Search
Close this search box.

Dětské koloběžky aneb rodičovské dilema. Aktualizace březen 2021

Přestože se podle nabídek sportovních prodejen a e-shopů může zdát, že nabídka dětských koloběžek je u nás velká, tvrdím – a v tomto článku to také chci dokázat –, že opak je pravdou. Portfolio koloběžek pro děti, které by jim měly dělat radost z pohybu na jednom stupátku, je totiž až překvapivě velmi malé.

 

Prolog

Tento článek vznikl proto, že poměrně často dostávám od čtenářů Přibližovadel dotazy vztahující se právě k výběru koloběžky pro malé děti. Jsou to dotazy od rodičů, kteří nejsou ochotni bezmyšlenkovitě nakoupit cokoliv, co je na krámě deklarováno jako dětská koloběžka, ale – přesně jak jsem napsal v úvodu – chtějí, aby jejich dětem koloběžka činila radost. V podstatě všem odpovídám stejně a dnes bych to rád rozvedl v tomto článku.

Dětské koloběžky

Dětské koloběžky v kolobcastu

Aby z toho taky měli něco i ti, kteří neradi čtou, natočil jsem nový díl koloběžkového podcastu – kolobcastu, věnovaný právě dětským koloběžkám. Spoustu z toho, co se v něm dozvíte, je stejné, jako v tomto článku, říkám tam ale i něco nového. Takže poslouchejte všichni! :-)

Koloběžkový podcast můžete sledovat i na mobilních platformách Apple Podcast, Google PodcastySpotify – odkud je možné je také stahovat pro offline poslech.
Na webu je pak kolobcast ještě na Audiolibrixu, YouRadio Talk a na stránce České podcasty. Nově Kolobcasty najdete také na YouTube, včetně hypnotizující zvukové vlny ;-)

Tři základní kameny

Jaké základní – a důležité – požadavky jsou kladeny na dobrou koloběžku pro děti? Jsou v podstatě tři: Výška stupátka, celková hmotnost a rozměry kolobrndy. Pojďme si tyto požadavky popsat podrobněji.

Výška stupátka

Každý koloběžkář to sice ví, ale rodiče nebo prostě ti, kteří dětem kupují dětský stroj, koloběžkáři být nemusí a tento parametr jim může být lhostejný nebo si jej mohou vykládat nesprávně. Ano, výška stupátka by měla být co nejmenší. Samozřejmě ne tak, aby dítě drhlo o zem na každé sebemenší nerovnosti. Za určitý ideál považuji světlost – čili mezeru mezi vozovkou a spodní hranou stupátka – v rozmezí 4–5 cm. Protože většina výrobců používá na konstrukci stupátka plus-minus podobné materiály, dostává se při této světlosti jeho nášlapná plocha na výšku cca 7–8 cm, maximálně zhruba 9 cm.

Má snad koloběžka, kterou chcete zakoupit své ratolesti vyšší stupátko? Tak od ní dejte rychle ruce pryč! Proč? Zatímco se malý koloběžkář (velké pochopitelně nevyjímaje) jednou nohou odráží od země, druhá noha, která stojí na stupátku, musí logicky kvůli vyšší poloze při každém odrazu podřepnout. A zase se narovnat. Podřepnout, narovnat, podřepnout, narovnat… Děti mají kratší nohy a také méně síly při odrazu – na stejné vzdálenosti si tedy „zadřepují“ mnohem více nežli dospělí. Čím vyšší bude stupátko, tím větší podřep budou muset dělat – a samozřejmě se velmi rychle unaví.

Netrapte tedy, prosím, svoje minuscule tím, že je budete nutit jezdit na koloběžce se stupátkem vysokým deset a více centimetrů. Ono je to taky dost možná velmi rychle přestane bavit, nožky budou bolet, radost z jízdy se vytratí…

V současné době nejmenší a nejlehčí koloběžka s 12palcovými nafukovacími koly – Yedoo Max. Světlost 4 cm, výška nášlapu 6,8 cm | Zdroj foto Yedoo
V současné době nejmenší a nejlehčí koloběžka s 12palcovými nafukovacími koly – Yedoo Max. Světlost 4 cm, výška nášlapu 6,8 cm | Zdroj foto Yedoo

Celková hmotnost koloběžky

Mnoha dospělým jezdcům, o závodnících ani nemluvě, připadá koloběžka o hmotnosti řekněme 10 kg těžká. Jakou potom má logiku koupě stejně těžkého stroje dětem s třetinovou až čtvrtinovou tělesnou hmotností, než má dospělý jedinec? Žádnou samozřejmě. Jezdění na takové koloběžce je pro dítě stejná útrapa jako dřepování na vysokém stupátku…

Jakou hmotnost by tedy měla mít dobrá dětská kolobrnda? Vzhledem k nutnosti dodržení pevnosti konstrukce a absence rámového trojúhelníku (jako u většiny kol), nelze koloběžky odlehčovat do nekonečna. Hmotnost dobré „kid-kolobrndy“ se tak pohybuje v rozmezí od 5 kg do cca 7 až 7,5 kg. Všechno ostatní je holt prostě těžké. Zbytečná zátěž pro dětský organismus.

Kostka Rebel Kid je s hmotností 5 kg nejlehčí dětskou koloběžkou s nafukovacími koly (a je navíc ještě „rostoucí“)
Kostka Rebel Kid je s hmotností 5 kg nejlehčí dětskou koloběžkou s nafukovacími koly (a je navíc ještě „rostoucí“)

Rozměry dětských koloběžek

Je spousta spíše závodních koloběžek, které se v klidu vejdou do výše uvedeného hmotnostního limitu, nicméně dítěti byste je asi nekoupili. Pominu-li pořizovací cenu, pak z jednoduchého důvodu – budou pro něj příliš velké. Ergonomie je důležitý parametr, není například možné, aby měla vaše ratolest představec pod bradou a ruce na řídítkách nad hlavou.

Zatímco u předchozích dvou parametrů, výšky stupátka a celkové hmotnosti koloběžky, jsem uvedl konkrétní hodnoty, v případě rozměrů tak neučiním, ale dám jen obecná doporučení, neboť každé dítě je jinak velké, a i to se velmi rychle mění s věkem.

Nyní bude řeč hlavně o koloběžkách s nafukovacími koly, coby nejvyšším levelu dětských koloběžek. Budeme-li předpokládat, že na takových strojích jezdí děti od věku cca 4–5 let, pak velmi důležitým parametrem je výška horní hrany hlavové trubky (viz červeně označená míra na obrázku níže), která by se měla pohybovat v maximální hodnotě cca do 600 mm. Když to bude 500 mm, bude to pro menší děti ještě lepší. Důvod je jasný: aby i nejmenší dítko odpovídajícího věku nemělo řídítka moc vysoko. Pominu-li, že jde o ergonomii, pak takový obličej rozbitý o představec při prudkém zabrzdění u koloběžky s vysokou hlavovou trubkou – a tedy i řídítky – také není nic moc.

Rozměrový náčrt K-bike K6 ukazuje mimo jiné výšku horní hrany hlavového složení 500 mm, což je skvělé | Zdroj K-bike
Rozměrový náčrt K-bike K6 ukazuje mimo jiné výšku horní hrany hlavového složení 500 mm, což je skvělé | Zdroj K-bike

S výškou horní hrany hlavové trubky samozřejmě souvisí i výška řídítek. Stará poučka říká, že řídítka by měla být ve výšce zaťaté pěsti koloběžkáře stojícího na zemi s rukou podél těla. Toho ale u dětí nejspíš nedosáhnete, řídítka budou obvykle výš. Ale… dbejte na to, aby je dítě mělo maximálně zhruba ve výšce pasu. Má-li vaše ratolest řídítka v úrovni hrudníku nebo snad ještě výše, je to o ničem, veškerá ergonomie je v… háji.

Užší je lepší!

Jestliže to platí u dospěláckých koloběžek, pak u dětských dvojnásob – klíčové slovo zní: úzké náboje. Okopané kotníky od široké zadní stavby bolí děti úplně stejně jako dospělé, možná ještě trochu víc. Ale hlavně – děti to nepochopí. Řeknou si kvůli tomu, že „koloběžka je blbá, protože to bolí“. 

Takže pozor na náboje – kupujte pouze stroje s úzkými náboji. Běžné cyklonáboje šířky 100 mm na dětské koloběžce nemají co dělat! Všechny modely, které doporučuji v tomto článku, mají náboje šíře od 65 do 74 mm – a díky tomu také patřičně úzkou zadní stavbu/vidlici.

I luxusní hliníkový model Yedoo Frida & Fred, určený odrostlejším dětem, využívá úzké 74mm náboje
I luxusní hliníkový model Yedoo Frida & Fred, určený odrostlejším dětem, využívá úzké 74mm náboje

Jakou dětskou koloběžku? Konkrétní doporučení

Už jsem to avizoval na začátku – koloběžek pro děti, které jsem ochoten doporučit, je skutečně málo, velmi málo. Nejsem obchodník ani výrobce, marketér už vůbec ne, takže netuším, čím to je, že většina strojů deklarovaných jako „koloběžky pro děti“ nesplňuje ony tři výše uvedené základní parametry. Evidentně se však prodávají dobře, jinak by na trhu nebyly. Nicméně je to velká škoda. S takto mizernou nabídkou mnoha mrňousům zůstane koloběžkování jen jako dětská zábava, kterou brzy opustí a přesedlají na kolo či jiná přibližovadla – místo toho, aby jim tento koníček či vášeň vydržel(a) třeba až do dospělosti. Konec nářků, pojďme na konkrétní modely.

Koloběžky pro děti mladší 4 let

Po pravdě řečeno, dětem mladším než cca 3–4 roky koloběžku spíše ani nedoporučuji. Koordinace pohybů na kolobrndě je totiž pro taková prťata ještě trochu složitá. Spíše než koloběžku bych pro tuto věkovou kategorii navrhoval pořídit jednostopé odrážedlo, na kterém se vaše ratolest perfektně naučí držet rovnováhu, ovládat „řízení“, používat brzdu (u odrážedel vybavených brzdou tedy) a – protože i na něm je „nohama na zemi“ – pozdější přechod na kolobrndu mu nebude činit žádné potíže.

Nicméně pokud přesto u tak malých dětí trváte na koloběžce, budete se muset poohlédnout po některé hliníkové skládačce s polyuretanovými inlajnovými koly – „velká“ koloběžka s nafukovacími koly je pro tuto věkovou kategorii naprostý nesmysl. Nabídka „hliníkovek“ je rozmanitá, vyhněte se ale nejlevnějším modelům, ty se rády rozpadají i pod řekněme 15kilogramovou zátěží malého jezdce. Z osvědčených značek mohu doporučit Micro nebo Oxelo, kvalitních modelů ale určitě bude více.

Dětské koloběžky
Oxelo Play 3 | Zdroj foto Decathlon

Zjevení jménem K-bike K2

K-bike K2

Naprosto ojedinělou dětskou koloběžkou – troufám si říci, že na celém světě – představuje stroj ze zlínské garážovky K-bike, model K2.

Tato koloběžka s letmo uloženými sedmipalcovými koly (která nejsou nafukovací, ale vyplněná pěnovou hmotou) s excentrickými řídítky a stupátkem z Perspexu váží neskutečných 1,8 kg a mohou na ní jezdit už 2–3leté děti. 

Petr Vavruša, který první K2 vyrobil už v roce 1993 (!) původně tento model nechtěl vyrábět sériově, a dlouhou dobu (asi 27 let :-)) zůstalo jen u pár prototypů, které kolují po jeho přátelích, kteří mají zrovna děti v odpovídajícím věku. Nicméně poté, co se Petr stal dědem, se situace trochu změnila, a když budete mít štěstí, koloběžku K-bike K2 se vám podaří koupit. 

Bližší podrobnosti čtěte v našem článku.


Koloběžky pro děti ve věku (cca) 4–7 let

Ve čtyřech letech už má průměrné dítě „přesmetr“, takže do hry vstupují první koloběžky s nafukovacími koly – s nejmenšími 12palcovými koly. (Vím, že existují i menší „nafukovačky“, ale debata, proč je nepoužít, by byla na delší dobu.)

Jednoznačně největší nabídku má v této kategorii firma Yedoo, ostatně „Jedůčko“ má obecně největší portfolio dětských koloběžek. My ale hezky česky podle abecedy začínáme značkou K-bike, která vyrábí víceméně univerzální koloběžky, na kterých mohou jezdit koloběžkáři od nejmenšího věku až… dokud můžou chodit :-)


K-BIKE

www.kolobezka.com

K5 a K6 – Kids tuning

K-bike Green Fish Edition v. 2011
K-bike Green Fish Edition v. 2011

Teď se budu dvěma větami opakovat z článku o malých koloběžkách: „Ká pětka“ – jedna z legend české koloběžkové scény – je čistokrevný závoďák minulé epochy, kdy jste na závodech o nic většího nezavadili. Malá, lehká, obratná, ale velmi rychlá koloběžka. To vše platí stejně o modelu K6, který má sice vyšší světlost podlahy, ale při použití nižších plášťů (např. Schwalbe Big Apple) se rozdíl de facto srovnává.

K-biky jsou sice konstruované jako koloběžky pro dospělé, nicméně díky svojí „malosti“ stačí jen vyměnit původní vysoká řídítka za rovná a představec dát s nulovým vyložením – a máte rázem skvělou dětskou koloběžku. Jakmile dítě odroste, vymění se řídítka za vyšší, později použijete delší představec a tak můžete pokračovat až do dospělosti. K-biky jsou zkrátka rostoucí…

Dětská Ká pětka s vyššími řídítky, ale stále s představcem s nulovým vyložením
Dětská Ká pětka s vyššími řídítky, ale stále s představcem s nulovým vyložením

Nejste-li technicky zdatní a zruční, tzv. Kids tuning nabízí rovnou výrobce, čili s tím si starosti dělat nemusíte. Pokud rádi „tuníte“ sami, budiž vám inspirací naše články zde, tadytu. A ještě jeden článek zde.

K-biky jsou koloběžky za rozumnou cenu (pod 5 000 Kč), jejich jedinou vadou je takříkajíc obtížná dostupnost. Výroba je doslova kusová, zájem velký. A také barva nových K-biků je pouze černá, jinou výrobce bohužel nenabízí. Nicméně i tak považuji tyto stroje v dětské úpravě za nejlepší v poměru cena/výkon.

Kola: 12/12″
Celková délka: 1 100 mm
Výška stupátka/světlost: 60–65/40–45 mm
Hmotnost: 6,5 kg
Cena*: K-bike K5 – 4 650 Kč, K6 – 4 850 Kč


YEDOO

Yedoo.eu

Yedoo Mau, One a Tidit

Yedoo Mau | Zdroj foto Yedoo
Yedoo Mau | Zdroj foto Yedoo

Tyto tři koloběžky dávám do jedné „škatulky“ z jednoduchého důvodu – jsou si podobné jako vejce vejci. Všechno to jsou primárně dětské koloběžky s koly 12/12 palců – rozdíly mezi nimi jsou minimální, ale postupně je popíšu.

Model Mau je nejlehčí – 5,8 kg – protože je vyrobený z tenčích trubek, kvůli čemuž má i nosnost „jen“ 75 kg. Pro dítě od 4 do 7 let by to ale mělo stačit, ne? ;-)

Yedoo One | Zdroj foto Yedoo
Yedoo One | Zdroj foto Yedoo

Další dva typy – One a Tidit, unesou už 90 kg (nekrmte tolik svoje děti!) a mají také o něco vyšší řídítka. U nejmenšího Mau výrobce doporučuje minimální výšku jezdce 100 cm, u One a Tidit pak 110 cm.

Yedoo Tidit | Zdroj foto Yedoo
Yedoo Tidit | Zdroj foto Yedoo

Tidit se od předchozích dvou modelů liší tím, že má obě brzdy, kdežto One a Mau mají jen zadní brzdu. Dlužno doplnit, že Mau má světlost 40 mm, Tidit 44 mm a One pak už 50 mm. Což bych řekl, že už je na dětský model zbytečně moc.

Kola: 12/12″
Celková délka: Mau – 1 100 mm, One, Tidit – 1 130 mm
Výška stupátka/světlost: Mau – 40/68 mm, Tidit – 44/75 mm, One – 50/81 mm
Hmotnost: Mau – 5,8 kg, One – 6,5 kg, Tidit – 6,9 kg
Ceny*: Mau – 3 590 Kč, One – 2 990 Kč, Tidit – 3 790 Kč

Koloběžky pro děti ve věku (cca) 8–12 let

„Předpubertální“ věk už sebou nese tělesnou výšku 130–150 cm, což dovoluje přední kolo zvětšit na 16 palců. Tím se koloběžka zároveň lehce prodlouží, což spolu s větším předním kolem zlepší jízdní vlastnosti. Váha se tím nijak zásadně nezvýší, výšku stupátka také není třeba měnit. Takže pojďme do toho!

K-BIKE

www.kolobezka.com

K-bike K7 Kids tuning

K-bike K7 v „nedětském“ provedení. Stačí ale jen vyměnit představec a řídítka…
K-bike K7 v „nedětském“ provedení. Stačí ale jen vyměnit představec a řídítka…

K-bike K7 je v podstatě Ká pětka (nebo Ká šestka?) s větším šestnáctipalcovým předním kolem, s čímž se pojí všechny výhody, které byly uvedené v úvodu k této kategorii koloběžek. Plus třeba ještě to, že pro 16″ kola se o fous lépe shánějí pláště, respektive je jich o něco větší výběr než pro dvanáctky.

No a to už je od K-biku všechno… abyste ale nežili v dojmu, že je snad Ká bajk nějaká výrobna dětských koloběžek. Jak jsem psal u menších modelů – jsou to koloběžky rostoucí, na kterých můžete po výměně řídítek jezdit až do smrti. A platí to i pro Ká sedmičku.

Kola: 16/12″
Celková délka: 1 210 mm
Výška stupátka/světlost: 50/70 mm
Hmotnost: 7,4 kg (s dospělými řídítky)
Cena*: 5 430 Kč

Starší recenze „nedětského“ K-biku K7 na Přibližovadlech zde


KOSTKA – KOLOBKA

Kostkakolobezky.cz

Kostka Rebel Max Kid (G5)

Kostka Rebel Max Kid (G5) | Zdroj foto Kostka - kolobka
Kostka Rebel Max Kid (G5) | Zdroj foto Kostka – kolobka

Přestože je Rebel od Kostky co do rozměrů de facto stejný jako K-bike K7, je o rovná dvě kila lehčí. Což je hodně! Jak toho výrobce dosáhl? Místo běžných čtvercových profilů použil tenkostěnné trubky z Cr-Mo oceli – toť celý zázrak.

Rebel se vyrábí také jako dospělácká a navíc ještě skládací koloběžka s vysokými řídítky, nicméně v této verzi Kid je vybavená speciálními dvojpolohovými řídítky, umožňujícími použití A-head hlavového složení a zároveň jednoduché změny výšky řídítek předěláním do jedné ze dvou poloh v představci.

Dětská Rebelova dvojpolohová řídítka | Zdroj foto Kostka - kolobka
Dětská Rebelova dvojpolohová řídítka | Zdroj foto Kostka – kolobka

Kostka Rebel Max Kid (G5)
Kola: 16/12″
Celková délka: 1 200 mm
Výška stupátka/světlost: 40/60 mm
Hmotnost: 5,4 kg
Cena*: 7 990 Kč


YEDOO

Yedoo.eu

Yedoo Wzoom, Two

Yedoo Wzoom | Zdroj foto Yedoo
Yedoo Wzoom | Zdroj foto Yedoo

Stejně jako v předchozí kategorii dětských koloběžek, jsou i modely s koly 16/12 palců od Yedoo sobě velmi podobné. Pohledem na technické parametry zjistíte pouze to, že model Wzoom má nižší stupátko, ale je o něco málo těžší nežli model Two. Za zmínku stojí také to, že Wzoom je nabízený v devíti barvách (!), kdežto Two v běžné škále pěti barev. Model Two je ale o nějakou tu stovku levnější.

Yedoo Two | Zdroj foto Yedoo
Yedoo Two | Zdroj foto Yedoo

Yedoo Wzoom a Two
Kola: 16/12″
Celková délka: 1 220 mm
Výška stupátka/světlost: Wzoom – 44/75 mm, Two – 50/81 mm
Hmotnost: Wzoom – 7,5 kg, Two – 7,3 kg
Cena*: Wzoom – 3 990 Kč, Two – 3 590 Kč

Koloběžky pro děti věku „od puberty výš“ :-)

Dnes se už puberta začíná projevovat leckde a u leckterých dětí docela brzy, takže vezmeme-li věk kolem 10–15 let – až skoro nekonečno, budou se vám určitě líbit koloběžky s koly 16/16 palců, které jsou skvělé pro tuto věkovou/velikostní kategorii, nicméně vyřádí se na nich naprosto v pohodě i ti největší dospěláci. Dvě stejně velká kola přináší další jízdní komfort navíc zejména při rychlém průjezdu zatáček, koloběžky jsou zase o něco málo větší čili delší a opět stabilnější při jízdě.

KOLOBĚŽKY NISTLER

www.kolobezky-pro-dospele.cz

Friend

Friend v dětské custom verzi vč. airbrush laku | Zdroj foto (a realizace) Koloběžky Nistler
Friend v dětské custom verzi vč. airbrush laku | Zdroj foto (a realizace) Koloběžky Nistler

Pokud se vám zdá, že už jste Frienda někde viděli, tak vyrolujte výš v tomto článku. Ano, Friend je nevlastní, ale pokrevní příbuzný K-biků. Nevlastní, protože se jmenuje jinak a produkuje ho jiný tým, pokrevní však proto, že z k K-biku K7 přímo vychází.

Také u této běžně dospělácké koloběžky lze osadit nižší řídítka s kratším představcem, aby na ní mohli jezdit i dětičky. Těm pubertálním ale nechte řídítka původní. Opět je to zkrátka rostoucí koloběžka.

Kola: 16/16″
Celková délka: 1 310 mm
Výška stupátka/světlost: 45/65 mm
Hmotnost: 7,3 kg (s dospělými řídítky)
Cena*: 7 700 Kč

Všechno, co jste chtěli vědět o Friendovi, najdete na Přibližovadlech zde


KOSTKA – KOLOBKA

Kostkakolobezky.cz

Kostka Street Fun Kid (G5)

Kostka Street Fun Kid (G5) | Zdroj foto Kostka - kolobka
Kostka Street Fun Kid (G5) | Zdroj foto Kostka – kolobka

Kostka – kolobka vyrábí model se dvěma šestnácti palcovými koly vysloveně v dětské velikosti, což Street Fun Kidu potvrzuje „dětsky krátký“ rozvor a řídítka s představcem s nulovým vyložením. Toto není rostoucí koloběžka, toto je dětská koloběžka pro největší děti. I u tohoto modelu Kostka využívá vlastní úzké 65milimetrové náboje, díky kterým je zadní (potažmo i přední) stavba přímo předpisově úzká.

Kola: 16/16″
Celková délka: 1 240 mm
Výška stupátka/světlost: 45/70 mm
Hmotnost: 6,8 kg
Cena*: 5 490 Kč


YEDOO

Yedoo.eu

Yedoo Frida & Fred

Yedoo Frida & Fred
Yedoo Frida & Fred v akci

Frida & Fred je jediným zástupcem koloběžek s hliníkovým rámem (nepočítám-li hliníkové skládačky pro nejmenší), který je extra tuhý a zároveň lehký. Tento model je taktéž koncipovaný jako univerzální/rostoucí – po výměně řídítek na něm můžete jezdit až do…

Taktéž jako jediná koloběžka z tohoto přehledu, má Frida & Fred dvojité zadní patky pro uložení kola, díky čemuž lze „štelovat“ výšku stupátka ve dvou polohách. Je to ale trochu otravné, protože při tom musíte zároveň znovu seřídit i zadní brzdu.

Kola: 16/16″
Celková délka: 1 330 mm
Výška stupátka/světlost: 40/70 mm
Hmotnost: 6,7 kg
Cena*: 8 590 Kč

Podrobnou recenzi Yedoo Frida & Fred čtěte zde na Přibližovadlech

Dětské koloběžky a cena

Přestože známé přísloví praví, že „cena je až na prvním místě“, já jsem si tento nikoliv nevýznamný „parametr“ nechal na samý konec článku. Pokud jste doposud žili v tom, že kvalitní dětskou koloběžku lze pořídit za patnáct stovek, musím vás zklamat (s výjimkou skládacích „hliníkovek“). Ostatně výše v přehledu doporučených modelů sami vidíte, že ceny začínají na cca 3 500 Kč, častěji se ale pohybují pod pěti tisícovkami.

Otázka zní: Vyplatí se koupit dítěti koloběžku v ceně čtyř až pěti tisíc, či dokonce dražší? Můj názor je takový: Pokud nechcete, aby bylo koloběhání pro vaši ratolest jen dětskou zábavou, která časem pomine, ale byli byste rádi, kdyby mu tento koníček vydržel klidně i celý život, rozhodně se taková investice vyplatí. Na dobrém stroji se dítě nebude trápit, koloběžka mu bude přinášet jen radost. A když z ní vyroste (jakože některé jsou i „rostoucí“ – viz výše – takže ten čas hned tak nenastane)? Tak ji prostě prodáte. A nemusíte mít obavy, že byste museli jít hluboko pod cenu. Po dobrých kolobkách je poptávka i v „sekáčích“ a jsou velmi rychle prodané za slušnou cenu.

Dětské koloběžky
Na kvalitní koloběžce má vaše sebevědomá ratolest také větší šanci uspět na závodech. A že závodů pro děti neustále přibývá…

Legenda: * – ceny jsou platné v době vydání tohoto článku

Sdílej:

51 komentáře

  1. Díky, díky! Tesat do kamene! Často sem posílám zájemce o dětskou „koloběžku“ za 1000-2000 Kč, když ji náhodou přijdou hledat k nám do obchodu a narazí na mě… Snad jim tohle pomůže

    Ke kolobkám pro mrňouse – viděl jste Oxelo B1?
    https://www.youtube.com/watch?v=xeN4qLFL1ZA

    Kdyby Vás to nějak zaujalo, nebo si myslíte že by to zaujalo návštěvníky webu a seženete si vlastního, nebo cizího mrňouse pro test, nemám problém ji půjčit :)
    Zdraví David.

  2. Dobrej článek. Mám dojem, že naši výrobci dětem něco dluží. Co? Dětskou koloběžku. To co je na trhu jsou všechno odvozeniny od dospěláckých koloběžek. Proto u každé narazíme min. na jeden parametr, který nevyhovuje: výška nášlapné plochy, hmotnost, ergonomie. To, že dítě je malé a lehké dává značné možnost při výběru materiálů a usnadňuje to zkonstruovat koloběžku lehkou, s malou stojnou výškou, rozměrově sladěnou s dětskou postavou. Je jasné, že potom například K2 je jak z jiného světa. Ale ruku na srdce: Je nutné používat pro dětskou koloběžku stejné materiály jako pro kolobku s nosností 150 kg? Přepočítejte si poměry například na Kostka Kid Mini a dítě 120cm/30kg, kolik by vám to hodilo pro 180 cm/80 kg chlapa. Hmotnost takové kolobky by byla cca 17 kg, nášlapná plocha cca 13cm. Chtělo by se vám na tom jezdit? Už přestanu, abych nevytočil někoho z výrobců, podobně jako Fido B. Michálka v článečku o rozměrech koloběžky.

  3. Tak tak. Přesně toto jsem nastiňoval již dosti dávno. Uvědomění si těch paradoxů je skutečně nejprůkaznější, přepočítáme-li ty parametry k běžnýmu sportujícímu chlapovi. Krásně jsi to znovu nastínil.

  4. Dobrý den,
    díky za zajímavý článek. Chtěla bych Vás požádat o názor na koloběžku PUKY R03. Líbí se mi, že je v porovnání s ostatními dětskými koloběžkami kompaktní – má na délku jen cca 90 cm – je to výhoda či nevýhoda? Předem díky za názory.

  5. #5 Já bych sahnul do slamníku a koupil Vavrušovo K5 s Kids tuningem podle dohody. V článku je to ta světle zelená kolobka Aničky Lindnerové, nejdříve s rovnými řídítky, později s prohnutými, podle toho jak dítě roste.

  6. #5 Pak je tu ještě jedno řešení: 1/ Podívejte se na čem jezdí jeho kamarádi. 2/ Kupte mu stejnou koloběžku jako mají oni. 3/ Úspěch máte zaručen i kdyby ta kolobka byla úplně blbá.

  7. Dobrý článek.Paradoxem je,že pan Vavruša si myslí,že vyrábí závodní kolobky,ale přitom dělá jedny z nejlepších koobek pro děti. :-) Ještě bych dodal,že pro děti bude dobrý i derivát Káček,kolobka Friend od Nistlerových.

  8. Bohuslav Kožnar: Friend je dobrý, ale určitě až pro odrostlejší děti, řekněme až cca od teenagerského věku…

  9. Synovi jsme ke třetím narozeninám koupili Yedoo Mau. Naprosto neinformovaně, za 2300. Má narozeniny v září, takže první rok moc nenajezdil, ale další už to bylo lepší a teď jezdí jako blázen do školky a zpět. Jasně, jsou asi určitě lepší stroje, ale rozhodně to není tak, že by to na levnějším děti nebavilo…

  10. #17 – Statečnej kluk. Tady ale nejde o prachy, ale o výšku podlahy. 10cm je trochu silný kafe. Kdyby v Yedoo nebyli diletanti, tak stačilo trochu jinak naohýbat trubky rámu a kluk moh mít za stejný prachy celkem dobrou koloběžku. Příští kolobka bude určitě lepší.

  11. #17 #18 Yedoo Mau je pro male dite naprosto v pohode. Vyssi naslap znamena, ze alespon tolik nedrhne o obrubniky, a nema tolik odrena kolena, ruce a nos:-)

  12. Dobrý den,
    děkuji za článek, přesně tak to vidím i já. Jsem před výběrem koloběžky pro 6 leté díte. Doposud jezdil od Hota na koloběžce Kuba a ikdyž pan Hota nemá dobrou pověst co se týče koloběžek, tak ta jeho byla ideální pro dítě od 3 do 6let.Nyní je už malá. Zvažuji mezi Didinem a K5, mohl by mi někdo poradit? U Kostky Mini Kid mi vyhovuje zase cena. Nejsem schopna ale posoudit, zda pak půjde vyměnit představec a řídítka. Děkuji za rady.

  13. Dobrý deň. Chceme kúpiť dcére k 2 narodeninám kolobežku. Zvažujeme medzi B1 STRUCTURE od Oxelo alebo Mini Micro. Nakoľko Mini Micro stojí cez 60 euro, prikláňame sa skôr k Oxelo (nevieme či ju to bude vôbec baviť). Myslíte že to bude dobrá voľba, spĺňa kritéria ? Alebo radšej zainvestovať do Mini Micro ? Ďakujem veľmi pekne za radu.

  14. Dobrý den, chci se zeptat co říkáte na koloběžku pro 6 leté dítě Kostka Street kid.Je v parametrech koloběžky vyloženě něco špatně nebo může konkurovat některé z vašich doporučovaných,děkuji Andrea

  15. Dobrý den,

    krásně napsaný článek, ostatně jako všechny, které jsem na Vašem webu četl.

    Narazil jsem na novou kolekci koloběžek pro děti Yedoo a zaujala mě Yedoo Mau New pro mého 5letého syna s výškou cca 105 cm. Splňuje všechna Vámi uvedená kritéria. Co si o ní myslíte?

    Děkuji.
    Radim

  16. Yedoo Mau New je lepší než jeho předchůdce. K optimu má ještě dost daleko, ale z toho, co je na trhu je to podle mně přijatelná volba. Už jsem to tu jednou psal, že naši výrobci dluží dětem dětskou koloběžku a ne nějakou odvozeninu od dospěláckých koloběžek. Na co je dětská kolobka s nosností 90 kg? To, že je dítě lehké dává tvůrcům velké konstrukční a techologické možnosti. Ale asi to není dobrej kšeft.

  17. Velmi správně! Dětská koloběžka by se měla od prvopočátku konstruovat jako dětská a nikoli tak, aby na ní mohl jezdit i dospělý člověk.

  18. A co HOTA OStrava? Tam je něco menšího…. tuším Kuba, váha 3,5 kg, nenafukovací kola, ale asi nejdou nastavit řídítka…

  19. Dobrý den,
    prosím o doporučení kolobky pro 8letou dcerku – 130cm/24kg. A aby z ní tak hned nevyrostla:) Děkuji, Kateřina

  20. Dobrý den, řešili jsme to samé před rokem a koupili neteři K-bike K6 s plášti Road Cruiser. Teď je jak Forrest Gump, když má někam jít, tak jede na ní :) Já jsem byl z konstrukce tak nadšený, že jsem si letos koupil Frienda.
    Kolobka je lehká, promyšlená, poroste s ní až do dospělosti a hlavně to bude unikát (pokud si ji necháte přestříkat) narozdíl od všech tuctových sériovek :)

  21. Zdravím. Mám rodičovské dilema a nepodařilo se mi zatím nalézt žádné koloběžkářské fórum, tak to zouším zde. Chceme koupit synovi (140 cm) koloběžku za rozumné peníze a nejlépe nám vycházejí K5 a Yedoo Wzoom New https://www.alza.cz/sport/yedoo-wzoom-new?dq=4826763. Oproti starým dětským modelům Yedoo vypadá tento již celkem použitelně. Předem děkuji za názor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *