Search
Close this search box.

Skládací kolo Foldy 2012 – dlouhodobý test – závěrečná rekapitulace

Celý článek Máme za sebou půl roku jezdění na skládacím kole Foldy verze 2012. Na začátku byl stanovený jasný cíl – zjistit, zdali se jedno z nejlacinějších skládacích kol na českém trhu osvědčí při dlouhodobém používání. Jak jsme testovali? Jezdili jsme na něm tak, jak by na něm jezdil běžný uživatel. Hlavně po městě, ale i za humny.Autor článku a Foldy u Staré Dyje, tekoucí podél Janova hradu

Hned na začátku se bohužel musím přiznat k vlastní pitomosti. Na začátku dlouhodobého testu jsem pro Foldy nevyhradil jeden jediný jedinečný cyklocomputer. A znáte to, kompjůtr se předělává z kola na koloběžku, z koloběžky na kolo… Původní záměr zapisovat si ujeté kilometry vzal tak brzy za své, takže nyní musím pracovat s odhadem. Nicméně kvalifikovaným odhadem, který se od skutečnosti liší jen minimálně. Počítejte se mnou:

Foldy bylo v redakci Přibližovadel přesně šest měsíců. Tedy bylo u nás déle, ale v zimě odpočívalo u dětí pod postelí – viz minulý článek. Šest měsíců jezdilo a jak se znám, průměrně udělám kolem 200 km měsíčně – to vím i bez tachometru, protože byly časy, kdy jsem si v podobných číslech liboval a pečlivě je sledoval (já vím, mělo mi to vydržet o něco déle). 200 × 6 = 1 200 km. Protože zima byla letos tuhá a trvala dlouho, něco málo odečtu – zůstane nám hezké „kvalifikovaně odhadnuté“ číslo 1 000 km. Když už víme, že Foldy ujelo tisíc kilometrů, musí nutně následovat otázka: Co to s ním udělalo?

Půl roku bez defektu

Začnu běžným opotřebením. Pláště jsou jako nové… Možná je to tím, že jsem opravdu trochu paranoidní co se týče tlaku a skoro před každou vyjížďkou jej kontroluji a v případě potřeby dofoukávám. Drtivá většina jízd probíhala po asfaltu, takže mechanické poškození (průrazy, proříznutí apod.) moc nehrozily a ani se nestaly. Resumé: Znovu opakuji – jako v říjnu minulého roku – nebojte se slicků, jsou v pohodě a navíc rychle a hlavně bez odporu odvalují. A ještě se musím pochlubit: Za půl roku ani jeden defekt!

Foldy 2012

Trochu se mi podařilo natáhnout řetěz, byť do výměny odhadem ještě jednou tolik vydrží. Evidentně to není špičková komponenta, to je vidět už na první pohled, ale já jsem mu navíc dal „pokouřit“ silovou jízdou v kopcích. Běžnému uživateli, který má Foldy na normální přibližování, by měl řetěz vydržet minimálně dvakrát tolik.

O brzdách je zbytečné se bavit – špalky véček jsou jako nové – co tedy dalšího odešlo v průběhu dlouhodobého testu? Škarohlídové netěšte se – nic. Tedy vlastně ano. Dvakrát jsem musel dotahovat výplet zadního kola. Čínští zaplétači asi nepočítají s evropskou hmotností testovacích jezdců…

Dotažení výpletu bylo jediným nutným servisním zásahem. Žádnou další komponentu nebylo nutné opravovat neřkuli měnit. Tedy já bych měnil – sedlo – už jsem o tom také psal. A pedály jakbysmet.

FoldyFoldy

Sedlo je ale individuální záležitost, takže se není čemu divit. Mně gelové křeslo Foldy nevyhovuje, moje pozadí má rádo tvrdá a úzká „prkna“. Dovedu si ale představit, že jiným uživatelům se naopak sedlo Foldy bude velmi líbit.

Plastové skládací pedály jsou měkké a s tím nic nenaděláte. Za celého půl roku jsem měl strach se do nich pořádně opřít, pokud jsem neměl nohu až těsně u kliky, v blízkosti kovové osy pedálu. Upřímně přiznávám, že kdyby mi Foldy říkalo pane, oželel bych skládání a vyměnil originální pedály za běžné „neskládací“ platformy.

Schváleno. Tečka

Mám-li nyní vyslovit krátký jednoznačný závěr, pak musím uvést, že skládací kolo Foldy se v dlouhodobém testu osvědčilo. I když nejde o stroj osazený značkovými komponentami vyšší třídy, nenastal jediný zásadnější problém. Kolo je díky hliníkovému rámu ve své třídě příjemně lehké, hladké a úzké pláště sice neposkytují tolik jízdního komfortu jako balóny, nicméně důležitější je, že prostě „jedou jako z praku“. Komfort ať vám poskytne ono (pro mě kontroverzní) gelové sedlo a ergonomicky tvarované, taktéž gelové gripy.

Resumé? Skládací kolo Foldy redakce Přibližovadel.cz doporučuje.
Všechny články půlročního testu Foldy

Foldy 2012 – dospívající skládačka (recenze)

Foldy 2012 – dlouhodobý test – měsíc první

Foldy 2012 – dlouhodobý test – září on the road

Foldy 2012 – dlouhodobý test – říjnové vymítání pověr (a jeden „videorest“ k tomu)

Skládací kolo Foldy 2012 – dlouhodobý test – listopadové cargo

Skládací kolo Foldy 2012 – dlouhodobý test – až se jaro zeptá…


Sdílej:

7 komentáře

 1. Jakožto zástupce výrobce Foldy děkujeme za doporučující verdikt i hondě postřehů a připomínek. Proto další verze Foldy bude za setejné peníze jestě lepší.

  – dvě velikosti rámu
  – lepší řetěz
  – nové barvy
  – možnost selekce gripů (s armrestem a bez), sedla (gelové i tvrdé), pedálů (plastové i kovové)
  – výběr mezi sleek plášti a klaiskou 1,50 už nabízíme dnes.

  Ale, ta špatná zpráva nakonec – nové Foldy bude až koncem srpna. Kdo počká, ten se dočká. Kdo nepočká, možná prohloupí. :)

 2. Dobrý den. Velice by mě zajímala kvalita kloubů rámu a řídítek. Projevili se během testování vůle v těchto částech kola?

 3. Dokud clovek nemusi do jejich servisu, je kolo koupeny od ekolo.cz asi ok. Prinesl jsem k nim baterku do opravy. Baterku neopravili. Jejich vymluvy nemuzu opakovat, protoze bych se nasral. Kamarad mi ji opravil za 15min. Pak jsem zjistil proc. Vnucujou novy baterky za 11 000. Ta moje stoji v Cine 180usd + doprava + clo ca 5 000czk. Takze slusna marze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *