Search
Close this search box.

Kterou si vyberete? (Klasické) velké koloběžky – 2. díl

V první části této dvojdílné ságy o velkých koloběžkách s koly 26/20 a 28/20 palců, jsem se věnoval takříkajíc obecné problematice těchto strojů. Úvahám a více či méně odbornému rozboru jejich předností (ale i záporů), dal jsem zde základní obecná doporučení k výběru velké koloběžky, a jak je mým dobrým zlozvykem, zabrousil jsem i do oblasti estetiky :-) A také jsem slíbil, že ve druhém pokračování se už budu věnovat konkrétním modelům. Je to tady!

 

Chtěl bych jen upozornit čtenáře, že mým záměrem nebylo do 2. dílu tohoto článku dostat kompletní přehled velkých koloběžek s koly 26/20 a 28/20 palců na českém trhu. Je zde zastoupeno pět výrobců, jejichž koloběžky z velké části znám, mám na nich něco najeto, a můžu je tak s čistým svědomím doporučit ostatním koloběžkářům. Nechci a ani nebudu psát o něčem, o čem nejsem sám přesvědčený. Pokud existují i další kvalitní výrobci (zastoupení na českém trhu), pak o nich nevím. Ale rád se s nimi seznámím – napište mi prosím, znáte-li takové.

Ještě jedno upřesnění – i když jsem to už psal v 1. dílu – řeč je o silničních a univerzálních nebo chcete-li trekových koloběžkách s koly 26/20 a 28/20 palců. Stroje terénní z toho pro tentokrát vynecháme, to je samostatná kategorie. Takže jdeme na to – hezky česky podle abecedy od finského výrobce.

Velké koloběžky – přehled vybraných modelů

Kickbike  Kostka  Mibo  Morxes  Yedoo

Kickbike

Finský Kickbike je v tomto přehledu jednou ze dvou firem velkých koloběžek. S výjimkou pouhých dvou modelů totiž u „Bejka“ najdete pouze velké koloběžky. Zároveň je také jediným výrobcem, který je ochotný jít u zadního kola na menší rozměr nežli 20 palců. Opět s výjimkou dvou modelů, mají všechny jeho velké koloběžky hliníkový rám – typickou esovitě prohnutou trubku, díky níž spolehlivě poznáte Kickbike na míle daleko. „Bejky“, tedy hlavně model Race Max 20, jsou – díky malé hmotnosti a vysoké tuhosti rámu – velmi oblíbené mezi závodními jezdci, potkáte je ale samozřejmě i mezi hobbíky, kteří jezdí jen tak pro radost.

Zdroj: Kickbikecz.cz

Koloběžky Kickbike s koly 26/20″ (a 26/16″)


Kickbike City G4

„Nejoblíbenější mezi ženami“ – píše se na webu českého zastoupení Kickbiku, a já říkám: Proč ne (i když lingvisticky přesnější by asi bylo „nejoblíbenější u žen“ :-)). Velká koloběžka s netradičním osazením koly 26/16 palců a u Kickbiku minoritním ocelovým rámem, postavená na míru krátkým pojížďkám po městě. Tomu odpovídají i řídítka pro vzpřímený postoj. Přece se při jízdě v sukni nebudete hrbit…

Kickbike City G4 | Zdroj foto Kickbike
Kickbike City G4 | Zdroj foto Kickbike

Můžete si vybrat bílou, černou nebo růžovou barvu, přičemž ve standardní výbavě jsou oba celoobvodové blatníky – vždy v barvě rámu, takže eleganci bylo učiněno zadost. Aby toho nebylo málo, tak v ceně je i nákupní košík a stojánek. Hmotnost 10 kg u stroje této kategorie neurazí, takže vstříc městským dobrodružstvím!

Základní technické parametry a cena
Rozvor: 1 100 mm**
Celková délka: 1 610 mm**
Prostor pro jezdce: N/A
Výška řídítek: 1 030–1 070 mm**
Hmotnost: 10 kg**

Cena: 7 990 Kč*


Kickbike Cruise Max 20/Cruise Max 20T

Cruiser neboli křižník – to je hliníková dvacet šest dvacítka od Kickbiku s mega širokými vlaštovkami (nebo běžnými vlaštovkami u modelu 20T) a balónovými plášti. Ideální stroj na popojíždění mezi plážemi na Francouzské riviéře, případně brněnském Priglu :-)

Kickbike Cruise Max 20 | Zdroj foto Kickbike
Kickbike Cruise Max 20 | Zdroj foto Kickbike
Kickbike Cruise Max 20T | Zdroj foto Kickbike
Kickbike Cruise Max 20T | Zdroj foto Kickbike

K oběma Cruise Maxům dostanete v základní výbavě přední blatník typu „lízátko“, zadní celoobvodový blatník v barvě rámu a stojánek. Odrazky a zvonek jsou samozřejmostí u všech Kickbiků, závodní modely nevyjímaje. Stejně tak ke Kickbikům patří i dvojité zadní patky, umožňující zvýšit světlost stupátka.

Základní technické parametry a cena
Rozvor: 1 170 mm**
Celková délka: 1 780 mm**
Prostor pro jezdce: N/A
Výška řídítek: 900–1 100 mm**
Hmotnost: 9,9 kg**

Cena: 11 990 Kč*


Koloběžky Kickbike s koly 28/20″ (a 28/18″)

Kickbike Sport G4

Jeden z nejstarších modelů Kickbiku (což mu nijak neubírá na kvalitách), univerzální nebo chcete-li treková koloběžka osazená koly 28/18 palců. Jde o druhý ze dvou modelů „Bejků“ s ocelovým rámem, nicméně na rozdíl od předchozích „frajerských“ koloběžek jsme už přece jen ve více sportovní kategorii. Ostatně odpovídá tomu i název stroje.

Kickbike Sport G4 | Zdroj foto Kickbike
Kickbike Sport G4 | Zdroj foto Kickbike

Přestože je to Sport, ve standardu jsou oba ocelové celoobvodové blatníky i stojánek, což se hodí, i když po pravdě trochu přidává na váze. Ostatně jsme-li u hmotnosti, pak je třeba dodat, že z necelých 10 kg by tato koloběžka mohla klidně o nějaké to kilo zhubnout, kdyby výrobce Sport G4 nedodával s levnými a těžkými komponentami. Jenže to by zase pohlo s cenou, takže volba je na vás.

Základní technické parametry a cena
Rozvor: 1 170 mm**
Celková délka: 1 740 mm**
Prostor pro jezdce: N/A
Výška řídítek: 830–980 mm**
Hmotnost: 9,9 kg**

Cena: 8 990 Kč*

Recenze na Přibližovadlech zde


Kickbike Safari

Na rozdíl od předchozího modelu Sport G4, je Safari naopak nejnovějším modelem Kickbiku – tento stroj byl uvedený na trh v roce 2019 při příležitosti 25. výročí založení značky Kickbike. Toto je moderní „trekově-expediční“ koloběžka na hliníkovém rámu s koly 28/20 palců a mechanickými kotoučovými brzdami.

Kickbike Safari
Kickbike Safari

Expedičnímu charakteru odpovídají kromě názvu také řídítka à la „paní radová“, kterýžto typ se osvědčil na dálkových závodech Kick France či Kick Italy neboli Tour de France a Giro d’Italia na koloběžkách. Plus navíc úchyty na backpackingový nosič v přední vidlici. Zkrátka moderní cesťák s pěkným plechovým zvonkem na krutě zahnutých řídítkách.

Základní technické parametry a cena
Rozvor: N/A
Celková délka: N/A
Prostor pro jezdce: N/A
Výška řídítek: N/A
Hmotnost: 9,5 kg**

Cena: 13 490 Kč*

Preview na Přibližovadlech zde


Kickbike Race Max 20

Hliníková závodní klasika, možná lépe spíše legenda. Koloběžka, která donedávna kralovala závodnímu koloběžkovému pelotonu u nás i ve světě (postupně je nahrazovaná modely s koly 28/28″). Co je příčinou takového úspěchu? Extrémně tuhý, ale lehký rám s výborně navrženou geometrií. Toť vše. Nic víc, nic míň.

Kickbike Race Max 20
Kickbike Race Max 20

Možná je to kvůli úspoře váhy (protože i barva něco váží), nicméně tento stroj koupíte pouze v „barevném“ provedení kartáčovaného hliníku, odměnou vám ale budiž hmotnost sériového provedení 7,5 kg (samotný rám 2,8 kg). Hodláte-li závodit, jistě pár komponent vytuníte, a dostanete se s váhou ještě o pěkný kousek níže. Standardní komponenty pouze v průměrné kvalitě se bohužel nevyhnuly ani této závodní raketě. Nicméně půjdete-li na to od lesa, možná si raději pořídíte jen samotný rám, na kterém si koloběžku postavíte podle sebe.

Základní technické parametry a cena
Rozvor: 1 160 mm**
Celková délka: 1 710 mm**
Prostor pro jezdce: N/A
Výška řídítek: 870–950 mm**
Hmotnost: 7,5 kg**

Cena: 12 990 Kč (samotný rám 7 000 Kč)*

Recenze na Přibližovadlech zde


Kickbike Sport Max 20

Sport Maxe jsem si zcela záměrně nechal až po Race Maxu 20. Proč? Jde totiž o českou specialitu, kterou u žádného jiného zastoupení Kickbiku v Evropě i po celém světě nenajdete. „Hoši“ v českém Kickbiku se totiž rozhodli vytvořit ze závodního Race Maxe 20 trekovou koloběžku. 

Kickbike Sport Max 20 | Zdroj foto Kickbike
Kickbike Sport Max 20 | Zdroj foto Kickbike

Je to jednoduché – úzké pláště Race Maxu 20 nahradíte osvědčeným trekovým obutím Schwalbe Marathon Racer, čímž se také mírně zvýší i světlost stupátka; a pak ještě vyměníte představec za typ s větším úhlem vyložení pro vzpřímenější postoj. Přitlačíte tisícovku na ceně a Kickbike Sport Max 20 je na světě. Hliníková treková koloběžka s hmotností těsně pod 8 kg.

Základní technické parametry a cena
Rozvor: 1 160 mm**
Celková délka: N/A
Prostor pro jezdce: N/A
Výška řídítek: N/A
Hmotnost: 7,9 kg**

Cena: 13 990 Kč*

Velké koloběžky – přehled vybraných modelů

Kickbike  Kostka  Mibo  Morxes  Yedoo

Kostka – kolobka

Největší výrobce strojů se dvěma koly spojenými stupátkem široko daleko, má sice co do velikostí koloběžek takříkajíc ucelené portfolio, nicméně velké modely i u Kostky hrají významnou roli. Ostatně zrovna třeba Kostka Tour je pro mnoho koloběžkářů doslova synonymem pojmu velká koloběžka. U Kostků drží modelové řady co do počtu zkrátka, zato však v rámci jedné najdete mnoho variant. Například již zmíněná Tourka se aktuálně nabízí ve dvanácti (!) variantách. Všechny velké koloběžky Kostka jsou ocelové (karbonový model CTi je až o třídu výš).

Zdroj: Kostkakolobezky.cz

Koloběžky Kostka s koly 26/20″


Kostka Tour

Možná to ode mě bude poněkud odvážné tvrzení, ale nebojím se toho: Je-li nějaký model, který definuje kategorii trekových koloběžek s koly 26/20 palců, pak je to právě Kostka Tour. Ve své nejmodernější šesté generaci představuje „Tourka“ do nejmenších detailů vychytanou velkou koloběžku s ocelovým rámem pro univerzální použití. Velikost, geometrie a tuhost rámu jsou optimální, vybavení komponenty je sice závislé na zvolené variantě, ale například střední třída Max je optimum za výbornou cenu.

Kostka Tour Max (G6)
Kostka Tour Max (G6)

Jak už jsem uvedl, Kostka Tour je aktuálně nabízená celkem ve 12 (slovy dvanácti) variantách – od základního nejlevnějšího provedení Fun, přes řadu Max, až po modely Pro nebo skládací či elektrifikované (nebo skládací a elektrifikované) varianty Tourky. K dispozici je i speciální model Kostka Tour Pro XXL, určená pro jezdce „nadstandardních“ postav – nosnost 200 kg hovoří za vše.

Základní technické parametry – Kostka Tour Max (G6)
Rozvor: 1 150 mm
Celková délka: 1 720 mm
Prostor pro jezdce: 660 mm
Výška řídítek: 930–980 mm
Hmotnost: 9,1 kg

Ceny vybraných modelů Kostka Tour:*
Kostka Tour Fun (G5): 4 990 Kč
Kostka Tour Max (G5): 8 490 Kč
Kostka Tour Max Fold (G5): 11 490 Kč
Kostka Tour Max (G6): 9 990 Kč
Kostka Tour Max Fold (G6): 13 990 Kč

Recenze modelu Kostka Tour Max (G6) na Přibližovadlech zde
Recenze skládacího modelu Kostka Tour Fold (G5)
zde

Vybrané modely Kostka Tour ve fotografiích

Koloběžky Kostka s koly 28/20″


Kostka Travel

Kostkovic zástupce trekové koloběžky s koly 28/20″, model Travel – představený teprve v roce 2019 – v podstatě vychází z konceptu „Tourky“, aby jí přidal nejen na velikosti předního kola, nýbrž na celkových rozměrech. Pokud jste fakt velcí lidé nejen svými idejemi a činy, ale i tělesnou schránkou – a Tourka je pro vás malá – představuje Kostka Travel ideální řešení.

Kostka Travel Wedding (G5) – limitovaná svatební edice Travelu
Kostka Travel Wedding (G5) – limitovaná svatební edice Travelu

Máte-li rádi speciality, mohla by vás oslovit Kostka Travel ve svatební edici (Proč svatební? Čtěte zde.), která se od běžné sériové produkce liší jednak designem v barvách Army green nebo Matná modrá, druhak také obutím hladkými rychlými plášti Schwalbe Kojak, které navíc zajistí i malé – a příjemné – snížení světlosti této koloběžky.

Základní technické parametry – Kostka Travel Max (G6)
Rozvor: 1 190 mm
Celková délka: 1 750 mm
Prostor pro jezdce: 660 mm
Výška řídítek: 950–1 000 mm
Hmotnost: 9,3 kg**

Ceny:*
Kostka Travel Max (G6): 10 490 Kč
Kostka Travel Wedding (G5): 11 990 Kč

Recenze Travel Wedding (G5) na Přibližovadlech zde


Kostka Racer Pro

Z kategorie turistických koloběžek se dostáváme k závoďákům. Racer Pro je stroj primárně určený k soupeření s ostatními koloběžkáři ať už na závodech nebo jen tak pro radost z rychlé jízdy. Lehká, ale pevná ocelová koloběžka (pod 8 kg), obutá do „žiletek“ Schwalbe Durano, skvěle poslouží nejen novicům, ale i zkušeným matadorům závodního pole.

Kostka Racer Pro | Zdroj foto Kostka - kolobka
Kostka Racer Pro | Zdroj foto Kostka – kolobka

Pravdou ale je, že tento stroj – tedy spíše celý koncept závodniček s koly 28/20″ – je postupně nahrazován koloběžkami typu Kostka Racer Pro (G5) s koly 28/24 palců nebo ještě větším (zadním) kolem. Nicméně například pro náročné velmi kopcovité tratě jsou stále modely s koly 28/20″ výbornou volbou.

Základní technické parametry a cena
Rozvor: N/A
Celková délka: 1 740 mm**
Prostor pro jezdce: N/A
Výška řídítek: N/A
Hmotnost: 7,8 kg**

Cena: 16 990 Kč*

Velké koloběžky – přehled vybraných modelů

Kickbike  Kostka  Mibo  Morxes  Yedoo

Mibo

Jakkoliv Mibo, jakožto jedna z nejdéle sloužících českých koloběžkových firem, začínalo na malých koloběžkách (zrovna majitele Miba, Břeťu Michálka, jsem osobně několikrát slyšel prohlašovat, ono „koloběžka má být malá“ – ale to už je dávno :-)), dnes jsou v nabídce Miba velké stroje v nadpoloviční většině. Například „džítýčko“ neboli Mibo GT se dá považovat za podobnou klasiku jako výše zmíněná Kostka Tour. Mibo se nebojí experimentovat ani s rozměrem 26/26 palců (Mibo Goodspeed), ale to už je jaksi nad rámec tohoto článku, takže o něm až někdy jindy. Mibo je firmou ocelových hranatých profilů, velmi tuhých rámů a širokých zadních nábojů.

Zdroj: Mibo.cz

Koloběžky Mibo s koly 26/20″


Mibo Split/Split+

První velké Mibo a hned skládací koloběžka. Vypadá to jako náhoda, ale není to samosebou. Mibo Split totiž bylo v roce 2017 po Kostce Tour Fold druhou první velkou skládací koloběžkou na trhu u nás a dost možná i na světě. Split se také zrodil zhruba o rok dříve než pevná koloběžka s koly 26/20″ od Miba, model Universe.

Mibo Split
Mibo Split

Pokud se ptáte, proč u Miba jsou dva na první pohled příbuzné modely Split a Universe uvedené samostatně, kdežto u Kostky jsou všechny varianty Tourky v jednom „boxu“, pak vězte, že mezi Splitem a Universem je více rozdílů než jen skládání. Více o tom píšu v testu Mibo Universe. Takže zpátky ke Splitu – ten dostal v roce 2020 brášku s plusem na konci názvu. Co to znamená? Výměnu V-brzd za kotoučovky. Split má klasická véčka, Split+ pak mechanické kotoučové brzdy.

Základní technické parametry
Rozvor: 1 130 mm
Celková délka: 1 700 mm
Prostor pro jezdce: 645 mm
Výška řídítek: 950–1 000 mm
Hmotnost: 10,4/10,6** kg

Ceny:*
Mibo Split: 12 990 Kč
Mibo Split+: 15 500 Kč

Recenze Mibo Split na Přibližovadlech zde


Mibo Universe

Každý nepotřebuje skládací koloběžku, takže ve třídě pevných strojů s koly 26/20 palců představuje Mibo Universe výbornou volbu. Jak už jsem uvedl u Splitu, Mibo Universe není úplně stejná koloběžka (byť bez skládacího mechanismu) – najdou se zde drobné, ale příjemné rozdíly. Ve prospěch Universe.

Mibo Universe
Mibo Universe

„Universka“ má ještě o fous lépe vyladěnou geometrii rámu, která je – jako u všech strojů značky Mibo v tomto článku – více „čtvercová“. Rám je postavený více do výšky, délka (rozvor) je na spíše kratší hodnotě. Zkrátka stroje pro pohodovou vzpřímenou jízdu. U Miba Universe je také vidět snižování zvednutí stupátka v přední části, což je samozřejmě pozitivní efekt. Rozdíl výšky předek vs. zadek zde činí už jen 15 mm – stupátko už není tolik „do kopce“.

Základní technické parametry a cena
Rozvor: 1 140 mm
Celková délka: 1 710 mm
Prostor pro jezdce: 645 mm
Výška řídítek: 900–970 mm
Hmotnost: 9,9 kg

Cena: 10 690 Kč* 

Recenze Mibo Universe na Přibližovadlech zde


Koloběžky Mibo s koly 28/20″

Mibo Gran Turismo

„GéTéčko“ nebo „džítýčko“ patří už nějaký ten rok k nejoblíbenějším modelům Miba a není divu. GT je totiž navíc pravděpodobně nejuniverzálnější ocelovou velkou koloběžkou, jakou můžete sehnat. Ve standardním osazení úzkými trekovými plášti na ní můžete jezdit v podstatě jakoukoliv cestou necestou (kromě těžkého terénu pochopitelně), po přezutí na ještě užší silniční pláště si klidně vystřihnete nějaké ty závody.

Mibo Gran Turismo
Mibo Gran Turismo

Mibo GT vyniká skvělými jízdními vlastnostmi v každé situaci – což je dalším potvrzením univerzality tohoto stroje. Škoda jen, že Mibo tak tvrdošíjně odmítá úzké náboje (minimálně v zadním kole). Nicméně i tak, palec nahoru.

Základní technické parametry a cena
Rozvor: 1 140 mm**
Celková délka: 1 721 mm**
Prostor pro jezdce: 630 mm
Výška řídítek: 950–1 000 mm
Hmotnost: 9,6 kg**

Cena: 11 990 Kč* 

Recenze Mibo GT na Přibližovadlech zde

Velké koloběžky – přehled vybraných modelů

Kickbike  Kostka  Mibo  Morxes  Yedoo

Morxes

Když jsem u Kickbiku napsal, že je jednou ze dvou firem velkých koloběžek, pak Morxes je tou druhou – přičemž Bejky ještě překonává – má totiž v nabídce kromě velkých koloběžek už jen jeden jediný malý stroj. Morxes jako jediný výrobce vaří z chrom-molybdenových trubek, které dávají jeho typickým příhradovým rámům výbornou tuhost při zachování nízké hmotnosti. Stejně jako Mibo – bůh ví proč – nepoužívá ani Morxes úzké zadní náboje. V nabídce má jak modely s koly 26/20, tak i 28/20 palců.

Zdroj: Morxes.com

Koloběžky Morxes s koly 26/20″


Morxes Cavia V-brake/Cavia Disc

Cavia čili latinsky morče (nemusím asi na Přibližovadlech psát, jak se lidově říká Morxesům, že? :-)) představuje jakýsi základní model této značky – i když aby to nevyznělo špatně – nejde o žádný podřadný typ, naopak. Je to plnohodnotná velká treková či chcete-li univerzální koloběžka s koly 26/20 palců. Z této koncepce se pak odvíjí další modely Morxesu.

Morxes Cavia Disc
Morxes Cavia Disc

U Morčat můžete vidět kotoučové brzdy na koloběžkách častěji než u jiných výrobců. Cavia je v duchu toho nabízená ve dvou variantách – s véčky nebo s kotouči (mechanické kotoučové brzdy Avid BB7). Standardně je rám Cavie vybavený dvěma páry závitů pro košík na bidon nebo malou bagáž, plus závity na přední vidlici pro uchycení backpackingového nosiče. Můžete se tedy vydat na dlouhé cesty…

Základní technické parametry
Rozvor: 1 170 mm
Celková délka: 1 745 mm
Prostor pro jezdce: 670 mm
Výška řídítek: 910–965 mm
Hmotnost: 8,8/9,9 kg

Ceny:* 
Morxes Cavia V-brake: 12 900 Kč
Morxes Cavia Disc: 14 900 Kč

Recenze Morxes Cavia Disc na Přibližovadlech zde


Morxes Giulia

Giulia vypadá – až na jiné barevné provedení – na první pohled stejně jako Cavia s véčky, ale na webu výrobce se dočtete toto: „Koloběžka určená pro ženy a dívky. Model Giulia je přizpůsobený pro ženskou postavu (kratší představec, užší řídítka a zkrácená hlavová trubka).“ Tak proto ty pastelové barvičky…

Morxes Giulia | Zdroj foto Morxes
Morxes Giulia | Zdroj foto Morxes

Upřímně řečeno, když se na morčecím webu podívám na rozměry Giulie a Cavie, žádné výrazné rozdíly mezi nimi nevidím. Ale mohlo se stát, že tam výrobce dal špatné údaje. Zkrátka Giulia – koloběžka pro něžné pohlaví.

Základní technické parametry a cena
Rozvor: 1 160 mm**
Celková délka: 1 720 mm**
Prostor pro jezdce: 630 mm**
Výška řídítek: 920 mm**
Hmotnost: 8,9 kg**

Cena: 12 900 Kč*


Morxes Habana

Habana je stylovka všech stylovek. Pokud máte rádi retro styl, Habaně nemůžete odolat. Široké zahnuté vlaštovky s (pseudo)korkovými gripy, balónové pláště s bílými boky a do toho jako jediná koloběžka v tomto přehledu – bubnové brzdy. Barevná varianta slonová kost je jednoduše neodolatelná.

Morxes Habana
Morxes Habana

Na téhle koloběžce asi nebudete chtít jezdit v upnutém cyklodresu – tento stroj vyžaduje ležérní dress code. Ani ta sportovní helma není nic moc. Bude to chtít nějakou stylovou kokosku či co :-) Jen pozor, bubnové brzdy, které tak skvěle vypadají, neodvádí zrovna excelentní výkon. Takže počítejte s delší brzdnou dráhou.

Základní technické parametry a cena
Rozvor: 1 160 mm**
Celková délka: 1 730 mm**
Prostor pro jezdce: 630 mm**
Výška řídítek: 910 mm**
Hmotnost: 11,1 kg**

Cena: 16 500 Kč* 

Recenze Morxes Habana na Přibližovadlech zde


Koloběžky Morxes s koly 28/20″

Morxes Sport

Je-li Cavia základním modelem koloběžek Morxes s koly 26/20 palců, pak Sport je jeho ekvivalentem ve třídě 28/20″ (i když zde najdete jen dva modely). Morxes Sport lze charakterizovat podobně jako Mibo GT – „sportovně-treková“ koloběžka rychlá na silnici i na polních nebo lesních cestách.

Morxes Sport
Morxes Sport

Oproti „GéTéčku“ je ale sportovní morče díky chrom-molybdenovému rámu o něco lehčí, co do tuhosti rámu si oba konkurenti mohou podat ruce. Rozdíl je ale v geometrii, když Morxes vyznává klasičtější pojetí (na rozdíl od „čtvercové“ geometrie Miba – viz výše).

Základní technické parametry a cena
Rozvor: 1 160 mm
Celková délka: 1 740 mm
Prostor pro jezdce: 630 mm
Výška řídítek: 920 mm
Hmotnost: 9,1 kg

Cena: 12 900 Kč* 

Recenze Morxes Sport na Přibližovadlech zde


Morxes Monza

Pokud byste chtěli na morčeti jezdit co nejrychleji a s nejmenší námahou, je zde pro vás „sportovně-závodní“ Monza. Jediný model Morxesu (tedy včetně malé Strady), který porušuje designovou podobu příhradové výplně hlavního rámového profilu. Zatímco všechny ostatní modely mají čtyři příčky, Monzu na první pohled identifikujete podle pouhých dvou příčníků.

Morxes Monza
Morxes Monza

Tato viditelná odlišnost je samozřejmě jedním z prvků odlehčení koloběžky, na které můžete rovnou z výroby vyrazit na svůj první závod. Morxes Monza je jakožto ocelová koloběžka sice pořád asi o kilogram těžší nežli hliníková konkurence Kickbike Race Max 20 nebo Yedoo Wolfer, nicméně co do geometrie rámu a jízdních vlastností jim šlape na paty. Škoda ale široké zadní stavby. Chtělo by to začít používat úzké náboje.

Základní technické parametry a cena
Rozvor: 1 160 mm
Celková délka: 1 735 mm
Prostor pro jezdce: 680 mm
Výška řídítek: 910–935 mm
Hmotnost: 7,9 kg

Cena: 14 900 Kč* 

Recenze Morxes Monza na Přibližovadlech zde

Velké koloběžky – přehled vybraných modelů

Kickbike  Kostka  Mibo  Morxes  Yedoo

Yedoo

Nabídka „Jedůčka“ je velmi široká, my se zde ale budeme zabývat jen dvěma nejvyššími modelovými řadami – ocelovou Yedoo Steel a stroji s hliníkovým rámem Yedoo Alloy. Zrovna „Alojky“ způsobily před pár lety velké pozdvižení, protože po dlouhotrvajícím vývoji přišly na koloběžkový trh vskutku výjimečné koloběžky s hliníkovými rámy. Ty dostaly letos slovy výrobce facelift a… jsou ještě o fous lepší :-) Ocelové modely řady Steel, které paradoxně vznikly až po „Alojkách“, pak představují ekonomickou variantu nejvyšší modelové řady, ovšem co je podstatné, s podobnými jízdními vlastnostmi.

Zdroj: Yedoo.eu

Koloběžky Yedoo s koly 26/20″


Yedoo Steel S2620

I když to na první pohled může vypadat, že „ocelově-trubková“ řada Steel, která přišla na svět až po veleúspěšných „Alojkách“, je krokem zpátky, opak je pravdou. V Yedoo využili zkušeností z vývoje hliníkových koloběžek, a z levnějšího materiálu postavili stejně dobré, ale cenově dostupnější modely z ocelových trubek. Největším modelem řady Steel je právě S2620 – velká treková nebo turistická koloběžka.

Yedoo Steel S2620
Yedoo Steel S2620

Design této koloběžky se vám může líbit i nemusí, nicméně můžete si být jisti, že jde o výborný stroj klasického střihu, srovnatelný s hliníkovým Trexxem ze stejné stáje. Za nižší cenu ovšem budete muset zaplatit větší hmotností koloběžky, která se ale drží pod 10 kg, což je v této kategorii akceptovatelné.

Základní technické parametry a cena
Rozvor: 1 160 mm
Celková délka: 1 730 mm
Prostor pro jezdce: 680 mm
Výška řídítek: 900–980 mm
Hmotnost: 9,1 kg

Cena: 9 590 Kč*

Recenze Yedoo Steel S2620 na Přibližovadlech zde


Yedoo Trexx

Jestliže se vám Yedoo Steel S2620 z jakéhokoliv důvodu nepozdává, jděte do Trexxe. Dostanete stroj s elegantním designem hliníkového rámu z protlačovaných profilů a k tomu navrch ještě více než kilogramovou úsporu hmotnosti. Rám Trexxu je stejný jako u ryze sportovního Wolfra, takže budete bezpochyby ve skvělé společnosti.

Yedoo Trexx
Yedoo Trexx

Yedoo Trexx je koloběžka jako dělaná na překonávání dlouhých trek(x)ů, klidně naložená bagáží co se na ni vejde. Stejně tak se ale můžete kochat krajinou za humny domova, přičemž vás nezastaví ani lehký terén typu polních a lesních cest. A co neprojedete, utlačíte. To mimochodem platí pro každou koloběžku :-)

Základní technické parametry a cena
Rozvor: N/A
Celková délka: 1 710 mm**
Prostor pro jezdce: 680 mm**
Výška řídítek: 920–980 mm**
Hmotnost: 7,8 kg**

Cena: 12 590 Kč*

Recenze Yedoo Trexx (1. verze) na Přibližovadlech zde


Koloběžky Yedoo s koly 28/20″

Yedoo Wolfer

V tomto článku jsem se dopustil jednoho kategorického tvrzení u Kostky Tour, v případě Yedoo Wolfer si dovolím navrch druhé. Pokud Tourka definuje kategorii trekových koloběžek s koly 26/20 palců, pak Wolfer definuje kategorii sportovních koloběžek s koly 28/20 palců. Podle mého názoru v současné době Wolfer v této třídě jednoznačně kraluje, nic lepšího v sériové produkci jednoduše… neexistuje.

Yedoo Wolfer – 2. generace (2020)
Yedoo Wolfer – 2. generace (2020)

Lehký, ale příkladně tuhý hliníkový rám s vyladěnou geometrií, kvalitní standardně dodávané komponenty, možnost upgradu na silnější obutí, a tak dále. Wolfer se zkrátka povedl, a to tak, že maximálně. Vůbec nemusíte být závodníky – svezení na něm je silně návykové i pro ty, kteří na koloběžce jezdí jen tak pro radost.

Základní technické parametry a cena
Rozvor: 1 170 mm
Celková délka: 1 730 mm
Prostor pro jezdce: 660 mm
Výška řídítek: 860–920 mm
Hmotnost: 7,1 kg

Cena: 13 590 Kč*

Recenze Yedoo Wolfer (v. 2020) na Přibližovadlech zde

Velké koloběžky – přehled vybraných modelů

Kickbike  Kostka  Mibo  Morxes  Yedoo


Vysvětlivky

* – ceny uvedené výrobci nebo dovozci k datu vydání tohoto článku (8. 8. 2020)
** – údaj výrobce nebo dovozce

Související články:

Je větší lepší? (Klasické) velké koloběžky – 1. díl


 

Sdílej:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *