní komfort navíc zejména při rychlém průjezdu zatáček, koloběžky jsou zase o něco málo větší čili delší a opět stabilnější při jízdě.
KOLOBĚŽKY NISTLER
Friend
Pokud se vám zdá, že už jste Frienda někde viděli, tak vyrolujte výš v tomto článku. Ano, Friend je nevlastní, ale pokrevní příbuzný K-biků. Nevlastní, protože se jmenuje jinak a produkuje ho jiný tým, pokrevní však proto, že z k K-biku K7 přímo vychází.
Také u této běžně dospělácké koloběžky lze osadit nižší řídítka s kratším představcem, aby na ní mohli jezdit i dětičky. Těm pubertálním ale nechte řídítka původní. Opět je to zkrátka rostoucí koloběžka.
Kola: 16/16″
Celková délka: 1 310 mm
Výška stupátka/světlost: 45/65 mm
Hmotnost: 7,3 kg (s dospělými řídítky)
Cena*: 7 700 Kč
Všechno, co jste chtěli vědět o Friendovi, najdete na Přibližovadlech zde
KOSTKA – KOLOBKA
Kostka Street Fun Kid (G5)
Kostka – kolobka vyrábí model se dvěma šestnácti palcovými koly vysloveně v dětské velikosti, což Street Fun Kidu potvrzuje „dětsky krátký“ rozvor a řídítka s představcem s nulovým vyložením. Toto není rostoucí koloběžka, toto je dětská koloběžka pro největší děti. I u tohoto modelu Kostka využívá vlastní úzké 65milimetrové náboje, díky kterým je zadní (potažmo i přední) stavba přímo předpisově úzká.
Kola: 16/16″
Celková délka: 1 240 mm
Výška stupátka/světlost: 45/70 mm
Hmotnost: 6,8 kg
Cena*: 5 490 Kč
YEDOO
Yedoo Frida & Fred
Frida & Fred je jediným zástupcem koloběžek s hliníkovým rámem (nepočítám-li hliníkové skládačky pro nejmenší), který je extra tuhý a zároveň lehký. Tento model je taktéž koncipovaný jako univerzální/rostoucí – po výměně řídítek na něm můžete jezdit až do…
Taktéž jako jediná koloběžka z tohoto přehledu, má Frida & Fred dvojité zadní patky pro uložení kola, díky čemuž lze „štelovat“ výšku stupátka ve dvou polohách. Je to ale trochu otravné, protože při tom musíte zároveň znovu seřídit i zadní brzdu.
Kola: 16/16″
Celková délka: 1 330 mm
Výška stupátka/světlost: 40/70 mm
Hmotnost: 6,7 kg
Cena*: 8 590 Kč
Podrobnou recenzi Yedoo Frida & Fred čtěte zde na Přibližovadlech
Dětské koloběžky a cena
Přestože známé přísloví praví, že „cena je až na prvním místě“, já jsem si tento nikoliv nevýznamný „parametr“ nechal na samý konec článku. Pokud jste doposud žili v tom, že kvalitní dětskou koloběžku lze pořídit za patnáct stovek, musím vás zklamat (s výjimkou skládacích „hliníkovek“). Ostatně výše v přehledu doporučených modelů sami vidíte, že ceny začínají na cca 3 500 Kč, častěji se ale pohybují pod pěti tisícovkami.
Otázka zní: Vyplatí se koupit dítěti koloběžku v ceně čtyř až pěti tisíc, či dokonce dražší? Můj názor je takový: Pokud nechcete, aby bylo koloběhání pro vaši ratolest jen dětskou zábavou, která časem pomine, ale byli byste rádi, kdyby mu tento koníček vydržel klidně i celý život, rozhodně se taková investice vyplatí. Na dobrém stroji se dítě nebude trápit, koloběžka mu bude přinášet jen radost. A když z ní vyroste (jakože některé jsou i „rostoucí“ – viz výše – takže ten čas hned tak nenastane)? Tak ji prostě prodáte. A nemusíte mít obavy, že byste museli jít hluboko pod cenu. Po dobrých kolobkách je poptávka i v „sekáčích“ a jsou velmi rychle prodané za slušnou cenu.
Legenda: * – ceny jsou platné v době vydání tohoto článku
51 komentáře
Navigace pro komentáře
Michal: Dobrý den, doporučil bych vám určitě K5, klidně i K7. Nebudete litovat :-)
Prosím o tip na levnější koloběžku – pro kluka 6 let, 112 cm a 23 kg.moc děkuji!
Dobry den,
prosim, jhaky mate nazor na kolobezky Micro maxi? Potrebovala bych mensi kolobezku, kterou jednou rukou popadnu a odnesu do tramvaje – mam dve deti. Starsi ma Micro maxi a mladsi syn ma Micro mini, ale uz mu je mala /ma ted 110 cm a 17-18 kg/ Chceme koupitr novou a chceme skladaci, lehouckou… Premyslim, jestli zase 3 koleckovou, kde se zataci prenosem vahy, nebo od stejneho vyrobce dvoukoleckovou skladaci. Vy uvadite jen ty s nafukovacimi koly. Diky za rady.
Dobry den,
posilam radeji konkretni odkazy… Ktera je podle vas nejlepsi?
https://www.micro-kolobezky.cz/micro-cruiser-blue-
z667.html
https://www.micro-kolobezky.cz/micro-rocket-blue-z402.html
https://www.micro-kolobezky.cz/maxi-micro-deluxe-skladaci-bright-blue-z390.html
Dekuji.
Lucie: Určitě Cruiser – to je jediná použitelná koloběžka :-)
Dekuji. Citim z Vasi odpovedi, ze Micro asi neni buhvico. A jedina pouzitelna, znamena nejmensi zlo. Je to tak? :-(
Dobrý den,
chci koupit kolobežku pro dceru. Váha dítěte 27kg a výška 125cm. Nikdy ještě žádnou neměla. Jakou byste doporučil? Děkuji.
Strouhalová
Dobrý den,
prosím o radu na koloběžku pro syna.
107 Cm a 17 kg
Ráda bych s nafukovacího koly, ale “malou” nebýt robustní…. je něco takového prosím?
Děkuji
Já bych to viděl ideálně sehnat starší K-bike K5 nebo K6 a dát jí dětská řídítka – viz článek. Z komerčně vyráběných pak přichází v úvahu například Yedoo Mau (https://www.yedoo.eu/cs/produkt/mau-3eOQLI) nebo Kostka Rebel Kid (https://www.kostkakolobezky.cz/rebel/665-kolobezka-kostka-rebel-max-kid-g5.html).
Dobrý den,
zvažuji pořízení koloběžky pro letos čtyřletou slečnu, s tím, že bude růst s ní. A nevím, jestli K5 nebo K6. Popis i Váš článek jsem četla, ale moudřejší nejsem. Je malá, takže co nejnižší nášlap, ale děsí mě trochu deklarovaná velká živost a nároky na jezdce u závodní k5 a líbí se mi možnost výměny plášťů u K6. Jak se rozhodnout? Děkuji moc za radu, Olšáková
Hmm…, u takových dotazů se říká „A teď babo raď!“ :-) Ale vážně: čtyřletá holčička, to je skoro ten nejnižší věk pro koloběžku – ale chraň Bůh, že vás od toho nechci odrazovat! Jděte určitě do K5, protože u něj je ještě možnost (kterou můžete, ale nemusíte nutně využít) přezutí na nižší pláště, např. relativně lehké Schwalbe Big Apple. Světlost a tím i výška stupátka tak klesne o další 1–1,5 cm – a slečně se bude mnohem líp jezdit. Že to bude hodně nízké, nevadí. Aspoň se naučí od začátku dávat si pozor, a navíc u krátkého stupátka to nevadí tolik jako u delšího nebo dlouhého. Toš tak :-)
Dobrý den,
máme 5-letého syna, 112 cm, 24 Kg, sportovně nadaný. Rádi bychom mu vybrali tu „správnou“ první koloběžku. Náš dosavadní výběr, nejen podle vašich skvělých článků , ) činí: „YEDOO TIDIT New“, Kostka Street FUN kid G5/G4, Kostka REBEL, (ke „K-Biku“, K5,K6 se bohužel nedá „dostat“).
(Momentalne inklinujeme ke koupi Yedoo Tidit New, ale nejsme si jisti výškou řídítek – zda z kolobezky kluk prilis rychle nevyroste(?)
Budeme velmi vděčni za jakoukoliv pomoc s výběrem konkretni kolobezky.
Předem děkujeme za Vaši odpověď!
S pozdravem,
Zdenek a Lenka
Jestli kluk z koloběžky rychle vyroste nebo ne, záleží na tom, jak ho budete krmit ;-) Ale vážně: Tohle je trochu složitěji řešitelný problém. Děti tohoto věku vyrostou za 2–3 roky o 15–20 cm. Neznám představec, který by byl „štelovatelný“ v tak velkém rozsahu. Čili koloběžka jako taková za to nemůže. Ale je to řešitelné. Musí se postupně vyměnit jak představec, tak i řídítka. Inspirací budiž vám moje články o postupném zvětšování K-biku K5: https://priblizovadla.cz/k-bike-k5-green-fish-edition-verze-2014-aneb-upgrade-malem-generacni/
Dekujeme! , )
Dobrý den, chtěl bych poradit s výběrem koloběžky pro syna – 143 cm/42 kg. Líbí se mi K7, Friend nebo rostoucí Yedoo Frida a Fred. Děkuji M.
Ve vašem případě bych šel buďto do Frienda nebo Fridy & Freda. Jsou to velmi podobné koloběžky, byť tedy Yedoo je lehčí a o něco delší. Ale taky dražší. Rostoucí může být i Friend, takže zde rozdíl není. Dobře vyberte! ;-)
Dobrý den, mohla bych Vás poprosit o názor na tuhle koloběžku?
https://www.lidl-shop.cz/p/star-trademarks-detska-kolobezka-12/p100288381
Byla by pro dceru 5 a půl roku. Bydlíme na vesnici, kde je sice pár ,,lepších“ asfaltek, ale jinak převažuje spíše nerovný terén. Předem děkuji, Starcová
Nemám nic proti výrobkům z Lidlu, ovšem touto koloběžkou bych svoje dítě netrestal. Důvod je jediný – výška stupátka. Výrobce to neuvádí (nebo jsem to aspoň v popisu nenašel), ale odhadem má nášlap výšku přes 10 cm. Na tom nechce jezdit dospělý natož pak dítě. Ruce pryč od tohoto výrobku – tím svoje dítě od jízdy na koloběžce pouze odradíte :-(
Dobrý den, mohla bych poprosit o radu. Ráda bych dceři koupila skládací nebo freestylovou koloběžku. Dcera má 8 let a cca 35 kg. Koloběžka by měla sloužit na přejezdy po městě a do školy. Má i koloběžku s nafukovacími koly, ale ta nám bohuzel nevejde do auta. Tuto novou bych chtěla dát do auta, když jedeme na výlet, na dovolenou atd.. Moc děkuji za radu.
Jestli myslíte skládací hliníkovou koloběžku s polyuretanovými koly, orientoval bych se na značky Micro a/nebo Oxelo – a šel po co největších kolech čili 20cm průměru. Nenechal bych se natlačit do nafukovacích kol (i takto malá kola se dělají nafukovací), protože ta se nedají pořádně nafoukat, a pak to nejede. A jsou problémy s defekty. Zkrátka zůstat u tvrdých koleček, ale vzít co největší průměr.
Zapomnel Jste napsa,ze se preudní rafková brzda (Mau, Wau)u dobrého mechanika dá vetsinou dodelat- sice není tak´dobrá dopredu jako V-brzda,ale aspon mensí pravdepodobnost kotrmelec dopredu.
Rovnez si myslím, ze chybí, ze vetsina ridítek jde snízit, kdyz se dají vzhúru nohama – chce to opet mechanika.
Téz chybí, ze deti se mají pod dozorem naucit, jak je nebezpecná uz i mríz kanálu (i pokud nechybí). a tak si zavcas zvyknout, kdy príjde „skrknutí“spodkem stupátka.
Na jednom obrázku je dítko na stupatku s nohama vedle sebe, já myslím, ze se pri jízde na kolobezce mají na stupátku tlacit nohy pokud mozno za sebou.
V Nemecku i gymnasiasté jezdí do skoly na kolobezce -protoze musí zústat na bezpecném chodníku.
Navigace pro komentáře